34modmansvied

 
CV par sevi un internetvietni
Man ir augstākā inženiertehniskā izglītība.

Ar bitēm sāku nodarboties 1983. gadā, kaut gan biškopība nav mana pamatnodarbošanās.

Man ir 15 gadu pieredze biškopībā, neveicot bišu piebarošanu ar cukuru rudenī, iztiekot ziemā tikai ar medu. Paralēli, protams, veicot ciltsdarbu ar bišu mātēm.

2003. gadā sadarbībā ar vietējās elektroinstrumentu rūpnīcas konstruktoriem izstrādāju bišu maizes iegūšanas tehnoloģiju, turpmāk atsakoties no ziedputekšņu ievākšanas, jo cilvēka organismam bišu maize ir krietni vērtīgāka.

Kopš 2006. gada PVD atzīts pārtikas fasēšanas uzņēmums.

2013. gadā izstrādāju tehnoloģiju, kā propolisu šķīdināt ūdenī (mainot ūdens īpašības).

2018. gadā apguvu tehnoloģiju, kā vienmērīgi iestrādāt propolisu medū.

Vairāku gadu garumā regulāri piedaloties dažādos biškopju saietos, kā arī izmantojot visdažādākos informācijas avotus, esmu regulāri krājis un apkopojis informāciju par bitēm, par to, kādu labumu tās var dot cilvēkam.

Lai kaut nedaudz novērstu zināšanu trūkumu sabiedrībā par biškopības produkciju, 2008. gada sākumā palaidu šīs internetvietnes MEDUSMAIZE pirmo versiju, vēlāk to pakāpeniski pārstrādāju un paplašināju, vadoties pēc apmeklētāju atsauksmēm.

Ja es teiktu, ka ar biškopības produktiem var atrisināt gandrīz visas veselības problēmas, tas būtu nepareizi. Tāpēc 2011. gadā, lai labāk saprastu biškopības produktu nozīmi, veicu tālāku šīs interneta vietnes paplašināšanu kontekstā ar veselībai draudzīgas pārtikas lietošanas nozīmi un veselīgu dzīvesveidu. Faktiski vairāku gadu garumā ir savākts, izanalizēts, atsijāts un sistematizēts milzīgs informācijas apjoms, tai skaitā zinātniskā informācija, atlasot būtiskāko un svarīgāko, pārveidojot to plašam lasītāju lokam pēc iespējas saprotamākā valodā, paralēli saglabājot medicīnisko terminaloģiju.

2019. gadā šo internetvietni jau transformēju kā EKOMEDICINA un tā ieguva pašreizējo veidolu. Informācija par biškopības produkciju nekur nepazuda, tādā veidā tā ieguva vēl plašāku redzējumu.

2021. gada martā pabeidzu internetvietnes EKOMEDICĪNA iepriekšējās versijas pilnu pārstrādi, to ievērojami papildinot ar jaunu informāciju, bet daļēji saglabājot iepriekšējo veidolu.

Jāatzīstās, ja daudzus gadus atpakaļ es sastaptos ar šādu informācijas apkopojumu, kas izvietota šajā intrernetvietnē, mana attieksme būtu ļoti skeptiska, kaut gan arī toreiz es daudz lasīju un interesējos par šādām tēmām. Vajadzēja vairākus gadus un dzīves pieredzi, kamēr sāku nojaust un apjēgt, kas ir kas. Arī pašlaik ļoti piesardzīgi un skeptiski izturos pret nepārbaudītu sensacionāla rakstura informāciju. Tomēr kādam ir jāpasaka, ka vairāk nekā 90% pašreizējās sabiedrības tā turpinot dzīvot tālāk, akli virzās strupceļā. Es nevēlos kādam uzstādīt diagnozi, es gribu pateikt, ka var dzīvot tā, lai nenonāktu stupceļā.

Kā pasaules vēsture rāda, attīstības progresu virza citādi domājošie. Pastāvošās varas šādus cilvēkus nekad nav cienījušas. Piemēram, par apgalvojumu, ka zeme ir apaļa, ir dedzinājušas uz sārta. Šodien dažās kaimiņvalstīs par citāda viedokļa izteikšanu liek cietumā un sit ar stekiem. Varētu teikt, ka arī es esmu citādi domājošais, jo 80-to gadu sākumā atklāti prognozēju padomju ekonomikas sabrukumu, kaut arī rezultātā par to cietu (pretpadomju uzskatu izplatīšana). 90-tajos gados aktīvi iesaistījos atmodas procesā.

Pakāpeniski iedziļinoties arvien dziļāk veselīga dzīvesveida tēmā, jau vairākus gadus iepriekš izteicu prognozes par sagaidāmām katastrofālām sekām, ja daudz nopietnākā līmenī intensīvi neizglītosim sabiedrību par veselīgu dzīvesveidu. Man ar prognozēm šoreiz gribētos kļūdīties un cerēt, lai Covid-19 pandēmija izrādītos nejaušība, nevis lavīnveidīga procesa ‘’prelūdija’’ jeb ievads.

Diemžēl man ir radies iespaids, ka daudzi vietējie masu mediji respektē reklāmdevēju intereses, kuri darbojas pretējā virzienā ar šajā internetvietnē izklāstīto. Ceru, ka ar paveikto kaut nedaudz spēšu iekustināt šo tēmu.

Pieļauju, ka lasot sadaļu ‘’Mans viedoklis’’ kādam var rasties iespaids, ka sarakstītais ir naiva fantāzija un tukša spriedelēšana. Diemžēl izmainīt vai apiet dabas likumus nevar neviens, ja pamatojas uz matemātiku, biofiziku un bioķīmiju, konstatējums ir tāds, kāds ir.

Interneta vietnē MEDUSMAIZE visi izvietotie raksti un fotogrāfijas, kas izliktas sadaļā ‘’Albumi’’ ir oriģināli. Esmu šo fotogrāfiju autors. Vietnes izstrādes tehnisko procesu esmu paveicis pats. Šis darbietilpīgais projekts ir tapis bez sponsoriem vai kādām apslēptām ekonomiskajām interesēm perspektīvā.  Domāju, ka šis mans veikums ir sava veida misija, nevis komerciālais projekts.  Ja ar šo informāciju un šīm idejām būšu kādam palīdzējis tikt skaidrībā šajā ar informāciju pārblīvētajā laikā, uzskatīšu, ka cerēto esmu sasniedzis. Būšu pateicīgs par ierosinājumiem un kritiku, kurus varat sūtīt uz manu e-pastu: 35gmailoranzs

Tiešsaitē pašlaik...

Klātienē 19 viesi un nav reģistrētu lietotāju

34mansvied

                              Par projektu Ekemedicīna

Kāpēc es attīstu šo projektu EKOMEDICĪNA?
Mani vienaldzīgu neatstāj tas, ka vēl 90-gados mēs lepojāmies kā otra zaļākā valsts pasaulē, piekāpjoties vienīgi Šveicei. Šodien šajā globālajā sarakstā esam strauji nokrituši uz leju un piebiedrojušies tādām valstīm kā Turkmenistāna un Albānija. Starp ES valstīm dabas degradācijas straujumā esam nonākuši līderos. Vēl straujāku dabas degradāciju ierobežo vienīgi ES regulas un prasības attiecībā uz dabas aizsardzību un saglabāšanu. Dabas aizsardzības pārvaldei atvēlētos līdzekļos var nosaukt vienīgi par ’’bada maizi’’. Cilvēki tajā strādā galvenokārt uz entuziasma pamata. Turpretī lielākie dabas izpostītāji - mežu izcirtēji un lielie konvencionālie graudaudzētāji, kuri saņem dāsnas subsīdijas, - ir diametrāli pretējā situācijā. Viņi var uzturēt pseidoekspertus jeb ’’runasvīrus’’, tādā veidā maldināt sabiedrību, un ietekmēt attiecīgos valdības lēmumus.

Ja vēl blakus lielajām apdzīvotajām vietām ar iedzīvotāju protestiem un piketiem šad un tad izdodas nosargāt bioloģiski vērtīgus mežus un citus biotopus, tad nomaļos apvidos ainava ir pavisam bēdīga.

Ja tā turpināsies un tiks ignorēti šajā internetvietnē dotie padomi attiecībā uz cilvēku veselību un ar to saistīto dzimstību, ko nevar atrisināt tikai ar veselības budžeta un sociālo atbalstu palielināšanu, ja veidosies arvien dziļākā demogrāfiskā bedre, ko mēģināsim aizpildīt ar migrantiem no eksotiskām valstīm, ar mūsu senču gadsimtiem izloloto sapni – Latviju būs cauri.

 
Kā radās šis projekts EKOMEDīCINA?
Atceroties tālos 80-tos gadus, kad vēl biju dzelzceļa inženiertehniskās fakultātes students Sanktpēterburgā, man bija radušās nopietnas problēmas ar veselību, tai skaitā ar muguru. Ar grūtībām varēju pāriet pāri ielai. Izrakstītās zāles nepalīdzēja. Ar augsta līmeņa ārstiem speciālistiem pat bija diskusija par iespējamo invaliditāti. Man toreiz nebija nekāda sakara ar medicīnu, zināšanas par veselību bija tikai tās, kas kādreiz iegūtas skolā. Tā kā es nevelējos samierināties ar draudošo likteni, sāku interesēties par medicīnu, centos izprast slimību rašanās mehānismus. Ļoti daudz lasīju veselības tematikai veltītās, tolaik pieejamās grāmatas un žurnālus. Bija pat kuriozs, kad vilcienā ar blakussēdētāju nejauši sākām runāt par medicīnisko tēmu, kurā biju iedziļinājies. Beigās, kad pateicu, ka neesmu ārsts, viņam kā ārstam tas bija liels pārsteigums.

Man šī tēma arvien vairāk sāka ieinteresēt. Gadu gaitā apgūti milzīgi informācijas apjomi. Par iegūtās informācijas vērtību pārliecinājos pats uz sevis. Rezultātā, arī daudzās veselības problēmas ir sen aizmirstas. Vienīgais, ko šad tad aptiekās retās reizēs pērku, ir mājas aptieciņai nepieciešamās lietas - marles pārsēji, jods un ūdeņraža pārskābe, jo vienmēr var gadīties traumas. Tas arī ir viss. No tādiem cilvēkiem, kā es, farmācijas industrija pelna tikpat kā neko. Arī uz poliklīniku nestaigāju, izņemot obligāto veselības pārbaudi, uz kuru nosūta darbavieta. Nevakcinējos, neveicu izmeklējumus. Izņēmums ir zobārsti, jaunības laika atstātās sekas liek par sevi manīt, diemžēl toreiz man šo zināšanu nebija. Saprotu, ka oficiālās medicīnas pārstāvjus šāda mana atzīšanās nesajūsminās, bet es arī neaicinu sekot savam piemēram. Es aicinu nekam akli neticēt, bet domāt un analizēt pašiem.

Darbavieta mani nosūtīja uz kārtējo obligāto medicīnisko pārbaudi, saistībā ar specifiku, kas saistās ar ļoti lielu atbildību. Tā ir stigrākā medicīniskā pārbaude, pie visdažādākajiem speciālistiem. Pirmspensijas vecumu sasniegušajiem uz dzelzceļā strādājošiem šajā profesijā iziet šādu pārbaudi ir milzīga problēma, tāpēc ne velti ir samazināts pensijas vecums. Ārsti, kas beigās deva gala slēdzienu, ilgi pētīja manus pārbaužu rezultātus un nevarēja saprast, kā tas var būt pensijas vecumu sasniegušajam, turklāt visu mūžu šai profesijā nostrādājušam: asinsspiediens ideāls, kardiogrammas un visas analīzes normā, ne pa vienu parametru nav ne mazākās aizķeršanās. Par ceļu, kā līdz tam nonākt ir veltīta internetvietnes sadaļa EKOMEDICINA. Ceru, ka tajā izvietotā informācija daudziem cilvēkiem palīdzēs neciest no traģēdijām, kuras ir iespējams nepieļaut un pat novērst.

Mums nevajag daudz
Katru dienu masu informācijas līdzekļos dzirdamas vaimanas par nabadzību, taču bieži vien mēs nenovērtējam to, ka Latvijā vēl ir tas, kā sen vairs nav bagātajās ‘’laimes zemēs’’, uz kurām aizmukuši daudzi mūsu tautieši. Mums vēl šur tur ir ar konvencionālo lauksaimniecību neizpostītie lauki, kādu sen vairs nav bagātajās rietumu zemēs. Uzskatu, ka mums būtu jāpriecājas par katru neuzarto, ar lapu kokiem aizaugušo lauku. Tā ir liela bagātība nākamajām paaudzēm. Tas nozīmē, ka lapu koki ar savām saknēm no vairāku desmitu metru dziļuma izcels augšā mums tik vajadzīgos mikroelementus, tas ir, atdzīvinās ar konvencionālo lauksaimniecību nopostīto augsni. Atgādināšu, ka cilvēka organisma normālai darbībai nepieciešami vairāk nekā 65 makro un mikroelementi, turklāt ūdenī šķīstošā koloidālajā jeb organiskajā formā. Ja zarnu trakts ir sakārtots, organisms kopā ar zarnu simbiozo mikrofloru, spēj sintezēt visas 28 aminoskābes, vitamīnus un taukskābes. Vienīgais, ko nevar sintezēt, ir makro un mikro elementi. Tie jāsaņem ar uzturu.

Šīs vielas organiskā formā satur dažādi savvaļas augi, ja vien tie nav iznīcināti ar herbicīdiem, piemēram, virza, balanda, nātres, pienenes. Daba mums visu nepieciešamo ir nolikusi zem kājām, vajag tikai zināt, ko paņemt, un nebūs jāiet uz aptieku.

Jo lielāka būs augu daudzveidība, jo katrs augs atsevišķi būs vērtīgāks. Piemēram, labi zināms, ka meža ogas ir vērtīgākas par dārza ogām, kas audzētas kā monokultūra. Dabā iekārtots tā, ka augi, sēnītes un pat dzīvnieki viens otram palīdz. Piemēram, mežā koki sēnēm piegādā polisaharīdus, bet sēnes kokiem dabīgās antibiotikas, kas pasargā tos no baktēriju izraisītām slimībām. Dabā ir tūkstošos mērāmu savstarpējo sinerģisko saišu, kuras ar cilvēka prātu pat grūti aptvert, un mākslīgi nav iespējams atkārtot.

Cilvēki diemžēl nesaprot, ka ir izvēlējušies visneefektīvāko olbaltumvielu iegūšanas veidu – gaļu (dzīvnieku līķu muskuļu audus). Kā zināms, pasaulē vairāk nekā 80% izaudzēto graudu nonāk lopbarībā. Lai to saražotu, izcērt mežus, tiek ļoti noplicināta augsne un izjaukta ekosistēma. Tiek stāstīts, ka gaļu ir bagāts olbaltumvielu avots, kaut gan pat gurķī ir vairāk olbaltumvielu nekā gaļā, ja ņem sauso atlikumu (noņem ūdeni).

Uzskata, ka cilvēkam diennaktī nav jāuzņem noteikts daudzums olbaltumvielu, ko apgalvo uztura speciālisti. Apskatot aminoskābju ķīmiskā formulas, redzams, ka tās sastāv no 5 ķīmiskiem elementiem - ūdeņraža, skābekļa, oglekļa, slāpekļa un sēra - kuri visi ietilpst elpojamā gaisa sastāvā, gaisa, kuru mēs elpojam. Sanāk, ka mums jāēd, lai barotu simbiotisko mikrofloru (labās baktērijas), kuras savukārt pabaros mūs, sintezējot aminoskābes. Lai to izdarītu, nepieciešami ap 65 makro un mikroelementi, kā arī enerģija. Tie atrodami augos ar nosacījumu, ka apkārtējā augsnē ir 90 un vairāk mikroelementu, gandrīz viss, kas ir Mendeļejeva ķīmisko elementu periodiskajā tabulā.

Ir pat aprēķināts, ka, lai vajadzīgo uzturvielu daudzumu un daudzveidību iegūtu no mūsdienu pārtikas, kas ražota ar intensīvām tehnoloģijām un ko ikdienā galvenokārt lietojam, būtu katru dienu jāapēd 50 kg, kas fiziski nav iespējams.

Pēc speciālistu aplēsēm, pie pašreizējās pārtikas aprites, mēs asimilējam tikai 5% no apēstā. Tas nozīmē, ka mums pietiek ar stipri mazāku daudzumu, taču svarīga ir kvalitāte. Uzturam jāsatur visas nepieciešamās bioloģiski aktīvās vielas, un vienlaikus nedrīkst pārmērīgi piesārņot organismu.

Pasaulē esot saskaitītas vairāk nekā 300 dažādas diētas, tomēr jāsaprot, ka cilvēkam kā sugai ir sava specifiskā ēdienkarte – augļi. Cilvēks nav ne zālēdājs, ne graudēdājs, ne gaļēdājs. Zāle, graudi un gaļa ir kā rezerves variants izdzīvošanai ekstremālos bada periodos. Daba nav paredzējusi neko cept, vārīt, sautēt utt. Dzeršanai ir paredzēts ūdens un nekas cits, tāpat kā pārējiem 96 tūkstošiem dzīvnieku uz zemeslodes.

Vai var citādāk?
Produktu uzglabāšanas laiks arvien ilgāks, bet ne cilvēku mūžs. Zāļu aptiekās arvien vairāk, bet cilvēkiem veselības arvien mazāk. Slimību diagnostikas un ārstēšanas metodes arvien modernākas un sarežģītākas, bet nopietnu saslimšanu arvien vairāk. Mediķi kļūst izglītotāki, bet darba apjoms arvien paplašinās. Vai tam ir kāds loģisks skaidrojums? Īsā atbilde būtu uzturs (kas, protams, nav vienīgais faktors). Cilvēka organisms ir daudz sarežģītāks, nekā mēs domājam. Organismā sekundē notiek ap 200 miljonu bioķīmisko reakciju. Zinātnei daudzas lietas vēl nav zināmas. Nav zināmi visi enzīmi, hormoni un nav zināmi visi to sintēzes mehānismi utt. Ir tikai nojautas, kā darbojas torsiona lauki, ģenētiskās informācijas nelokalitāte, bioloģiskā laika fraktalitāte, energoinformatīvs lauka veidojums – viļņu genoms.  Tāpēc paļaušanos uz cilvēku veidotajiem medicīniskajiem preparātiem par drošu diez vai var nosaukt. Drošāka ir pieturēšanās pie dabas veidotiem un pārbaudītiem produktiem.

PVO (Pasaules Veselības Organizācija) atzīst, ka katra nākamā paaudze dzimst vājāka par iepriekšējo. Tikai katrs ceturtais bērns, sākot iet skolā, ir bez nopietnām veselības problēmām. Un tam ir skaidrojums. Pārtikas veikalos, tai skaitā dažādās ēdināšanas iestādēs ir tikai viens procents piedāvājuma, kas darbojas veselības labā ar plus zīmi. Tas nozīmē, ka pārējie 99% ‘’pārtikas’’ ir ar mīnus zīmi. Ir teiciens - tu esi tas, ko tu ēd. Tieši tā arī ir, jo dažu gadu laikā cilvēkam nomainās pilnīgi visas šūnas. Ir citi kauli, citi mati, cita sirds. Piemēram, eritrocīti pilnīgi nomainās 120 dienu laikā. Uz slimības vai veselības pusi? Tas ir atkarīgs no paša cilvēka.

Man kā sīkajam ražotājam, ir svarīgi, kas nākotnē iegādāsies manu produkciju. Kopējais sabiedrības veselības stāvoklis un tautas skaitīšanas rezultāti, kā arī nākotnes prognozes un tendences var iepriecināt vienīgi apbedīšanas firmas un zemes uzpircējus tālākai tās pārdošanai ārzemniekiem. Arī farmācijas nozare kādu laiku var labi pelnīt. Vai tad šāds bizness Latvijas attīstībai ir prioritāte?

Farmācijas nozare pārsvarā nodarbojas ar slimību simptomu novēršanu, gūstot no tā milzīgu peļņu, un nav īpaši ieinteresēta, lai cilvēki neslimotu. Veselības aprūpes sistēma ir izbūvēta tādā veidā, ka tā rada slimības, jo no vesela cilvēka, tāpat kā no miruša, naudu nedabūsi. Visa nauda nāk no hroniski slimajiem.

Daudziem droši vien ir apnicis internetvidē atgaiņāties no uzbāzīgiem reklāmbaneriem un tīrīt savas pastkastes no lielveikalu reklāmas lapelēm ar pārtikas produktu piedāvājumiem, ja vien tos var saukt pār pārtikas produktiem. Diemžēl lielveikalu peļņas kāre jebkuriem līdzekļiem ir tik liela, ka ņem virsroku pāri veselajam saprātam. Būtībā pārtikas produktu tirgotāji un ražotāji zāģē zaru, uz kura tie paši sēž. Varbūt būtu jāattopas un jāsāk domāt par veselībai noderīgas pārtikas piedāvāšanu un reklāmēšanu.

Sirds un asinsvadu slimības pašlaik Latvijā ir nāves cēlonis nr. 1. Tās pat īsti par slimībām nevar nosaukt, tās ir neveselīga dzīvesveida sekas. Onkoloģija ir otrajā vietā, kaut gan nu jau pretendē uz pirmo vietu. Saslimušo skaits pēdējo 10 gadu laikā ir palielinājies par 40%. Regulāras profilaktiskās izmeklēšanas, pat jaunākā aparatūra un medikamenti maz ko līdzēs, ja netiks mainīta cilvēka domāšana un dzīvesveids. Pasaulē ir reģioni, kur ar šīm slimībām cilvēki gandrīz neslimo un nav tur ne dārgās aparatūras, ne jaunāko medikamentu, tur vienkārši neslimo, jo dzīvo citādāk.

Vai cilvēki kļūs veselāki, palielinot veselības budžetu?
Es saprotu, ka sadaļā EKOMEDICINA izvietotā informācija ir pretrunā ar globālās ekonomikas interesēm. Šāda sabiedrības izglītošana diez vai patiks farmācijai, ķīmiskās pārtikas industrijai un lieltirgotājiem, kas ir galvenie reklāmdevēji komerciālajos masu medijos. Ir naivi cerēt, ka tie upurēs savas ekonomiskās intereses, kaut arī varbūt klusībā domā līdzīgi.

Diemžēl oficiālā medicīna bieži vien balstās uz saviem postulātiem, dogmām un pseidozinātniskiem pētījumiem, tas ir vadās pēc ‘’nopirkto’’ zinātnieku pētījumiem, tādu, kas ‘’pārdevušies’’ farmācijas un industriālās pārtikas ražošanas korporācijām. Pie šādas sistēmas darbs visiem nodrošināts un nevienam nenāk prātā, ka vajag citādāk, tas ir, neslimot, mirt nevis no slimībām, bet no vecuma. Tā tas bija pusotru gadsimtu nesenā pagātnē, simtgadnieki bija sastopami katrā sādžā. Tikai par šo tematu saprotamu iemeslu dēļ tagad daudz nerunā. Oficiālajai medicīnai tā būtu pat traģēdija, ja cilvēki līdz 80 gadu vecumam praktiski neslimotu. Kad es uzdevu jautājumu kādai Latvijas augsti stāvošai amatpersonai atbildīgai par veselības nozari – kā mainītos ikgadējā jaunu saslimšanas gadījumu statistika populārāko slimību segmentā (sirds asisnsvadu slimības, onkoloģija, cukura diabēts utt.), ja notiktu brīnums un veselības budžetu paaugstinātu trīs reizes. Sekoja klusums un tad atbilde – nekas nemainītos. Tā bija vismaz godīga atbilde, paldies par to. No šīs atbildes izriet loģisks jautājums: kā var citā veidā ietekmēt šo bēdīgo statistiku? Atbildi uz šo jautājumu esmu centies sniegt šajā internetvietnē EKOMEDICINA.

Pieļauju, ka par paveikto saņemšu apvainojumus un kritiku, taču citādi tas nav izdarāms.

                                                                                           Jānis Pentjušs

                                                                                 biteend