17elpsistema

 

                                           Elpošanas sistēma

Kādi tauki vajadzīgi plaušām?

Plaušu alveolu šūnām, kā arī ikvienas organisma šūnas membrānai nepieciešami piesātinātie tauki, kas nesatur divkāršās vai trīskāršās saites, tām nav vajadzīgi dzīvnieku izcelsmes tauki. Plaušām tie ietilpst surfaktanta sastāvā, kas nodrošina to, ka izelpas laikā alveolas nesaplok.

Populārs ir uzskats, ka piesātinātie tauki mēdz būt tikai dzīvnieku izcelsmes produktos. Tomēr tie sastopami arī augu taukos, piemēram, kokosriekstu eļļā, kakao sviestā. Piesātinātās taukskābes no nepiesātinātajām atšķiras ar to, ka istabas temperatūrā piesātinātās taukskābes ir cietas konsistences.

Dzīvnieku tauki ir cieti, bet augu tauki ir šķidri un tos sauc par eļļām. Piesātinātie tauki no bioķīmijas skatupunkta ir mazaktīvi, jo visas saites ar oglekļa atomiem tiem ir piesātinātas līdz maksimumam, tāpēc arī asimilācija ir ap 80%. Grūtāk asimilējas tie tauki, kuriem kušanas temperatūra ir augstāka par cilvēka ķermeņa temperatūru, un tie ir dzīvnieku izcelsmes.

Starp asins kapilāriem un alveolām difūzijas ceļā notiek gāzu apmaiņa, skābeklis nonāk asinīs. Plaušu alveolu virsmu pārsedzošā apvalka surfaktanta struktūrā ietilpst piesātinātās taukskābes, tāpēc, lai elpošana noritētu normāli, svarīga nozīme ir piesātinātajiem taukiem.

Uz augu izcelsmes taukiem nedrīkst cept, jo pie augstas temperatūras tie ļoti ātri oksidējas un pārvēršas par transtaukskābēm, kas ir spēcīgi kancerogēni. Izņēmums ir kokosriekstu eļļa, piesātinātie tauki tajā ir vairāk nekā 90%, salīdzināšanai sviestā tie ir ap 65%, cūku taukos ap 40%, olīveļļā ap 15%, bet saulespuķu eļļā ap 10%. Kokosriekstu eļļas kušanas temperatūra ir +240C, savukārt dzīvnieku izcelsmes taukiem tā ir no +360C līdz +500C, tas nozīmē, ka to asimilācijai nepieciešams ļoti daudz fermenta lipāzes. Orgāns, kas visvairāk cieš no Covid-19 vīrusa, ir plaušas, tāpēc kokosriekstu eļļa varētu būt kā viens no profilakses līdzekļiem.

 

Bronhiālās astmas ārstēšana ekomedicīnā

Lai atbrīvotos no tablešu un inhalatoru lietošanas un pašas astmas kā arī vienlaikus no pārējām slimībām, ir tikai viens variants, tas ir, attīrīt organismu. Tā ir visa organisma attīrīšana no sacietējušām strutām maksilārajos un frontālajos sinusos, fēčakmeņiem, žultsakmeņiem, nierakmeņiem un daudz kā cita nevajadzīga, tai skaitā zarnu, kā arī citu audu attīrīšana no parazītiem ar pret parazitāriem līdzekļiem.

Lai to izdarītu, jāpārtrauc cietā uztura lietošanu un košļāšanu, tādējādi organisms pārtrauks uztura pārstrādes fermentu izstrādi. Kuņģis neizdalīs sālsskābi un pepsīnu. Netiks izdalīta aizkuņģa dziedzera sula, kas satur amilāzi, lipāzi, tripsīnu utt. Neizdalīsies žults, kā arī zarnu sula ar proteāzēm.

Vienlaikus ar caurejas līdzekļiem ieteicams attīrīt tievo un resno zarnu no uztura paliekām, papildus dzerot daudz ūdens. Kad vairs neizdalās uztura pārstrādes fermenti, strauji aug audu proteolītisko fermentu aktivitāte, kuru uzdevums ir organisma olbaltumvielu struktūru sašķelšana. Vispirms noārdīti tiek slimie, nepilnvērtīgie un atmirušie audi, kas astmas gadījumā ir uz bronhu kapilāru gļotādas, kur audu lizējošie (šķeļošie) fermenti atslāņo audu strutaino saturu. Ar skropstainā gļotādas epitēlija kustībām un bronhiālo sienu gludās muskulatūras saraušanos strutu sakopojums tiek izgrūsts uz augšu. Nostrādā klepus reflekss, un strutainās krēpas tiek izklepotas.

Aptuveni diennakti pēc cietā uztura lietošanas pārtraukšanas sākas audu lītisko fermentu darbība. Indikators tam ir balts aplikums uz mēles, kas vēlāk kļūst iezaļgans, līdzīgi notiek barības vadā un zarnās, kas liecina par intensīvu no audiem izdalīto strutaino produktu iziešanu caur limfātisko sistēmu. Paralēli tas notiek arī caur aknām, nierēm un zarnu traktu.

Attīrīti tiek ne tikai bronhi, bet arī kuņģa, resnās un tievās zarnu sienas, asinsvadi un žultsvadi, smadzeņu apvalki, locītavas, starpskriemeļu diski utt.

 

Obstruktīvs bronhīts

Nepareiza produktu kombinēšana, kas izraisa pūšanas un rūgšanas procesus zarnu traktā, vārīts un cepts uzturs, gaļas produkti, kas veido līķu indes ir cēlonis šlakvielu uzkrāšanās procesam zarnu traktā. Nofiksējoties uz zarnu sieniņām, šlakvielas izdala toksiskus produktus, kas nonāk tuvākajos orgānos. Tā no šķērsvirziena resnās zarnas, kas novietota zem diafragmas, indes nonāk sīkajās bronhiolās un plaušās. Tā kā kopējais sīko bronhiolu iekšējais virsmas laukums ir ļoti liels, bet gļotu izeja ļoti šaura, veidojas obstruktīvs bronhīts.

Obstruktīvs bronhīts ir stāvoklis, kad sīkie bronhi ir aizpildīti ar strutām. Tas nozīmē, ka skābeklim ceļš ir slēgts. Neieplūstot gaisam, saplok plaušu alveolas, un sākas pūšanas procesi, rodas ideāla vide stafilokokiem un citām baktērijām, vīrusiem, parazītiem, piemēram, toksoplazmai, tuberkulozes nūjiņai. Tāpēc saslimšana ar plaušu karsoni vai tuberkulozi ir kā turpinājums šim procesam.

Bērnībā iegūtais obstruktīvs bronhīts ir bīstams ar to, ka strutas no apakšējiem bronhiem var nokļūt līdz nierēm un līdz ar to  pat pie mazākās apsaldēšanas rodas glomerulonefrīts vai pielonefrīts, kas pāriet hroniskā formā, jo ir grūti diagnosticējams. Arī pēdu apsaldēšana veicina šo procesu. Sekas var būt hipertensija jauniešu gados, bet pusmūžā gados nieru nepietiekamība.

Ekomedicīnā obstruktīvu bronhītu ārstē ar vispārējo organisma attīrīšanos, kā arī izmanto samaltu mārrutka sakni kopā ar citrona sulu pa dažām tējkarotēm dienā. Pateicoties mārrutkos esošajiem šķīdinošiem un šķeļošiem fermentiem, kuri iekļūst vissīkākajos bronhos plaušu lejasdaļā, kur ir  blīvs atzarojumu tīkls, tur šie fermenti sašķeļ atmirušās šūnas. Tiek izšķīdinātas strutas, kas, kairinot bronhu gļotādu, izraisa klepu. Tādā veidā tiek izvadītas strutainās krēpas. Arī iesnas palīdz.

Ja strutas izšķīdina un izkliedē ar medikamentiem, apkaro ar antibiotikām, bet neizvada no organisma, perspektīvā tas draud ar gangrēnām, leikozi, onkoloģiju utt.

 

Maksillārie un frontālie sīnusi (deguna blakusdobumi)

Deguna blakusdobumu iekaisumu sauc par sinusītu vai haimorītu. Deguna ejas ir elpošanas ceļu sākums pa kuriem gaiss nonāk deguna blakusdobumos – frontālajos sīnusos (atrodas pieres daļā) un maksilārajos sinusos (atrodas vaigu kaulos). Tikai pēc tam gaiss no aizdegunes nonāk trahejā, bronhos un plaušās, tādā veidā apgādājot asinis ar skābekli. Visi elpceļi ir pārklāti ar gļotādu, līdzīgi, kā tas ir kuņģa-zarnu traktā (GI).

Blakusdobumi ir paredzēti gaisa sildīšanai un filtrēšanai pirms tas nonāk bronhos. Kauliem šajos blakusdobumos ir poraina struktūra, un tie ir pārklāti ar gļotādu. Taču deguna blakusdobumiem ir vēl viena svarīga funkcija. Gļotāda, kura pārklāj deguna frontālos blakusdobumus, no gaisa difūzijas ceļā asimilē vieglos jonus (negatīvi lādētos) un daļēji skābekli, to visu tieši novirzot uz galvas smadzenēm. Tas darbojas kā stimulators pilnvērtīgai smadzeņu darbībai un palīdz izvairīties no galvassāpēm, piemēram, arahnoidīta gadījumā, vai pat iespējams, ka novērš dzīvībai bīstamas problēmas. Tas iekļūst arī zobu smaganās un baro to audus.

Ja elpošanas process ir traucēts, bērni var kļūt kaprīzi, tiem ir traucēta apetīte, slikti uztver mācību materiālu. Pieaugušajiem iespējamo problēmu saraksts ir daudz garāks. 

 

Strutas deguna blakusdobumos

Cilvēkiem, kas ikdienā lieto neadekvātu uzturu, gļotāda, kas pārklāj blakusdobumu virsmu, jau no agras bērnības sāk atmirt un sākas pūšanas process, kas turpinās visu dzīvi. Toksīni, tai skaitā līķu inde kadaverīns, kas nāk no strutām, aizturas deguna blakusdobumos un difūzijas ceļā nonāk asinīs un smadzenēs. Tas, vai smadzenes paliks veselas, atkarīgs no hematoencefāliskās barjeras noturības un audu imūnsistēmas, kā arī no trīs smadzeņu apvalkiem, kas tās ietver. Ja noturība izrādīsies nepietiekama, iespējamas galvassāpes, abscess (strutu sakopojums), onkoloģija.

Kopā visos 4 sinusos pieaugušam cilvēkam var uzkrāties vairāk nekā glāze strutu, kas nogulsnējas un sacietē. Ar laiku tās pēc izskata rentgenuzņēmumā sāk līdzināties kaulam, tātad kļūst neredzamas.

Imūnsistēma vietās, kur ir intoksikācija, reaģē ar pretreakciju, cenšoties neitralizēt svešinieku. Ja neirohumorālā sistēma spēj kontrolēt imūnsistēmu, reakcija būs adekvāta. Ja nē, aizsardzības vietā iegūsim pārmērīgu audu agresiju nediferencēto šūnu sintēzes veidā, sintezēsies milzīgs daudzums šūnu jeb audzējs. Jebkura ilglaicīga intoksikācija izraisa imunitātes kairinājumu, var rasties audzēji, paaugstināts asinsspiediens, migrēna, Alcheimera slimība, smadzeņu asinsvadu skleroze, insults un citas komplikācijas. 

 

Frontālie sinusi un redze

Acis no frontālajiem sinusiem atrodas vēl tuvāk nekā smadzenes, tāpēc ar laiku acs lēcā iesūcas strutas ar toksīniem, izraisot tās saduļķošanos, ko sauc par kataraktu. Ja toksīni nokļūst aiz acs mugurējā kamerā, notiek salipšanas process, kas traucē acs iekšējā šķidruma  atteci, rezultātā palielinās iekšējais spiediens, jo vielmaiņas procesa atlikumi netiek izvadīti no acs, veidojas glaukoma. Acs arvien vairāk uzbriest, un tas draud ar aklumu. Ar asinsvadus paplašinošiem pilieniem un ķirurģisko iejaukšanos procesu var tikai piebremzēt. Līdzīgi ir ar dzirdi, ja toksīni pa Eistāhija kanālu nokļūst auss audos, novēro dzirdes pavājināšanos un troksni ausīs.

 

Kā ārstē haimorītu ekomedicīnā?

Katrs gadījums ir individuāls, tāpēc runa var būt tikai par vispārējām vadlīnijām. Kad deguna blakusdobuma iekaisums  – haimorīts sācies un tur ir uzkrājušās strutas, attīrīšana jāveic ļoti piesardzīgi. Te nepietiek ar kopējo attīrīšanos, papildus degunā jāpilina alpu vijolīšu sakņu bumbuļu sula atšķaidīta ar ūdeni, daži pilieni dienā, bet bērniem var izmantot maigāku līdzekli – svaigu sarkano biešu sulu. Tādā veidā pakāpeniski tiek šķīdinātas uzkrātās un sablīvējušās strutas kopā ar toksīniem. Jāturpina pilināt, kamēr izdalījumi no deguna pārstāj tecēt, iespējams tas var ilgt līdz pat 2-3 mēnešiem.

 

Krākšana

Pati krākšana nav slimība. Tās ir relaksētu rīkles gala elpceļu sienu un mīksto aukslēju vibrācijas, jo apkārtējo audu spiediena dēļ elpceļi miegā sašaurinās. Šī sašaurināšanās var būt līdz pat pilnai obstrukcijai. Tādā gadījumā to sauc par obstruktīvās miega apnojas un hipopnojas sindromu. Ja elpceļi ir sašaurināti, tas nozīmē, ka gaiss pilnā apjomā nenonāk līdz plaušām, rezultātā arī līdz dzīvībai svarīgiem orgāniem, tai skaitā smadzenēm, kuras dod cilvēkam signālu pamosties. Cilvēks pamostas, elpošana atjaunojas, cilvēks atkal aizmieg, un tā tas periodiski atkārtojas. Sekas ir tādas, ka izpaliek dziļā miega fāze, tāpēc cilvēks ir nepilnīgi izgulējies. Skābekļa nepietiekamība ir papildfaktors arteriālās hipertensijas attīstībai un aritmijai.

Krākšanas iespējamie cēloņi var būt aptaukošanās, alkohola lietošana, galvas smadzeņu asinsvadu ateroskleroze, deguna starpsienas deviācija (izliekums), polipi degunā un palielinātas mandeles (adonoīdi).

 

Gripa  

Kā ierasts, katru gadu tiek runāts par gripu un arī aicina vakcinēties parasti pret prognozējamo kādu no iepriekšējās sezonas gripas vīrusa tipiem. Tā kā vīrusu mutācija – tas ir piemērošanās videi, notiek daudz ātrāk nekā tiek saražotas vakcīnas pret tiem, precīzi prognozēt vīrusa tipu ne vienmēr izdodas. Lai vīruss iemitinātos un vairotos, tam vajadzīga barības bāze, piemēram,  atmirušie audi, šlakvielas, toksīni un novājinātas šūnas, jo veselām šūnām ir daudz spēcīgāks biolauks, un vīruss tām neko nevar izdarīt.

Pirmais vīrusa mērķis ir strutas elpošanas orgānos, tie cieš vispirms. Tālāk komplikācijas iet uz sirdi, smadzenēm, nierēm. Būtībā pacients slimo tāpēc, ka uzkrātie toksīni un šlakvielas vīrusa iedarbības rezultātā, bojājot šūnu apvalku, nonāk asinīs. Barojoties ar organismā uzkrātām šlakvielām, vīrusi mūs attīra un ir kā iegansts, nevis cēlonis. Labākā profilakse pret gribu ir attīrīties un nepiesārņoties. Tas attiecas arī uz korona vīrusiem. Ja vīrusam nebūs barības bāzes, tas ienāks organismā un iznīks. Ja imūnsistēma ir stipra, cilvēks ar gripu neslimo, jo stipra imūnsistēma no toksīniem cenšas atbrīvoties saviem spēkiem, pastiprināti sintezējot agresīvās šūnas un tas jau ir virziens uz onkoloģijas pusi.

Saslimstot ar gripu, jāveic kopējā attīrīšanās, kā tas aprakstīts sadaļā ‘’attīrīšanās’’, tas ir, jāatņem vīrusiem barības bāze. Tādā veidā attīrīsies asinsvadi, normalizēsies asinsspiediens, izvairīsieties no infarkta un insulta, bērniem nākotnē nedraudēs, piemēram, glomerulonefrīts, pielonefrīts, kā arī citas nepatīkamas un bīstamas slimības.

                                                                                                                                                                                       biteend