vasksliels

 

Vasks ir taukiem līdzīga viela, ko bites izdala caur vaska dziedzeriem, lai veidotu šūnas, kur izvietot medu un audzēt perus. Tīrā vasks ir balts, bet, kontaktējoties ar ziedputekšņiem, kļūst dzeltens.

Vienā Latvijas standarta stropa peru telpā ir 15 rāmīši, katrā rāmītī ir ap 9000 šūnu. Lai no vaska izveidotu 1 šūnu, jāstrādā 40 bitēm.

Novietojot istabā vasku, var iegūt patīkamu dabisko aromātu. Tā ir laba alternatīva ķīmiskajiem gaisa atsvaidzinātajiem ar dažādiem mākslīgajiem aromātiem.

Zemā temperatūrā vasks kļūst ļoti trausls, bet  +650C kļūst šķidrs. Saskaroties ar uguni, tas deg. Tīrs vasks bez piemaisījumiem izdeg bez atlikuma. Tas ir nedaudz vieglāks par ūdeni un var peldēt pa tā virsu.

Viszināmākais izmantošanas veids ir vaska sveces. Taču to plaši izmanto gan rūpniecības un pārtikas nozarē, gan arī medicīnā un kosmētikā. Plašo pielietošanas iespēju dēļ vaska pieprasījums ir daudz lielāks par piedāvājumu.

Atvākojumu vasks, ar ko bites aizvāko šūnas ar medu, salīdzinājumā ar pārējo, ir bagātāks ar bioloģiski aktīvām vielām. Vaska atvākojumu sūkāšana noder kā efektīvs līdzeklis elpošanas ceļu saaukstēšanās gadījumos pret dažādām baktēriju un vīrusu izraisītajām slimībām. Vasku cilvēka organisms gandrīz nepārstrādā, tomēr tam virzoties pa barības traktu, vasks spēj savākt un absorbēt dažādas kaitīgās vielas. Vaska atvākojumi noder arī stomatoloģijā smaganu nostiprināšanai un mutes dobuma attīrīšanai.

Senatnē cilvēkiem nebija ne stropu, ne medus sviedes. Bites dzīvoja mežā koku dobumos. Tāpēc izdabūto medu cilvēki ēda kopā ar šūnām, tas ir vasku, kopā ar bišu maizi, propolisu, peru pieniņu. No veselības viedokļa tā ir laba kombinācija. Medus – enerģija, bišu maize – šūnu celtniecības materiāls, propoliss – aizsardzība un vasks – toksīnu absorbents, bišu inde – ārstniecisks līdzeklis. Mūsdienās, kad esam iemācījušies visus šos produktus atdalīt, dominē galvenokārt medus.

                                                                                                                   maize150