Ilgdzivotji

 

Tie ir Kaukāza kalnos dzīvojošie ļaudis un ne tikai, kuriem 100 gadu vecuma pārsniegšana nav nekas neparasts, tā bija ierasta parādība katrā ciematā. Šajās sejās saskatāma labestība un miers. Vecākajam, 148 vecumu sasniegušajam iedzīvotājam par godu, bija pat 1956. gadā izlaista pastmarka. Arī šāds skaitlis vēl nav galējais vecums. Šie vecie ļaudis zina stāstīt par vēl lielāku vecumu sasniegušajiem saviem laikabiedriem.

Zemāk ir redzami kadri no 40-gadu beigās nofilmētās dokumentālās kinohronikas.

1 2

Tas ir 125 gadīgais Džadžhagba pirms došanās medībās.

 

24  12

 4  9

21  14

Augstu kokā uzkāpušajam, savam 107 gadus vecajam tētim Cmellam Hadzem, viņa jaunākā meita Natella palīdz novākt vīnogu ražu.

 

7  8

Mansurs Kiuts 146 gadu vecumā ir dzīvespriecīgs un aktīvi darbojas augļu dārzā.

 

Alexander Imich  

Un tas ir tipisks mūsdienu ilgdzīvotājs, kurš nedaudz pārkāpis 100 gadu slieksnim. Kā redzams fotogrāfijā, seju klāj papilomas, kas liecina par lielo organisma piesārņojumu.

 
Bet kā ar ilgdzīvotājiem Latvijā.
Arī Latvijā bija ilgdzīvotāji. Kaut arī varbūt nebija pasaules rekordistu ilgdzīvošanā, toties katrā Latvijas nostūrī 100 gadu slieksni pārkāpušo bija vairāk sastopami, nekā tagad visā Latvijā kopā ņemot. Pēc manas vecmātes stāstītā, pat starp radiem tādi bija. Mans vecvectēvs Andrievs nodzīvoja gandrīz līdz 100 gadiem, diemžēl ilgāk nodzīvot neļāva karš, un visi zobi bija veseli. Man jau 20 gados bija milzīgas problēmas ar zobiem. Izriet loģisks jautājums – ‘’Kāpēc?’’ Lai atbildētu, man nācās izstrādāt šo internetvietni.
 
Par to, kā mūs maldina statistika.
Salīdzinājumā ar mūsdienām, agrāk objektīvu iemeslu dēļ, higiēnas līmenis bija krietni zemāks, kas ļāva izplatīties infekcijas slimībām. Sevišķi starp jaundzimušajiem, mirstības līmenis bija augsts. Tāpēc aprēķinot vidējo mūža ilgumu sanāca, ka cilvēki dzīvoja daudz īsāku mūžu. Arī muižās aristokrāti dzīvoja īsu mūžu, jo slimoja ar mūsdienu populārajām slimībām, tā kā fiziski nestrādāja, bieži rīkoja dzīres, kam sekoja pārēšanās. Kaut arī gaļa, ko katru dienu ēda, toreiz bija ekoloģiski tīra, korekcijas mūža ilgumā neizpalika.

Sevišķi liels ilgdzīvotāju skaits bija starp vecticībniekiem. Ticība tiem neļāva ēst dzīvnieku izcelsmes produktus gandrīz 300 dienas gadā. Gavēšanas laikā organisms attīrījās. Plus vēl augsts higiēnas līmenis. Viss ir vienkārši izskaidrojams.

                                                                                                              maize150