3biolvide

 

                                                  Bioloģiskā vide

Pēc PVO (Pasaules Veselības Organizācijas) definīcijas - dzīvība ir nepārtraukta aminoskābju pārkārtošanās dzīvā organismā ar ūdens un aminoskābju starpniecību.

Bioloģiskā vide - tā ir vide, kurā dzīvo mūsu organisma šūnas. Katram dzīvā organisma tipam vajadzīgi noteikti vides apstākļi, lai tie varētu dzīvot. Arī labās baktērijas (acidus, bifidus) dzīvo mūsu organismā. Tām ir liela nozīme gremošanas procesos, īpaši B vitamīna sintēzē, kā arī tās tiek uzskatītas par lielāko imunitātes orgānu. Patogēnie mikroorganismi, tādi kā vīrusi, slimības izraisošās baktērijas, sēnes un parazīti labāk jūtas citādāk bioloģiskā vidē, tas ir skābākā. Ja cilvēka bioloģiskā vide izmainās par labu patogēnajai mikroflorai, neizbēgami sākas slimības.

 

Reducenti

Dabā nekas netiek, ne cepts, ne vārīts. Daba nav paredzējusi šādu uztura pārstrādes veidu. Tādu organismu, kuri bez kaitniecības sev var lietot šādu uzturu, dabā ir pavisam nedaudz. Tā ir neliela grupa baktēriju, vīrusu un sēnīšu, ko sauc par reducentiem. Dabā tie ir paredzēti, piemēram, ja notiek meža ugunsgrēks, lai utilizētu līķus.

 

Homeostāze

Homeostāze ir galvenais nosacījums dzīvībai un ir tās noritošo procesu patstāvības un nemainības rādītājs. Tā arī ir dzīvības procesos oksidēšanās – reducēšanās norises nepieciešamais apstāklis.

 

Par šūnu dzīvi

Cilvēka ķermeni veido apmēram 75 – 100 triljoni (1014) dzīvu šūnu. Dzīvības mehānismus iekustina nevis gēni, bet gan šūnas apziņa par vidi. Vides signāli iedarbina procesus citoplazmā, kuri var mainīt gēnu izpausmes un līdz ar to kontrolēt šūnu likteni, iespaidot šūnu kustību, kontrolēt to izdzīvošanu vai pat nolemt tās nāvei. Vides signāli atlasa, modificē un regulē gēnu darbību. Gēni ir organisma apgūtās pieredzes fiziskā atmiņa, kas tiek patstāvīgi pārveidoti, reaģējot uz vides izmaiņām laika gaitā. Arī mūsu dzīvi tāpat kā atsevišķām šūnām, nosaka nevis gēni, bet reakcija uz apkārtējās vides signāliem, kuri stimulē dzīvību. Vides informācija tiek ievadīta šūnas ‘’datorā” caur membrānas receptoriem, kuri darbojas kā šūnas ‘’klaviatūra’’. Receptori iedarbina membrānas efektoru proteīnus, kas darbojas kā šūnas ‘’datora centrālais procesors’’. Šūnas veido audus, bet audi orgānus, orgāni savukārt 12 orgānu sistēmas, no kurām sastāv cilvēks. Šūnas ir līdzīgas mums, cilvēkiem. Tās ēd, daudz strādā un izvada atkritumus, šūnas sazinās cita ar citu, lai nodrošinātu savu uzdevumu izpildi. Šūnai, tāpat kā mums, var būt aizcietējumi, gremošanas traucējumi (ja maz lietojam ‘’dzīvus’’ produktus), šūnas var būt izsalkušas (ja lietojam uzturu, kas satur tikai kalorijas) un izslāpušas (ja nedzeram ūdeni). Ir jānotic, ka katra ķermeņa šūna ir dzīva un pat vēl vairāk, šūnām piemīt saprāts (piemērām, spermatozoīds nokļuvis sievietes organismā, nekavējoties sāk sev uzticēto pienākumu izpildi). Katra mūsu šūna ir kā miniatūra fabrika, kas ražo signālmolekulas, fermentus un jaunas šūnas, katra mūsu veselā šūna spēj dalīties 30 reizes, bet pēc tam, lai nepieļautu ģenētisko novirzi, tiek iedarbināts šūnu iznīcināšanas mehānisms. Šo procesu sauc par apoptozi. Jo vairāk kaloriju ar ēdienu saņemam, jo biežāk dalās šūnas.

Asins šūna dzīvo 3 mēnešus, sirds šūna 2 gadus, aknu šūna 4 gadus utt. Katru dienu 100 miljoni šūnu mirst un tikpat veidojas no jauna. Tāpēc var teikt, vesels nav tas, kas neslimo, bet tas, kas māk saglabāt veselību.

 

Oksidēšanās - reducēšanās potenciāls ORP

Kā likums, vesels bērns dzimst ar neitrālu bioloģisko vidi. Bērna organismā ir daudz negatīvi lādētu ūdeņraža jonu (H-), kuri neitralizē kaitīgos radikāļus un sekmē normālu bioloģisko reakciju norisi. Ar pirmajiem mātes piena pilieniem bērns saņem mātes imunitātes pieredzi, antivielas un labās baktērijas, kuras, nokļūstot bērna organismā, nostiprina tā imūno sistēmu.

Kas tad izmaina mūsu bioloģisko vidi? Pirmkārt, cilvēkam kā sugai neatbildošs uzturs, piesārņota apkārtējā vide un stress. Organisma iekšējās vides pH kļūst skābāks un šāda vide kļūst tīkamāka patogēnajai mikroflorai. Otrkārt, organismā veidojas daudz kaitīgo radikāļu, to veidošanos sekmē saules radiācija (UVS), fiziska slodze, smēķēšana (arī pasīvā), stress, ķīmiskās vielas pārtikā un ūdenī, antibiotikas, pārtikas produkti, kas satur hidrolizētos taukus un piesārņots gaiss. Katru dienu mūsu šūnas iztur miljardiem brīvo radikāļu uzbrukumu. Brīvie radikāļi ir nestabilas molekulas, kurām trūkst viena vai vairāku elektronu. Pārvietojoties organismā, tie cenšas atgūt trūkstošos elektronus, bojājot šūnu membrānas. Bioloģisko vidi raksturo trīs galvenie parametri: skābju sārmu līdzsvars, oksidēšanās - reducēšanās potenciāls ORP un īpatnējā organisma elektrovadītspēja. ORP raksturo elektronu skaitu, kurus var atdot brīvo radikāļu neitralizācijai. Kad asinīs ir pietiekoši daudz brīvo elektronu (H-), visas bioloģiskās reakcijas norit optimālā līmenī. Savukārt, ja asinīs ir par maz brīvo elektronu, bioķīmisko reakciju norise ir apgrūtināta vai pat kļūst neiespējama. Tas izraisa šūnu bojāeju. Cilvēka organismā caurmērā ORP ir no mīnus  -100 līdz mīnus -200mV (mikroVolti), robežās. ORP šūnā ir no mīnus -100 līdz mīnus -150 mV, bet starpšūnu šķidrumā mīnus -80 mV. Asinīs tas ir -10 līdz -50mV siekalās -50 līdz +50mV. Dabā ūdenim ORP svārstās no mīnus -400 līdz +700 mV. Krāna ūdenim parasti šis skaitlis ir no +220 līdz +380mV, destilētajam +300 līdz +450mV, sulai tetrapakās +300mV, turpretī, piemēram, svaigi spiestai apelsīnu sulai ir +50mV un zemāks, bet svaigai burkānu sulai - 75mV. Lai šo starpību izlīdzinātu, tiek tērēta šūnu membrānas elektriskā enerģija, kas faktiski ir pārtikas vielu transformācijas enerģija bioķīmiskajās ķēdēs. Tāpēc ir ļoti svarīgi lietot negatīvi lādētu ūdeni, lai šī starpība būtu pēc iespējas mazāka un organismam nebūtu lieki jātērē enerģija.

 

Kas vajadzīgs šūnām?

Minerālvielas.
Minerālvielas ir vienīgais, ko ne organisms pats, ne arī simbiozā mikroflora sintezēt nevar. Tās ir jāsaņem ar uzturu. Diemžēl konvencionālā lauksaimniecībā izmantojamā augsnē ik katrus 10 gadus vairākas reizes katastrofāli samazinās minerālu daudzumus. Tāpat kā ūdens, arī minerālvielas ir svarīgākais, kas organismam vajadzīgs, jo bez tām nevar pārkārtot aminoskābes vajadzīgajā kārtībā. Ir svarīgi, lai minerālvielas būtu organiskas izcelsmes, jo neorganiskās nepilnvērtīgi asimilējas un nogulsnējas organismā. Dabā organiskie minerāli, kurus spēj asimilēt cilvēka organisms, atrodas aminoskābju helātu formā. Tos sintezē tikai augi.
Aminoskābes.
Tas ir celtniecības materiāls visām dzīvajām būtnēm: cilvēkiem, dzīvniekiem un augiem. Cilvēki olbaltumvielas saņem ar augu un dzīvnieku izcelsmes uzturu. Gremošanas procesā olbaltumvielas tiek sašķeltas līdz aminoskābēm un ar minerālvielu palīdzību tiek pārkārtotas par cilvēka olbaltumvielām, citādi mēs izskatītos pēc tiem, ko ēdam. Ir 28 aminoskābes, vienas un tās pašas gan augiem, gan dzīvniekiem. Ja kaut viena pietrūkst, pilnvērtīga olbaltuma sintēze kļūst problemātiska.
Atkarībā no definīcijas, kas ir aminoskābe, skaitlis 28 var būt mazāks. Dažos informācijas avotos tas ir 26 vai 20.
Vitamīni.
Iedarbina minerālu nomaiņas procesu aminoskābēs, dod enerģiju minerāliem aminoskābju pārkārtošanai. Asimilējas tikai dabīgie vitamīni. Sintētiskie ļoti vāji.
Fermenti.
Fermenti jeb enzīmi darbojas kā ķīmisko reakciju katalizatori – virzītāji. Tie noārda olbaltumvielas līdz aminoskābēm, tātad piedalās barības sagremošanā. Dzīvības enerģiju no uztura var iegūt tikai ar fermentu klātbūtni. Organismam vajadzīgi augu valsts fermenti, nevis aptiekās nopērkami, kādus ražo aizkuņģa dziedzeris. Tādi preparāti kavē dabisko fermentu sintēzi cilvēka organismā.
Neaizvietojamās un poli nepiesātinātās taukskābes.
Visām taukskābēm ir oglekļa atomu skaita pāru cipars. Nepiesātinātās taukskābes no piesātinātajām atšķiras ar to, ka šos oglekļa atomus nepiesātinātajās taukskābēs saista viena saite, bet piesātinātajās divas saites.Taukskābes veido šūnas membrānas pamatni, nodrošinot nepieciešamo caurlaidību. Bez veselīgas membrānas šūnas zaudē spēju noturēt ūdeni, aminoskābes un citas barojošas vielas. Tiek zaudēta spēja nodot ģenētisko informāciju. Turklāt neaizvietojamās taukskābes ir ļoti svarīgas nervu sistēmas un smadzeņu darbības nodrošināšanā.
Enerģija.
Visa enerģija rodas ūdeņraža un skābekļa mijiedarbībā. Ogļhidrāti un tauki ir galvenie enerģijas avoti, taču nepieciešamības gadījumā to iespējams iegūt arī no aminoskābēm tā saucamajā glikoneoģenēzes procesā.  Vienas diennakts badošanās notiek uz glikogēna (glikozes rezerves uzkrāšanas forma) rēķina. Sirds, galvas smadzeņu un aknu šūnas enerģiju var saņemt pa tiešo no glikozes. Pārējām ķermeņa šūnām (galvenokārt muskuļi un taukaudi) vajadzīgs starpnieks insulīns (aizkuņģa dziedzera hormons), kas, tēlaini sakot, ir kā transportētājs. Insulīns aktivē GLUT4 glikozes kanālu ekspresiju šūnas membrānā, šis kanāls tad arī transportē glikozi, tas ir, ievada šūnā.

Tauki ir enerģijas ilgstošas uzglabāšanas forma. Ja vairāk nekā vienu diennakti cilvēks nav ēdis, organisms, lai nodrošinātos ar enerģiju, sāk izmantot rezerves taukus, un cilvēks jūtas normāli līdz 10 dienām. Ja organisms nebūs piesārņots un fermentu būs pietiekoši, tauki izšķīdīs pilnīgi. Ja tas būs citādāk, kamēr organisms pāries uz kvalitatīvu tauku sašķelšanu, badošanās otrajā dienā organismā veidosies skāba vide, jo šķeļot taukus, to metabolismā veidojas ketonskābes, piemēram, acetons. Iestāsies nespēks, galvassāpes utt.

Organisms piemērojas jūsu dienas režīmam, ēšanas paradumiem un izstrādā insulīnu tik, cik vajag. Ja uzturā lietojam cukura aizvietotājus saturošos izstrādājumus vai, piemēram, marmelādi (nevar sašķelt, jo trūkst tādu fermentu), garšas kārpiņas signalizē, ka saņemts kaut kas salds, bet enerģiju faktiski nesaņemam. Trūkst enerģijas un organisms atkal sūta signālu, ka vajadzētu kaut ko saldu. Tā var ēst un ēst. Rezultātā spēku izsīkums un organisma piesārņojums ar kaitīgām vielām (piemēram, metanols), kuras rodas cukura aizvietotāju sadalīšanās rezultātā. Citādāk tas ir ar medu. Enerģija un vajadzīgie fermenti tur tiešām ir. Tāpēc medu daudz neapēdīsiet. Saldumus var aizvietot ar taukiem (augu eļļas, sviests).

Tas viss kopā un, protams, arī ūdens ir vajadzīgs organisma šūnām katru dienu. Tā ir vienota ķēde. Fermenti aktivizē vitamīnus, kuri ar minerālu palīdzību piedalās aminoskābju pārkārtošanās ķīmiskajās reakcijās. Minerālvielu nomaiņa aminoskābes matricā rada pašas aminoskābes molekulas izmaiņu. Ja nav fermentu, vitamīni un minerāli praktiski kļūst neefektīvi. Visas barības vielas ir jāsaņem ar pārtikas produktiem. Uzturā jābūt vismaz 50% termiski neapstrādātu (‘’dzīvu’’) produktu. Lietojot uzturu ar konservantiem, aromatizatoriem, garšas pastiprinātājiem utt, noārdās organismā jau esošie vitamīni un fermenti.

 

Fotosintēze

Tas ir unikāls dabas process, kas notiek tikai augos. Neviens dzīvnieks nespēj akumulēt saules gaismas enerģiju, to spēj tikai augi, fiksējot enerģiju makroerģiskās saitēs. Bagātās ar enerģiju hlorofila saites vēlāk pāriet ogļhidrātu, tauku un olbaltumvielu makroerģiskajās saitēs, kuras var uzkrāties augļos, graudos, riekstos, sakņaugos, topot par bioloģiskās enerģijas avotu dzīvības procesu nodrošināšanai dzīvniekiem un arī cilvēkam.

Turpretī no termiski apstrādātajiem denaturētajiem dzīvnieku izcelsmes produktiem, saņemam siltuma kalorijas, ko uzskaita dietologi. Tā kā cilvēks nav siltuma mašīna, bet sarežģīta bioloģiskā sistēma, siltuma enerģiju nākas pārvērst bioloģiskajā enerģijā, jeb ‘’atdzīvināt’’ jau savos audos, tērējot savus fermentus un bioloģisko enerģiju. Rezultātā veidojas bioloģiskās enerģijas deficīts. Sekas – priekšlaicīga novecošanās un slimības.

Tā kā cilvēkam nav fizioloģisko iespēju dzīvnieku izcelsmes denaturēto olbaltumvielu pilnīgai fermentatīvajai sašķelšanai, zarnu traktā veidojas pūšanas process ar no tā izrietošām sekām.

 

Saules enerģija un termiski neapstrādātie produkti

Visas augu ēdamās daļas satur saules gaismas fotonu enerģiju ogļhidrātu veidā (glikoze, fruktoze, ciete utt.). Visos svaigos termiski neapstrādātos augļos, dārzeņos, graudos, riekstos saules enerģija tiek pārveidota makroerģiskos ATF savienojumos, bet pēc tam barības vielu ķīmiskās saitēs un tādā veidā kļūst pieejama mūsu organismam un ir pilnīgi asimilējama, jo ir nedegradētā veidā. Svaigos produktos bioloģisko molekulu nesabojātā struktūra satur enerģētisko resursu maksimālo daudzumu, kā arī maksimālo mikro un makro elementu daudzumu jonu formā, nevis sāļu veidā, kas rodas produktus vārot un cepot, tas ir, termiski apstrādājot virs +650C. Termiski neapstrādātos  produktos mikroelementu un pārējo komponentu – taukskābju, organisko skābju, ogļhidrātu, aminoskābju jonizētais stāvoklis ir liela priekšrocība, jo tie uzreiz pa tiešo iekļaujas mūsu audos un šūnās bez organisma fermentatīvo sistēmu pastiprinātas darbības, rezultātā vajag mazāk fermentu. Tas ir tāpēc, ka šūnu lizosomās ir lizējošie jeb sašķeļošie fermenti - augu audu proteāzes. Pietiek ar dažiem pilieniem aizkuņģa dziedzera vai kuņģa sulas, lai sāktos lavīnveidīgs uztura pašpārstrādes process (autolīze). Fermentatīvajos procesos ieekonomētā enerģija tiek novirzīta organisma atveseļošanai, tas ir nepilnvērtīgo audu noārdīšanai un orgānu atjaunošanai.

 

Dabā nav nekā lieka

Tieši tā, jo problēmas sākas, tad kad cilvēks kaut ko pasludina par nevajadzīgu un sāk to iznīcināt, samazina bioloģisko daudzveidību. Dabā nav nezāļu. Pienenes dabū ūdeni no zemes līdz pat 3m dziļuma, bet kukurūza minerālus izvelk no zemes no tāda paša dziļuma. Vecie ozoli ielaiž saknes līdz pat 60 m dziļi zemē un arī izvelk minerālus, kurus vēlāk izmanto citi augi.

Lapu koki salīdzinājumā ar skuju kokiem daudzreiz ātrāk palielina auglīgās augsnes daudzumu. Melnzemes faktiski ir bijušās lapu koku mežiem klātās teritorijas, kurās no zemes dzīlēm izvilktie minerāli veido ļoti auglīgu augsnes slāni.

Kalnos, kur nav koku, daba paredzējusi citu augsnes bagātināšanas mehānismu ar minerāliem. Kalnu iežiem sairstot gan putekļu veidā, gan ar ūdeni no iežiem nonāk visi iespējamie minerāli. Tā veidojas kalnu ielejas ar ļoti auglīgu augsni.

Vēl tikai 150 gadus nesenā pagātnē skābekļa daudzums gaisā bija 26%, tagad tikai 21%, pilsētās šis skaitlis ir vēl zemāks. Tropiskie meži un lapu koku meži ir neitrāli – cik saražo skābekli, tik arī patērē. Skābekli dod skuju koku meži. Izcērtot kokus upju tuvumā, mainās gruntsūdeņu līmenis utt. Jebkura iejaukšanās dabā neizbēgami rada tālāku ķēdes reakciju.

Ilggadīgos lapa koku mežos starp augiem un sēnēm veidojas ļoti sarežģītas simbiotiskās attiecības mikorizas, tas ir, kad sēņu hīfas pārņem augu saknes. Augu sakņu sistēma kopā ar sēņu micēliju veido sarežģītu simbiotisko savienību. Augi sēnēm nodot olbaltumvielas, slāpekli, cukuru, bet sēnes augiem sintezē dabīgās antibiotikas, polisaharīdus un sēņu fitoncīdus, kas augus aizsargā no zemāku sēņu iedarbības, piemēram, pelējuma un rauga. Zemāko sēņu sugu skaits dabā mērojams ap 500. Dabā ir izveidojies mehānisms, kad augstākās sēnes spēj nospiest zemākās, tādas, kā rauga, pelējuma, miltrasas, rūsas sēnes utt. Daudzas no šīm vielām ir atklātas un ir zināmas to ķīmiskās formulas, taču, mākslīgi sintezējot, šīs pašas vielas, izrādās, ka tās nedarbojas, līdzīgi kā tas ir ar sintētiskajiem vitamīniem.

Aptiekās nopērkamie ārstniecības augi visbiežāk ir kultivētie, tas ir, audzēti kā lauksaimniecības kultūras un novākti ar kombainiem. Ārstnieciskā vērtība šādiem augiem būs būtiski mazāka, jo tie nav auguši sarežģītās simbiotiskās sasaitēs, kas pastāv starp kokiem, augu sakņu sistēmām un sēņu micēlijiem. Pateicoties šīm sasaitēm, veidojas unikālie barojošie elementi, ārstnieciskie fitoncīdi un citi aktīvie komponenti. Visas šīs daudzšķautņainās sasaites cilvēks savā piemājas dārzā atkārtot nevar, tāpat arī laboratorijās, nerunājot jau par konvencionālās lauksaimniecības laukiem. To var tikai neskārtā daba.

Ja augsne ir dzīva, nav noplicināta un ‘’nogalināta’’ ar pesticīdiem un, tur starp augiem un augsnes mikrofloru ir izveidota simbioze jeb sinerģija, tādā gadījumā vitamīnui B12 šādā augsnē sintezē baktērijas. Arī augos būs šis vitamīns. Daudzas vielas ārstniecības augos var veidoties tikai simbiozē ar citiem augiem un sēnēm. Piemēram, burkānu sulai ORP parasti ir -50 līdz -80 mV robežās, taču no minerāliem bagātā augsnē audzētiem burkāniem šis skaitlis var sasniegt mīnus -400 mV.

 

Lektīni

Daba ir izveidojusi augu aizsardzības mehānismus, lai tos neapēstu dzīvnieki. Visi augi lielākā vai mazākā daudzumā satur lektīnus. Visvairāk tos ir pākšaugos, graudaugos un nakteņu dzimtas augos. Lektīni ir olbaltumvielas, kas vāji asimilējas dzīvnieku organismā, jo fermenti tos gandrīz nespēj pārstrādāt. Cilvēka organismā to iedarbība var būt ļoti dažāda. Tie bojā zarnu bārkstiņu epitēlija apvalku, un zarnu sienas kļūst caurlaidīgākas (cauro zarnu sindroms). Nonākot asinsritē, tie var bojāt eritrocītus, izraisot anēmiju, bet, nonākot locītavās, tiek veicināti iekaisuma procesi, kas ir ļoti aktuāla mūsdienu problēma. Lektīniem izklīstot pa ķermeni, var ciest galvas smadzenes, nervu šūnas, sirds, vairogdziedzeris, vai arī tikt veicināti autoimūnie procesi, jo to šūnas ir bieži līdzīgas cilvēka šūnām. Lektīni var izraisīt arī celiakiju, fibromialgiju, čūlaino kolītu un Krona slimību.

Tā kā lektīni ir ūdenī šķīstoši, ar mērcēšanu tos var izšķīdināt un kopā ar ūdeni noliet. Tāpēc, lai izvairītos no lektīnu nevēlamās ietekmes, pākšaugus - pupas, soju, zirņus (izņemot zaļos) būtu vēlams savlaicīgi iemērkt, vislabāk jau iepriekšējā dienā, kā to darīja mūsu senči. Arī riekstus un graudus būtu vēlams iepriekš izmērcēt. Griķus var nemērcēt. Tāpēc, lai uzlabotu sagatavojamās mīklas vērtību un drošību, to jāgatavo iepriekšējā dienā.

Lektīni ir arī nakteņu dzimtas augos, piemēram, tomātu mizās un sēklās. Katrā augā tie ir atšķirīgi.  Lektīnu negatīvo iedarbību vājina produkta termiskā apstrāde, mērcēšana un fermentēšana. Piemēram, tomātiem, lai pilnīgi izvairīties no to negatīvās iedarbības, var nolobīt mizu un atdalīt sēklas, jo mizā un sēklās koncentrējas ap 95% lektīnu.  Nelielās devās lektīniem piemīt arī ārstnieciskās īpašības, piemēram, ārstējot kolorektālo vēzi.

 

Slāpekļa oksīds un nitrāti

Slāpekļa oksīds (NO) darbojas visā organismā. Tas ir nepieciešams visām šūnām, orgāniem un sistēmām, jo inhibē (kavē) trombocītu agregāciju un trombu veidošanos, regulē skeleta muskuļu kontrakciju, sekmē skābekļa pārnešanu ar eritrocītiem, iespaido eritrocītu osmotisko rezistenci, piedalās informācijas apmaiņā starp neironiem (neirotransmitera funkcija) un ir endogēns vazodilatators (paplašina jeb dilatē asinsvadu gludos muskuļus).

Slāpekļa oksīdu organisms sintezē no aminoskābes L-arginīna ar fermenta NO sintāzes (NOS) starpniecību. Taču ir arī cits iegūšanas veids - to var arī iegūt utilizācijas un recirkulācijas veidā. Izstrādātais slāpekļa oksīds oksidējas un pārvēršas par nitrātiem (NO3). Daļa tā izvadās ar urīnu, bet otra daļa ar asinīm nonāk siekalu dziedzeros, kur to koncentrācija ir desmitiem reižu lielāka nekā asinīs. Šie nitrāti, nonākot mutes dobumā, mijiedarbojas ar tur mītošajām baktērijām un pārvēršas par nitrītiem (NO2). Ar siekalām nitrīti nonāk kuņģī, kuņģa sieniņās pārstrādājas par slāpekļa oksīdu (NO) un tālāk nonāk tievajā zarnā, no kurienes slāpekļa oksīds iekļūst asinsritē, bet tālāk jau visos audos.

Šis mehānisms attiecas arī uz dārzeņiem un zaļumiem, kuros ir daudz nitrātu, tāpēc no nitrātiem baidīties nevajag, tikai tie pēc iespējas ilgāk jākošļā, lai labāk sajauktos ar siekalām, jo tajās ir ne tikai ferments ptialīns, kas mutes dobumā sāk sašķelt ogļhidrātus, bet tur darbojas ap 500 – 700 sugu dažādu baktēriju un, lai baktēriju līdzsvaru neizjauktu, ir svarīgi ne tikai lietot adekvātu uzturu, bet, piemēram, nevajadzētu lietot zobu pastas, kas satur triklozānu un laurel sulfātu.

Sabiedrībā pastāv mīts, ka zaļumi un dārzeņi ar lielu nitrātu daudzumu ir bīstami. Tomēr tādi tie ir tikai, ja tiek lietoti kopā ar lielmolekulārajiem aminoskābju savienojumiem (gaļa, biezpiens, siers utt.), jo apgrūtinās skābekļa asimilācija no gaisa, var kļūt slikta dūša un rasties caureja. Citādi tie ir vērtīgi un vajadzīgi. Ar dabiskā veidā augušiem dārzeņiem un zaļumiem nitrātu daudzumu pārdozēt nevar.

Cilvēkam jaunībā, kamēr aminoskābes arginīna un NO sintāzes ferments izstrādājas pietiekamā daudzumā, problēmu ar slāpekļa oksīdu nav, taču ar gadiem šī problēma kļūst aktuāla, tāpēc jāsekmē visi tā iespējamie iegūšanas veidi organismā. Ļoti svarīgas ir ikdienas fiziskās aktivitātes. Jālieto nitrātus saturoši produkti (dārzeņi, zaļumi). Čempions nitrātu daudzumā ir biešu sula. Tikai tai jābūt svaigi spiestai, jo termiskās apstrādes rezultātā nitrāti sairst. Sula jādzer ļoti lēni, maksimāli sajaucot to ar siekalām. Vidēji ar 100ml sulas var nodrošināt pieaugušam cilvēkam nepieciešamo diennakts daudzumu (6,2mg nitrātu uz 1kg svara).

Ja ir nitrātu deficīts, samazinās fiziskā izturība, darba spējas, palielināsies asinsspiediens, bet jāņem vērā, ka, ja nepietiek slāpekļa oksīda, nedarbojas hipotensīvie preparāti, tas ir, sliktāk darbojas asinsspiedienu samazinoši medikamenti.     

 

Kas tad nepieciešams, lai saglabātu veselību?

1.Tradicionālu uzturu lietojošam cilvēkam diennaktī ir nepieciešami ap 30 ml tīra ūdens uz 1 kg svara - strukturēta, vāji sārmaina, bagātināta ar brīvā ūdeņraža molekulām, negāzēta, mīksta ūdens. Protams, ja cilvēks lieto adekvātu uzturu, kādu tam ir paredzējusi daba, šis skaitlis var būt arī mazāks.

Izņemot kuņģa sulu, asaras, sviedrus un urīnu, visi šķidrumi organismā ir sārmaini. Diemžēl mūsdienās 95% dzērienu un 90% ēdienu ir skābes veidojoši. Sākot ar spermatozoīdiem, visiem dzīvības procesiem vajadzīga viegli sārmaina vai sārmaina vide, kura arī nepieciešama ap 3000 fermentiem, kas piedalās visos cilvēka ķermenī notiekošajos vielmaiņas procesos. Organisms visiem spēkiem šādu vidi cenšas uzturēt, izmantojot visas iespējamās minerālvielu rezerves. Kad to trūkst, sākas slimības jeb brīdinājums, ka tā tālāk nedrīkst. Ja arī tas nelīdz, nostrādā dabiskās atlases mehānisms.

2.Cilvēka organismam nepieciešami ap 65 minerāli. To, kas notiek, ja kāda viena vai vairāku minerālu pietrūkst, pilnīgi aprakstīt praktiski nav iespējams. Tās ir garas un ļoti sarežģītas ķēdes reakcijas. Lūk, daži piemēri:

   Ja audu būvēšanai pietrūkst silīcija, tas tiek aizvietots ar kalciju, kurš bez silīcija organismā ilgi noturēties nevar, kalcijs izjūk un tiek izvadīts caur nierēm, pat ja D3 vitamīna ir pietiekoši.

   Lai būtu magnijs, vajag cinku. Organismā cinka trūkums bloķē ap 80 dažādu procesu. Vara trūkums – oksidēšanās reducēšanās reakcijas. Hlora trūkums pilnīgi izjauc uztura pārstrādi. Joda trūkums veicina ap 40 dažādas saslimšanas. Lai jods uzsūktos, vajadzīgs selēns.

   Selēns ietilpst ļoti daudzos fermentos un hormonos, tas nozīmē ka fermentatīvās un hormonālās sistēmas darbība atkarīga no selēna pietiekamības.

   Litijs nepieciešams energoapmaiņā. Ja litija nebūs, adenozīntrifosfāts (ATF) nesintezēsies.

   Ja trūkst sēra (koloidālajā formā), tiek traucēta olbaltumvielu sintēze.

   Kalcijs ir kā līme, kas satur organismu kopā un ir visgrūtāk asimilējamais elements, jo jābūt pietiekami magnija. Magnijs un kalcijs mums ir visapkārt, zem kājām zaļajos augos. Vislielākais kalcija deficīts cilvēkiem novērojams martā, bet vismazākais augustā. Tikai jonu formā kalcijs var ienākt šūnā, līdzi nesot virkni barības vielu, tas piedalās milzīgā daudzumā reakciju. Starp citu, nierakmeņi un žultsakmeņi sastāv no kalcija, kas paņemts no kauliem. Lai asimilētu termiski apstrādātus produktus un iegūtu kalciju, vajag ļoti daudz sālsskābes kuņģī.

Daudzas saslimšanas izraisa tieši mikroelementu deficīts, piemēram, hroma un vanādija trūkums var izraisīt cukura diabētu, joda trūkums – vairogdziedzera saslimšanas, kālijs nepieciešams normālai sirdsdarbībai, vara trūkums sekmē agru matu nosirmošanu un grumbu parādīšanos, kalcija trūkums var izraisīt tādas saslimšanas kā osteoporoze, artrīts, hipertonija, kariess u.c. Selēna nepietiekamība izraisa onkoloģiskās, sirds-asinsvadu un endokrīnās saslimšanas, kas ir liela problēma visā pasaulē. Mūsu ķermenis – ir pašatjaunojoša sistēma, kurā 7 gadu laikā nomainās visas šūnas. Tāpēc ir svarīgi nodrošināt tās ar visu nepieciešamo celtniecības materiālu, lai jaunās šūnas veidotots veselīgākas par iepriekšējām.

Jāveic periodiska attīrīšanās no sēnītēm, vīrusiem, baktērijām, parazītiem un šlakvielām (sviedrēšanās pirtī, antiparazitārie līdzekļi, piemēram, skudru koks, melnā rieksta lapas, propoliss ūdenī u.c.).

Antioksidantā aizsardzība no brīviem radikāļiem. Lieto pēc iespējas vairāk uzturā svaigus augļus, dārzeņus un diedzētus graudus. Dzer negatīvi uzlādētu ūdeni.

Atpūta pie dabas. Atveseļošanās brīvā dabā sevišķi pie ūdeņiem, notiek ne tikai tāpēc, ka tur ir tīrāks gaiss. Starp ūdeni un gaisu pateicoties ūdens virsmas spraiguma koeficientam, izdalās brīvie elektroni, kuri spēj izkļūt cauri cilvēka ķermenim. Asins eritrocīti barojas ar brīvajiem elektroniem, tas ir, saņem daļu enerģijas aerojonu veidā. Cilvēkam atrodoties dabā, piemēram, pēc lietus priežu mežā vai pie ūdenskritumiem, tas sajūt enerģijas pieplūdumu, turpretī lielpilsētās notiek pretēji.

 

Veikalā ar savu izvēli jūs iespaidojat apkārtējo vidi

Ja vēlamies rūpēties par savu veselību, tad ne vien rūpīgi apsvērsim, pie kura ārsta iet un pie kura neiet, kādas zāles aptiekā pirkt vai nepirkt, vēl daudz rūpīgāk būtu jāapsver – no kura lauksaimnieka iegādāties produktus un no kurā nē. Iegādājoties produktus, kuri audzēti ar konvencionālo lauksaimniecību noplicinātajā augsnē, jūs ne vien graujat savu veselību, bet reizē ar savu naudas maku veicināt tālāku šīs lauksaimnieciskās zemes degradāciju, atstājot nepatīkamu mantojumu nākamām paaudzēm.

 

Glikoze

Šūnas elektriskais potenciāls ir aptuveni 40mV. Ja tas pazeminās, šūna zaudē savu spēku. Enerģisks cilvēks ir tāds, kam ir enerģijas rezerves. Enerģiju šūna saņem glikozes veidā, kuru organisms iegūst no taukiem un ogļhidrātiem. Glikoze ir galvenais enerģijas avots. Tā palaiž glikolīzes procesu un krebsa ciklu, nodrošinot organismu ar enerģiju. Ja nesaņem taukus un cukuru, tad glikozi var arī iegūt no olbaltumvielām ilgstoši pārveidojot aminoskābes, bet tas ir ļoti sarežģīts bioķīmisks process. Glikozes esamība ir ļoti svarīga. Piemēram, galvas smadzenes bez glikozes nevar iztikt ilgāk par minūti. Glikozes deficītu sauc par hipoglikēmiju. Ja cukura līmenis krītas zem 5,5mmol/l, iestājas nogurums, galvassāpes, nelaba dūša, enerģijas trūkums, apātija un depresija. Cukurs šajā situācijā ilgstoši neglābs. Apēdot, piemēram, cukura tējkaroti, saharoze pārvērtīsies par glikozi un ātri vien nokļūs asinīs, un organisms būs spiests to asimilēt. Tāpēc lai cukura līmenis asinīs nesvārstītos, labāk būtu lietot tā saucamos lēnos ogļhidrātus (šūnas ietvertas celulozē), piemēram, dažādi musli, apelsīni, saldie āboli, dažādi saldie augļi. Šo celulozes apvalku organismam sākumā vajag sadalīt, tāpēc glikoze asinīs nonāk pakāpeniski. Dzerot svaigi izspiestu sulu, asinīs uzreiz nonāk liels daudzums fruktozes. Turpretī, ēdot žāvētus augļus, šis process ir daudz vienmērīgāks.  

 

Skābju un sārmu līdzsvars

Visi dzīvības procesi notiek ūdens vidē ar noteiktu ūdeņraža atomu koncentrāciju. Vielas, kuras atdot ūdeņraža atomus, sauc par skābēm, bet tās, kuras tos piesaista – bāzēm. Noteiktu skābju un sārmu attiecību kādā no šķīdumiem, sauc par skābju – sārmu līdzsvaru. To raksturo ar speciālu rādītāju pH (power Hydrogen, jeb ‘’ūdeņraža spēks’’), kurš norāda ūdeņraža atomu skaitu dotajā šķīdumā. Rādītāja vērtība pH ir atkarīga no attiecības starp pozitīvi lādētiem joniem (skābu vidi veidojošie) un negatīvi lādētiem joniem (sārmainu vidi veidojošie).  Cilvēka organisms patstāvīgi cenšas uzturēt stingri noteiktu pH līmeni, jo, izjaucot līdzsvaru, rodas labvēlīgi apstākļi ļoti daudzām slimībām.  

Asinīm pH=7,43. Tas ir konstants lielums. Asins pH nobīde uz skābo pusi veicina iekaisuma procesus, bet nobīde uz sārmaino pusi veicina ātrāku izveseļošanos un pašatjaunošanās procesus.  Ja pH pazeminās līdz 7,1 - iestājas nāve. pH skalā no 1 līdz 7, ir skāba vide. 7 ir neitrāla. No 7 līdz 14 – sārmaina. Asinis ir sārmainas, turpretī limfa un starpšūnu šķidrums lielākajai daļai mūsdienu cilvēku ir skābi. Slimība draudzējas ar skābi, bet veselība ar bāzi. Cilvēka dzīvības spēks un veselība slēpjas minerālvielu un mikroelementu veidotājos sārmos. Siekalu pH= 6,0 – 7.0 (to var ātri un vienkārši novērtēt pašam ar latmusa strēmeli, paturot to dažas sekundes mutē saskarē ar siekalām), tievās zarnas sekrēti pH = 7,7 – 8,0, kuņģa sula pH = 1,5 — 2,0, urīns pH=4,5 – 8,0, žults pH= 7,8 – 8,2.

 

Kas notiek, kad mainās organisma bioloģiskās vides skābju – sārmu līdzsvars?

  1. Kad mūsu iekšējā vide top skāba, tā kļūst draudzīga patogēnai mikroflorai. Situāciju vēl vairāk pastiprina tas, ka patogēnā mikroflora izdala toksīnus, palielinot bioloģiskās vides skābumu, reizē padarot savu apkārtējo vēl tīkamāku. Skābā vidē veidojas daudz brīvo radikāļu, kas bojā šūnu membrānas, kā arī DNS un RNS struktūras, radot mutācijas šūnu līmenī, kas draud ar šūnu pārprogrammēšanu arī par tādām, kuras māk tikai ēst un vairoties, tas ir vēža šūnām.

  2. Paātrinās novecošanās procesi, piemēram, ādai tie ir tieši saistīti ar brīvo radikāļu kaitīgo ietekmi, kuri rodas saules, vēja, piesārņotas apkārtējas vides rezultātā. 

  3. Skābā vidē skābekļa atomi ir saistītā stāvoklī. Tāpēc mūsu šūnām līdzīgi kā zivīm ārpus ūdens, nav ko elpot. Arī biežāku elpošanu mēs maz ko līdzēsim. Skābekli var atbrīvot tikai sārmainie mikroelementi (kalcijs, magnijs, nātrijs, kālijs).

  4. Arī sirds infarkts un insults rodas, kad organismā ir skāba iekšējā vide. Skābās asinīs eritrocīti – sarkanie asins ķermenīši kļūst stīvi, salīp savā starpā, tie nespēj mainīt savu formu, iesprūstot sīkajos kapilāros un tos aizsprostojot. Šūnas bez skābekļa mirst (eritrocīti ir skābekļa nesēji).

  5. Jau 30. gados tika pierādīts, ka vēža rašanās process ir anaerobs (bez skābekļa).

  6. Skābā vidē lielākā daļa fermentu strauji zaudē aktivitāti. Rezultātā tiek traucēta starpšūnu mijiedarbība. Apgrūtinās vielmaiņas process.

  7.  Kamēr skābes nav neitralizētas, tās bojā asinsvadus, piemēram, pienskābe izēd caurumus artērijās un organisms ‘’liek plāksterus’’ no zema blīvuma lipoproteīniem (‘’sliktā holesterīna’’), lai novērstu asiņošanu. Tātad reālais vaininieks ir skābe. Un tās parādīšanās iemesls – minerālvielu deficīts. Atceramies, kā sāp muskuļi pēc smaga fiziska darba vai sporta nodarbībām. Šajā gadījumā vainīga ir pienskābe.

  8.  Cieš arī nieres. Ir pierādīts, ka akmeņi nierēs un žultspūslī visticamāk, ka sastāv no jūsu kauliem paņemtā kalcija, bet ne no kalcija, kas organismā nonācis ar uzturu.

 

Kā pārbaudīt pH līmeni mājas apstākļos?

pH līmeni siekalās var pārbaudīt ar PH līmeņa indikatoru - speciālu lakmusa papīru – to dažas sekundes, paturot uz mēles. Atkarībā no krāsas izmantojot skalu, var noteikt pH līmeni organismā.

 

Kas tās par skābēm un kā tās rodas?

    Pienskābe – no fiziskas piepūles.

    Sālsskābe – no stresa, bailēm, dusmām.

    Slāpekļskābe – no sālītas gaļas, sevišķi ar kālija nitrāta piedevu (krāsviela).

    Etiķskābe – no saldumiem un taukiem.

    Miecskābe – no melnās tējas un kafijas.

    Urīnskābe – no gaļas produktiem.

    Nikotīnsskābe – no smēķēšanas.

    Skābeņskābe – no kakao un rabarberiem (vasaras otrā pusē palielinās tās daudzums rabarberos).

    Arī pretsāpju medikamenti rada skābes.

Lai negūtu ķīmiskus apdegumus, organisms šīs skābes neitralizē ar minerālvielu palīdzību. Rezultātā veidojas sāļi jeb sārņi. Minerālvielas organisms var paņemt no kauliem, nagiem (sāk lūzt), asinsvadiem, skrimšļiem, locītavām (sāk sāpēt), matiem, asinīm un ādas.

Skābes organisms izvada ar sviedriem, urīnu un izelpojot caur plaušām CO₂ veidā.

 

Kādas kaites apdraud, kad esam skābi?

Skābekli notur 4 galvenās minerālvielas: kalcijs, kālijs, nātrijs un magnijs. Vēl ir dzelzs un molibdēns.  Ja šo minerālvielu skābju dzēšanai pietrūkst, kalcijs tiek ņemts no kauliem, nagiem, saistaudiem un muskuļiem (piemēram, osteoporoze un osteohondroze ir tipiskas kalcija trūkuma slimības, jo kalcijs ir iztērēts skābju dzēšanai). Kālijs – no sirds, smadzenēm, aknām un nierēm, magnijs - no asinsvadiem utt.

Lūk, dažas tipiskākas problēmas.

  ֍ Kaulu–muskuļu sistēma: parodontoze, osteoporoze, zobu kariess, kaulu lūzumi, starp skriemeļu disku bojājumi, naktīs krampji kājās, sāpes locītavās, trausli nagi utt.

  ֍ Urīnizvadsistēma: uretrīts, cistīti, nierakmeņi utt.

  ֍ Gremošanas orgānu sistēma: disbakterioze, enterīti, kolīti.utt. Nogurums pēc skābju veidojošas ēdienreizes, kas galvenokārt sastāv no gaļas, taukiem, zivīm. Saldais ēdiens asiņu skābumu paaugstina vēl vairāk.

  ֍ Elpošanas orgānu sistēma: biežas saaukstēšanās, laringīts utt.

  ֍ Centrālā nervu sistēma: depresija, paaugstināta nervozitāte, galvassāpes utt.

  ֍ Reproduktīvā sistēma: nieze ģenitālijās, vulvīts, neauglība (ļoti skābs vagīnas pH un spermatozoīdi iet bojā) utt.

  ֍ Asinsrites orgānu sistēma: duršana un spiešana sirds rajonā (stenokardija). Sirds ritma traucējumi (aritmijas). Nepatīkamas sajūtas sirds rajonā, guļot uz kreisā sāna. Organisma pieskābināšanas sekas ir arī augsts asinsspiediens, jo cita veida organismam vienkārši nav, kā vien paaugstināt asinsspiedienu, lai caur sīkajiem kapilāriem izgrūst sabiezējušās asinis.

 

Kādi produkti organismā rada sārmainu un kādi skābu vidi?

Šādu striktu sagrupējumu izveidot nav nemaz tik vienkārši, jo izrādās vieni un tie paši produkti var būt gan sārmaini, gan skābi. Piemēram, piena produkti, kamēr tie ir svaigi, veido sārmainu vidi, bet jau pie nedaudz ilgākas uzglabāšanas – skābu. Graudi un no tiem pagatavotie produkti rada skābu vidi, bet diedzētie graudi  ļoti sārmainu. Svaigi spiesta citrona sula – sārmainu, bet, tiklīdz tai pievieno cukuru, notiek pretējais process. Olas dzeltenums (termiski neapstrādāts) – ir sārmains, bet baltums ir skābs. Augļus un dārzeņus termiski apstrādājot, tie kļūst skābu vidi veidojoši produkti. Jāiegaumē, ka visi produkti, kas uzsildīti virs +650C, vienmēr veido skābu vidi, jo minerāli, kas nodrošina sārmainību (nātrijs, kālijs, magnijs, kalcijs utt.) pāriet neorganiskā formā.. Minerāliem jābūt organiskajā, tas ir, ūdenī šķīstošā, jonu jeb koloidālajā formā. Tikai šādā formā gan cilvēks, gan visi dzīvnieki spēj tos asimilēt.

 

Kā darbojas soda nonākot cilvēka organismā?

Kuņģī soda reaģē ar sālsskābi un izveidojas parastais sāls, ūdens un ogļskābā gāze.

NaHCO3 + HCL → NaCL + H2O + CO2(soda + sālsskābe sāls + ūdens + ogļskābā gāze)

Sodai nonākot kuņģī un reaģējot ar sālsskābi, tiek sasaisti ūdeņraža joni, kuriem ir pozitīvs lādiņš. Lādiņam neitralizējoties izveidojas ūdens, bet kuņģa šūnas, kas izstrādā sālsskābi – polarizējas, tā kā tās atdot pozitīvo lādiņu protona veidā (H+) un rada negatīvi lādētu kuņģa sienu, kurā iekšējās virsmas mizotēlija šūnas iegūst negatīvu lādiņu un tālāk pārvada uz citiem orgāniem, tai skaitā uz liesu. Lādiņš tiek nodots arī imunitātes šūnām, tai skaitā lielajām imūnšūnām makrofāgiem un regulējošām T-šūnām, kuras atrodas lielā daudzumā liesā, kā arī sintezējas tajā,. Makrofāgi polarizējas un, iegūstot negatīvu lādiņu, maina savas īpašības – no iekaisumu veicinošām kļūst par iekaisumu mazinošām, bet T regulējošās šūnas aktivizējas un nomāc pārmērīgi aktīvās imūnšūnas un neļauj attīstīties autoimūnām saslimšanām.

Jādzer lēnām, lai strauji neizdalītos ogļskābā gāze un ne vēlāk kā 20 minūtes pirms ēšanas, lai saglabātu kuņģa pH, kas nepieciešams normālam gremošanas procesam. Ūdens temperatūra nedrīkst pārsniegt +600C, lai soda nepārvērstos par kalcinēto sodu, kuru izmanto rūpniecībā un mājsaimniecībā kā mazgāšanas līdzekli.

Pēc līdzīga principa darbojas negatīvi lādēts ūdens, tādā veidā sekmējot iekaisuma procesu mazināšanu.

 

Ar ko mēs, viens no otra, atšķiramies?

Primitīvi skatoties, faktiski viss ir pavisam vienkārši. Dzīvnieki pamatā sastāv no olbaltumvielām, ko veido aminoskābes, bet augi no ogļhidrātiem. Tauki ir garās ogļhidrātu ķēdes, bet olbaltumvielas - tās ir aminoskābes, kuras atšķiras no ogļhidrātiem ar to, ka tām ir pievienots slāpeklis. Visas aminoskābes veido četri elementi – ūdeņradis, skābeklis, ogleklis, slāpeklis un tikai divu aminoskābju sastāvā ir sērs (cisteīns un metionīns). Lai to saliktu kopā ar vitamīnu un fermentu starpniecību, jāiesaista ap 65 makro un mikroelementi, bet, lai tie būtu uzturā, nepieciešams, lai augsnē, no kuras uzturs iegūts, jābūt gandrīz visiem Mendeļejeva tabulas elementiem.

Mēs, viens no otra, atšķiramies tikai ar minerālu un enerģijas rezervēm, kā arī ar organisma piesārņojumu. No tā ir atkarīgs, kāpēc viens cilvēks saslimst, bet cits nesaslimst. Citu iemeslu nav. Pieļauju, ka uzreiz kāds tādam apgalvojumam iebildīs – bet kā ir ar parazītiem, vīrusiem, infekcijām utt. Tie darbojas kā papildus faktori, kas paņem minerālus un enerģiju, bet rada toksīnus.

 

Kāpēc nepieciešama bioloģiskā daudzveidība?

Mēdz teikt, ka vesels cilvēks sākas no sabalansēta un veselīga uztura jau agrā bērnībā, bet kā ir ar dabu? Pirms atbildes meklēšanas uz šo jautājumu vispirms būtu jāsaprot, kas tad īsti ir veselīgi meži, pļavas un ūdeņi. Iespējams, pirmā atbilde, kas daudziem nāk prātā, ir zaļojošs mežs, kas ir brīvs no atkritumiem, un tas nebūt nav aplami, tomēr veselīgu pļavu un mežu ekosistēmu pamats ir daudz vienkāršāks un reizē ļoti sarežģīts – tā ir stabila un ilgstoši neskarta augsne ar bioloģisko daudzveidību tajā, jo tikai uz šādas augsnes var veidoties stabila ekosistēma.

Ir jāsaprot, ka bioloģiskā daudzveidība nav tikai krāšņi augi un putni, bet lielāko daļu no visas pasaules dzīvajiem organismiem ikdienā nav iespējams tik viegli atrast un ieraudzīt. 25 % no virsējo augsnes slāņu masas veido tieši dzīvie organismi. Tās ir baktērijas, aļģes, vienšūņi, sliekas un dažādi posmkāji – desmitos tūkstošu mērāms milzīgs bioloģiskās daudzveidības dzīvo organismu sugu kopums, kas tūkstošiem gadu laikā, mijiedarbojoties gan savstarpēji, gan ar virszemes augiem, ir izveidojuši sistēmu, kas uztur augsni dzīvu – irdina, bagātina ar skābekli un barības vielām, mineralizē, veic elementu apmaiņu un vēl desmitiem dažādu funkciju - tātad rada pamatu, uz kura veidoties bioloģiski daudzveidīgiem mežiem un pļavām ar sarežģītiem vielu aprites cikliem, kas dabā ir veidojušies tā, lai uzturētu ezeru, upju un jūru stabilitāti un daudzveidību. Tieši no stabilām un bioloģiski daudzveidīgām mežu ekosistēmām ir atkarīgs virszemes ūdeņu stāvoklis, jo piekrastes meži regulē barības vielu ienesi, neļaujot ūdeņiem aizaugt, ar sakņu sistēmu aiztur piesārņojuma ienesi, ir patvērums un barības avots tūkstošiem ūdens organismu sugām. Jāsaprot, ka dabā visas ekosistēmas ir savstarpēji saistītas, bet sākums šai sarežģītajai sistēmai ir tieši augsnē.

Tomēr augsne savas mums visiem tik būtiskās funkcijas spēj pilnvērtīgi pildīt tikai tad, ja tā ir neskarta. Jāsaprot, ka, jo augsne ir mazāk skarta, jo tā ir stabilāka, un jo stabilāka tā ir, jo lielāka tajā būs bioloģiskā daudzveidība, kas ir pamats mūsu planētas eksistencei un mūsu dzīvei uz tās, jo tieši bioloģiskā daudzveidība, kas ietver miljoniem sugu, no kurām katra dabā pilda savu funkciju, uztur stabilitāti gan mūsu planētas klimatā, gan ūdens apritē un sauszemes procesos, no kā ir atkarīga mūsu katra veselība un dzīves kvalitāte.

Tomēr cilvēks, neizprotot dabas procesus, mērķtiecīgi izjauc šo planētas kārtību. Augsnes stabilitātes izjaukšana nebūt nav tikai aršana, jo arī iekoptie dārzi un lauksaimniecības zemes ar savu kultūraugu un nezāļu daudzveidību ir dzīves vide lielam sugu kopumam, kas citviet nevarētu izdzīvot, turklāt pārtika ir vajadzīga mums katram. Augsnes stabilitāti izjauc tieši intensīvā lauksaimniecība un mežsaimniecība, nosusināšana,  pesticīdu izmantošana, kaļķošana un daudzas citas darbības, lai īstermiņā no dabas simtiem gadu laikā uzkrātajiem resursiem iegūtu īstermiņa peļņu. Viens no spilgtākajiem mūsdienu piemēriem Latvijā un citviet pasaulē ir kailciršu veikšana. To, ka šāda meža apsaimniekošana nav ilgtspējīga un ir vidi degradējoša, pasaules līmeņa zinātnieki ir atzinuši jau sen, tomēr tas arvien ir populārākais koksnes ieguves veids, jo ir ātrāks, pelnošāks un ar zemākām izmaksām nekā izlases cirte.

Bet kāpēc kailciršu sistēma ir dabai tik ļoti nedraudzīga? Ieraugot svaigu kailcirti, daļā sabiedrības nebūt nerodas pozitīvas emocijas, jo mežs ir zaudējis savu estētisko pievilcību un ir zudušas sēņu un ogošanas vietas, tomēr daba ir zaudējusi daudz vairāk, nekā mēs varam redzēt ar acīm. Daudzos pētījumos ir pierādīts, ka, veicot kailcirti, tiek iznīcināta tā milzīgā bioloģiskā daudzveidība, kas ir izveidojusies meža augsnē. Tā samazinās līdz kritiskajam līmenim, jo augsne tiek pakļauta smagās meža tehnikas iedarbībai, kas to sablīvē, augsne tiek izārdīta un vēlāk arī uzarta un savagota. Zūdot koku radītajam noēnojumam un aizvējam, augsne ir pakļauta erozijai, sausumam un temperatūras svārstībām. Augsne ir kļuvusi nestabila, un šādos apstākļos tā augsnes daudzveidība, kas bija veidojusies desmitiem gadu, vairs nespēj saglabāties. Bet kādas tam būs sekas nākotnē?

Veicot kailcirti, atmosfērā no augsnes nonāk milzīgas ogļskābās gāzes emisijas, kas veicina globālo sasilšanu. Lai gan, piemēram, Latvijas Valsts meži nenogurstoši, savu ekonomisko interešu vadīti, turpina sabiedrībai apgalvot, ka mēs varam mazināt klimata pārmaiņas, cērtot vecos kokus un stādot jaunus, kas augot noglabās savos stumbros oglekli, ir jāsaprot, ka tieši vecākiem kokiem ir lielāki gadu gredzeni, kas spēj akumulēt lielu biomasu, kas gadu gaitā tikai pieaug. Zinātnieki ir pierādījuši, ka veci koki spēj akumulēt oglekli daudz labāk nekā jauni koki, turklāt vecu mežu augsnē un šo koku plašajā sakņu sistēmā ir noglabāts vēl lielāks oglekļa daudzums.

Mežsaimniecības un it sevišķi kailciršu ietekme uz klimatu ir ļoti liela. Un arī uz virszemes ūdeņiem. Iespējams, tas šķiet savādi, kā gan kailcirte, piemēram, dažu simtu metru attālumā no upes var to ietekmēt?  Tomēr pēc kailcirtes veikšanas gruntsūdenī tiek ieskalots liels nitrātu daudzums. Tālāk šie barības vielām bagātie gruntsūdeņi reljefa ietekmē nonāk upēs un ezeros, kur veicina ūdeņu aizaugšanu un attiecīgi daudzu sugu izzušanu.

Protams, pats nocirstais mežs lēnāk vai ātrāk atjaunosies un daļu oglekļa piesaistīs atpakaļ, arī nitrātu izskalošanās pēc dažiem gadiem samazināsies, jo dabai piemīt liels atjaunošanās potenciāls. Kailcirtes vietā tiks iestādīts un izaugs jauns mežs, tomēr, vērojot mūsdienu mežsaimniecības tendences, māc šaubas, vai augsnes stabilitāte paspēs atjaunoties, līdz mežs atkal tiks izcirsts. Bet kāds tad ir jaunais koks, kas aug uz nestabilas un traucētas augsnes starp pārējiem tās pašas sugas kokiem, kas ir tikpat veci? Turklāt audzē, kurā tiek regulāri izcirsts pamežs, lai veicinātu augošās koksnes ekonomisko vērtību, tātad - veidojot plantāciju, nevis daudzveidīgu meža biotopu. Šādu koku veidots mežs ir vājš un mazāk izturīgs gan pret kaitēkļiem, gan klimata pārmaiņām, un tam ir viens būtisks iemesls – veco koku neesamība. Tieši vecie koki mežā uztur biotopa stabilitāti. Ir pierādīts, ka ar pazemes sēņu hifu un sakņu tīklu koki mežā spēj brīdināt par kaitēkļu tuvošanos, bet, ja augsne pēc kailcirtes ir uzarta, nav nedz sēņu, nedz sakņu tīkla. Vecie koki ar savu dziļo sakņu sistēmu paceļ virszemē jauno koku augšanai nepieciešamos mikroelementus un sausākā laikā nodrošina jaunos kokus ar ūdeni. Tieši šo iemeslu dēļ mežos koku vecumu daudzveidība ir tik vitāli svarīga. Bet šāds mežs neaug tik ātri un līdz ar to neatbilst mūsdienu mežsaimnieku ekonomiskajām interesēm. Tomēr tikai dabisks un bioloģiski daudzveidīgs mežs būs spējīgs pretoties nākotnē gaidāmajām lielajām klimata pārmaiņām.

Viena no pēdējo gadu būtiskākajām ekoloģiskajām problēmām, kas tikai turpina saasināties, ir biotopu fragmentācija. Ikviens var atvērt Latvijas teritorijas satelīta uzņēmumus un aplūkot Latviju no augšas. Šaha lauciņi – tā ir pirmā asociācija, kas nāk prātā, šajā kartē ieraugot Latvijas mežus. Pēc Eiropas Savienības statistikas datiem pēdējo trīsdesmit gadu laikā Latvija starp pārējām dalībvalstīm ir absolūts līderis biotopu fragmentācijas pieaugumā. Mežu masīvi ir sadrumstaloti un sadalīti kailcirtēs, jaunaudzēs, vidēja vecuma audzēs utt. Atrast meža masīvu, kurā varētu pusstundu iet uz priekšu, pastaigājoties un neieraugot nevienu taisnstūra formas kailcirti vai jaunaudzi, ir gluži vai neiespējami. Tomēr fragmentēts mežs ir biotops, kas ir zaudējis savu dabiskumu un stabilitāti, lai arī tajā ir palikuši arī mazāk skarti nogabali. Tajos no kailcirtēm un jaunaudzēm iespīd vairāk gaismas, līdz ar to palielinās arī temperatūra un iztvaiko vairāk mitruma, kļūst sausāks. Šādā mežā ir mainīts dabiskais temperatūras un mitruma režīms (mikroklimats), kas ļoti nelabvēlīgi ietekmē tajā esošo sugu kopumu, jo jaunajā vidē ienāk šim biotopam svešas sugas, kas izkonkurē dabiskās. Turklāt nereti atlikusī meža platība daudzām sugām ir kļuvusi par mazu, lai tajā barotos un uzturētos, līdz ar to šī suga izmirst. Tieši mežu fragmentācijas dēļ Latvijā ir gandrīz izmiris melnais stārķis, jo šai sugai ir nepieciešami netraucēti un nefragmentēti mežu biotopi. Apdraudēts ir arī ūpis, apodziņš un citas putnu sugas. Visu situāciju vēl vairāk pasliktina Latvijas Valsts mežu intensīvi būvētais ceļu tīkls, lai padarītu mežizstrādi ātrāku un efektīvāku. Mazliet ironizējot – lai vieglāk un ātrāk piekļūtu priežu un bērzu plantācijām. Tomēr ir izpētīts, ka uzbūvētā ceļa ietekme uz augu sabiedrībām var būt vērojama līdz pat 60 m virzienā uz meža iekšpusi, un uz atsevišķām sugām pat līdz 100 m. Šie jaunbūvētie meža ceļi, sadalot mežus mazākos fragmentos, rada malas efektu, kas ietekmē meža temperatūras un mitruma apstākļus, pastiprina vēja ietekmi un palielina mežā ienākušo gaismas daudzumu. Visas šīs izmaiņas rada draudus bioloģiskajai daudzveidībai, jo veicina svešzemju sugu ienākšanu un vienlaikus sekmē meža sugu samazināšanos.

Latvija ir ceturtajā vietā Eiropas Savienībā pēc mazākās aizsargājamo dabas teritoriju platības %, rēķinot attiecībā pret kopējo valsts platību. Diemžēl saskaņā ar pēdējo Biotopu direktīvas ziņojumu 90 % no visiem Latvijas zālājiem un mežiem ir sliktā stāvoklī, kas ir saistīts ar neilgtspējīgu apsaimniekošanu un Latviju kā dabas resursu ieguves valsti.  Lai arī mežrūpniecība veido lielu daļu no valsts budžeta, tomēr Latvija izceļas ar zemas pievienotās vērtības koksnes eksportu. Pēc Centrālās bankas pētījumu datiem, vairāk kā puse (52 %) no iegūtajiem kokmateriāliem ir ar zemu pievienoto vērtību – tā ir kurināmā koksne. Tomēr šie koki var šķist mazvērtīgi tikai cilvēkam – dabas daudzveidībai tie ir iespēja izdzīvot. Latvija pasaulē ir kurināmās koksnes eksportētājvalsts, tomēr ir jāsaprot, ka visi šie resursi ir izsmeļami, tāpat kā augsnes auglība. Visi iepriekš minētie rādītāji nebūt neliecina par pozitīvām tendencēm dabas aizsardzībā, bet liek apjaust, cik kritiska nozīmē šobrīd ir, lai arī mazajam, bet tomēr esošajam aizsargājamo Latvijas dabas teritoriju tīklam. Tomēr ir jāsaprot, ka ilgtermiņā saglabāt bioloģisko daudzveidību mēs varam tikai tad, ja saglabājam šo sugu dzīvotnes ainavā, jo jebkuras sugas izdzīvošanā būtiska ir gēnu apmaiņa, lai tā būtu izturīga pret vides izmaiņām un slimībām. Neviena suga ilgtermiņā nevar saglabāties, tās populācijai esot izolācijā, piemēram, kādā nelielā dabas liegumā. Lai mazinātu dabas daudzveidības samazināšanās tendenci, Eiropas Savienības Bioloģiskās daudzveidības stratēģijā jau pirms vairākiem gadiem tika izvirzīts mērķis katrā no dalībvalstīm līdz 2030. gadam aizsargāt vismaz 30% sauszemes teritorijas. Tieši šāda aizsargājamo teritoriju platība vieš cerības nosargāt daudzveidību ilgtermiņā, tomēr Latvija pēc saviem rādītājiem ir vēl ļoti tālu no šī mērķa īstenošanas. Šo mērķi šobrīd ne tuvu neļauj sasniegt pat potenciāli aizsargājamās teritorijas.

Diemžēl Latvijas valdība izceļas arī ar to, ka šovasar samazināja koku ciršanas vecumu, aizbildinoties ar enerģētikas krīzi. Tas nekas, ka ietekmi uz šķeldas cenu šis likums tā arī nav atstājis. Tas ietekmēja tikai izdoto ciršanas atļauju skaitu, kas uzreiz pēc tam dubultojās. Diemžēl arī vasarā notikušajā balsojumā par pesticīdu lietošanas samazināšanu par 50 %, Zemkopības ministrija balsoja pret. Netika atbalstīts Eiropas Komisijas priekšlikumu, aizbildinoties ar ražas samazinājumu un alternatīvas trūkumu, absolūti neizprotot, ka vienīgā alternatīva, lai nākotnē dzīvotu stabilā vidē, ir ilgtspējīga apsaimniekošana. Šādu negatīvu piemēru, kas ir šaura interešu loka lobēšana, Latvijas valdībā diemžēl ir ļoti daudz.

Ir vērts pieminēt pavisam nesen notikušo Amatas upes piekrastes mežu apjomīgo izciršanu. Ziņas par šo notikumu pāršalca gan sociālos tīklus, gan ziņu portālus, jo taka cauri šiem mežiem bija daļa no visā Latvijā iecienīta pārgājienu maršruta. Īsi pēc šī notikuma Dabas aizsardzības pārvalde mierināja sabiedrību, ka iemesls šai milzīgajai kailcirtei upes krastā bija nevis mežsaimnieku patvaļa, bet gan astoņzobu mizgrauža invāzija. Lai to ierobežotu, privātīpašniekam mežs bija jāizcērt. Šī kukaiņa invāzija noposta komerciāli nozīmīgus egļu mežu stādījumus un nes liela izmēra postu visā Ziemeļeiropā. Piemēram, Vācijā egļu audzes tikpat kā vairs nav sastopamas. Vietām Eiropā mizgrauža populācijas sasniedz epidēmijas apmērus, lielākoties komerciālos ‘plantāciju’ mežos, bet var skart arī dabiskos mežus, un kā galvenais cīņas līdzeklis tiek izmantota koku izciršana un aizvākšana. Tomēr, ja palūkojas uz šo situāciju no ekoloģijas viedokļa, tā šķiet mazliet citāda. Zināms, ka mizgrauži visvairāk apdraud tieši vājas egļu mežaudzes, piemēram, komerciālās egļu plantācijas, kur ir ļoti maza bioloģiskā daudzveidība, vai arī audzes, kas ir cietušas no plūdiem un citiem traucējumiem. Iemesls tam ir vājā koku savstarpējā saziņa. Tie nespēj sakņu tīklā tik sekmīgi izplatīt informāciju par kaitēkļa klātesamību, līdz ar to nespēj laicīgi sintezēt nepieciešamo aizsargvielu daudzumu. Protams, liela ietekme uz mizgraužu invāziju ir klimata pārmaiņām. Iztrūkstot lielam salam, šie kukaiņi ziemā neizsalst. Ir jāsaprot, ka arī mizgrauzim ir sava vieta meža ekosistēmā notiekošajos procesos. Iznīcinot komerciālas augsnes, šis kukainis cenšas atbrīvot vietu bioloģiskajai daudzveidībai. Mizgrauzis ir tikai viens no daudzajiem dabas ‘rīkiem’, ar ko tā cenšas uzturēt sugu daudzveidību, jo blīvi stādītās egļu audzēs tā ir ļoti zema. Interesanti, ka ziņas par mizgrauža postījumiem Amatas krastos pāršalca visus medijus, bet nekur netika pieminēts, ka lielākais mizgrauža ienaidnieks, kas ierobežo tā izplatību, ir tieši trīspirkstu dzenis, kam šis kukainis ir būtiska barības daļa. Taču, lai šī putnu suga spētu izdzīvot, tai ir nepieciešami veci koki, kur kalt dobumus un perēt mazuļus. Ja to dabā nav vai ir ļoti maz, kā tas šobrīd ir Latvijā, nebūs arī mizgraužu ienaidnieku, un tas turpinās postīt egļu audzes. Slimo koku izciršanu var salīdzināt ar īslaicīgu simptomu noslāpēšanu, kas, protams, ir jāveic, taču to nevar uzskatīt par ilgtermiņa risinājumu.

Jāsaprot, ka saglabāt un uzturēt dabas daudzveidību nebūt nenozīmē norobežoties no dabas un pārvērst visas lauksaimniecības zemes par mežiem, kā sabiedrība to mēdz ironizēt. Bioloģiskā daudzveidība Latvijā ir veidojusies gadu tūkstošiem arī saiknē ar cilvēku. Patiecoties cilvēku saimnieciskajai darbībai, Latvijā izveidojās un nostiprinājās pļavu biotopi, jo bez pļaušanas vai noganīšanas tie nespēj pastāvēt. Pateicoties cilvēkam, lauksaimniecības zemēs izveidojās daudzveidīgas nezāļu sugu sabiedrības. Šobrīd cilvēku tradicionālais dzīvesveids ir izmainījies un ar pesticīdu palīdzību šīs nezāļu sabiedrības tiek iznīcinātas, un lai arī svaru kausi ir nosvērušies intensīvās lauksaimniecības un mežsaimniecības pusē, ir jāspēj atrast balanss starp dabas resursu izmantošanu un bioloģiskās daudzveidības uzturēšanu, jo tieši stabilas, dabiskas un ar sugām bagātas ekosistēmas ir vienīgais ceļš, lai cilvēks nākotnē izdzīvotu uz šīs planētas.

                                                                                                                                       biteend