3modbiolvide

Dzīvības pamatnoteikums ir  skābekļa esamība. Ir tikai viens nāves iemesls - trūkst skābekļa. Atmosfēra ir pilna ar skābekli. Atkarībā no tā, kā skābeklis iekļūst mūsu organismā, katram no mums ir dažāds veselības stāvoklis. Skābeklis ir izšķīdināts ūdenī. Ar ūdeni tas nonāk katrā mūsu organisma šūnā. Skābekļa nepietiekamību sauc par hipoksiju. Šūnai un skābeklim ir vienāda vibrācijas frekvence. Enerģijas atdeve notiek ūdeņraža un skābekļa mijiedarbībā. Tādā veidā mūsu organisms iegūst enerģiju. Vienai glikozes molekulai savienojoties ar vienu molekulu skābekļa, rodas 36 ATP (adenozīna trifosfāts) enerģijas vienības. Ja skābekļa nav – no vienas glikozes molekulas izveidojas 6 ATP enerģijas vienības un 30 molekulas pienskābes. Tas nozīmē, lai iegūtu 36 ATP enerģijas, ir jāizmanto 6 glikozes molekulas, kas radīs 180 pienskābes molekulas, tādējādi organisma pH vides līmenis pavirzīsies uz skābo pusi. Tas ir sākums 150 slimībām. Tāpēc saka, ka hipoksija (skābekļa trūkums) nogalina lēni, bet pārliecinoši.

 

Ksenobiotķi
Evolūcijas procesā cilvēks ir pielāgojies dabiskai apkārtējai videi un ir izstrādājis aizsardzības mehānismus. Ar garšas un smaržas palīdzību spēj atšķirt, kas ir derīgs un kas var būt bīstams. Piemēram, izjūt patiku vai riebumu pret noteiktām smakām un garšām. Tādā veidā atpazīst, kas vēlams un no kā jāizvairās, piemēram, zinām, ka mums nepatīk sabojājušos produktu vai tualetes smaka. Bērns pēc piedzimšanas ar receptoru mehānismu (maņu) palīdzību iepazīst apkārtējo pasauli. Pirmajai vērtībai bērnam ir jābūt mātes pienam, nedaudz vēlāk arī ūdenim. Ar pirmo garšas iespaidu mēs ieprogrammējam uz visu atlikušo dzīvi attieksmi pret šīm fundamentālajām pamatvērtībām, uz kā formēsies citas vērtības. Ja tas ir citādāk, tas ir sākums problēmām, kas populāras mūsdienu sabiedrībā.

Attīstoties ķīmijas industrijai, ir parādījušās cilvēka bioloģiskajai sistēmai svešas molekulas - ksenobiotiķi. Tie ir sadzīvē lietojamie mazgājamie līdzekļi, dezodoranti, pesticīdi, farmācijas produkti, kā arī ar uzturu uzņemtie konservanti, antioksidanti, skābuma regulētāji, krāsvielas, garšas uzlabotāji, aromatizatori, kuri paredzēti, lai apmānītu mūsu garšas un ožas receptorus. Taču tas nav bīstamākais, ko nodara ksenobiotiķi. Bīstamākais ir tas, ka tie iedarbojas uz tiem pašiem garšas receptoriem, kas analizē ienākušo barību un veido mūsu garšas tieksmes. Ja pieaugušiem cilvēkiem ir izveidojusies kaut kāda receptoru pieredze un ir izveidojušās prioritātes, tad bērniem tā visa nav. Bērni ir tā kategorija, uz ko visnelabvēlīgāk iedarbojas pārtikā esošie ksenobiotiķi. Bērni nezina, kādai patiesībā jābūt pārtikai. Dietologi satraucas, ka bērns labāk izdzers glāzi kolas, nekā dzers piena glāzi. Ēdīs labāk čipsus, nekā augļus. Bērnam evolūcijas laikā ir izstrādājušies mehānismi, kā pārstrādāt mātes pienu, bet nav mehānisma, kā tikt galā ar nesen parādījušamies ksenobiotiķiem, piemēram, tiem, kuri ir kolā utt.

 
 
Ar ksenobiotiķiem bērniem tiek pārveidotas garšas tieksmes un bērni sāk atgrūst normālu veselīgu uzturu
Arī ogļhidrāti bērnam ir vajadzīgi, jo tā ir enerģija. Pirmie saldumi, ar ko sastapsies bērns, veidos pirmo iespaidu uz visu dzīvi, etalonu, kādiem tiem jābūt. Ja saldumi būs tā saucamie lēnie ogļhidrāti - augļi vai medus, problēmu nebūs. Ja tie būs cepumi, kolas, smalkmaizītes vai konfektes, bērns ēdīs, ēdīs un nekad nebūs īsti paēdis.

Par to vai jūsu bērns nav kļuvis par ksenobiotiķu upuri, varat pārliecināties, veicot nelielu testu. Paņemiet četras glāzes. Vienā ielejiet normālu pienu, otrā tīru ūdeni, bet trešajā kādu no populārajām saldajām gāzētajām limonādēm un ceturtajā glāzē ielejiet kādu parastu lielveikalā nopērkamu sulu. No tā, ko jūsu bērns izvēlēsies, izdariet secinājumus.

 

pH rādītājs
pH ir ūdeņraža jonu koncentrācijas šķīdumā rādītājs, kas parāda, cik ir skāba vai sārmaina vide. Organisma pH regulē nieres un virsnieru dziedzeri. Ja asins pH ir zemāks par 7.35, tā ir acidoze, bet, ja augstāks par 7, 45, tad tā ir alkaloze. Asinīs pH ir 7,35-7,45. Organisms vienmēr un visiem līdzekļiem centīsies šo galveno marķieri noturēt šādās robežās, nepieciešamības gadījumā pat novirzot no kaulu audiem attiecīgos minerālus, arī tad, ja perspektīvā draud ar šo audu sairšanu, jo tas ir dzīvībai svarīgs rādītājs.  Tādā veidā reakcijas norma nodrošina asins homeostāzi, tas ir, organisma iekšējās vides nemainīgumu, kā arī pārējo audu pH homeostāzi. Piemēram, divpadsmitpirkstu zarnā ienāk kopējā žults plūsma, ar kuru ienāk gan žults, gan aizkuņģa dziedzera sulas un hormoni. Šīs plūsmas rādītājs ir pH 8,0- 8,6. Ja tas būs zemāks, kuņģa sulas skābe netiks neitralizēta un divpadsmitpirkstu zarnā var veidoties čūlas. Skābā vidē arī fermenti nevar pārstrādāt ogļhidrātus. Mūsdienu cilvēkam vairs nav tik skāba vide, kādai tai būtu jābūt, taču, jo mazāk skāba vide būs kuņģi, jo sliktāk pārstrādāsies olbaltumvielas, it sevišķi, ja lieto dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielas.

Mutē, kur sākas uztura pārstrāde, fermentam ptialīnam nepieciešama viegli sārmaina vide. Arī zobiem tāda vajadzīga, jo skāba vide tos bojā. Toties kuņģī vides skābums var būt pat pH 1,3, jo tur tādā veidā ienākošais uzturs tiek dezinficēts, ja vien cilvēks neēd olbaltumvielas kopā ar ogļhidrātiem vai arī pārāk lielu porciju.

Olbaltumvielas veido skābu vidi. Urīnam pH jābūt skābam, jo arī ar urīnu tiek izvadītas liekās olbaltumvielas, ja tas tā nav, tas nozīmē, ka ir problēmas ar nierēm.

Onkoloģiskie procesi vislabāk attīstās skābā vidē, vēža šūnas arī pašas veido šādu vidi. Arī iekaisumiem un tūskām patīk skāba vide.

Vesela cilvēka organismā paskābināt iekšējo vidi nav vienkārši, jo to aizsargā bufersistēma, kas kompensē pH novirzi no reakcijas normas. Vielmaiņas galaprodukti, kas iespaido pH, ir ogļskābā gāze, ogļskābe un pienskābe, kuri obligāti jāizvada caur plaušām un nierēm, tādā veidā tiek atskābināts organisms. Nieres izstrādā bikarbonātu HCO3, bet ūdeņraža joni, ko daļēji izstrādā organisms, sasaista to un pārvērš par ogļskābi H2CO3, kura sadalās līdz ūdenim un ogļskābajai gāzei, ko izvada caur plaušām. Tas nozīmē, ka ūdeņraža joniem, tas ir, molekulārajam ūdeņradim ir liela nozīme fizisko slodžu izturībā un kopējā veselības potenciālā, diemžēl cilvēkam ar mūsdienu dzīves stilu ūdeņraža jonu ir stipri nepietiekoši. Taču ir ierīces, ar kurām var iegūt ūdeni ar molekulāro ūdeņradi, un tādas ir iespējams iegādāties.

Palielināts skābju daudzums organismā rada miegainību, paātrinātu sirdsdarbību, nogurumu, aritmiju un nespēku.

Pārāk sārmainas vides veidošanos teorētiski var ietekmēt antibiotiķi un steroīdi, iznīcinot mikrofloru, kas izdala skābes. Arī baiļu hormons kortizols ne tikai skābina, bet arī, ar urīnu pastiprināti izvadot skābes, atskābina visu organismu. Pārāk sārmainas iekšējās vides veidošanos vēl var ietekmēt sārmains ūdens lielos daudzumos. 

 

Olbaltumvielas
Olbaltumvielas ir polimēras vielas, un to monomēri ir aminoskābes Olbaltumvielas sintizējas katrā mūsu organisma šūnas ribosomā no monomēriem, tas ir no aminoskābēm. Pie +700C temperatūras izjūk pirmatnējā olbaltumvielas struktūra, un DNS izkūst. Notiek pilnīga šūnas sagraušana, tātad dabisko īpašību zaudēšana. Tiek nojaukta informācija. Bioloģijā to sauc par pilnīgu un neatgriezenisku procesu jeb denaturāciju. Nedzīvais, kaut arī formula un struktūra var būt vienāda, nevar iekļauties sarežģītās bioķīmiskās saitēs.

Dabā tikai dzīva šūna citai dzīvai šūnai var nodot enerģiju, celtniecības materiālus un citas vielas. Daba nav paredzējusi cept un vārīt.

Olbaltumvielas ir arī sugas un ģenētiskās piederības marķieri, kas nes mērķinformāciju, tāpēc organismam šīs struktūras ir jāiznīcina. Jebkura olbaltumviela sintezējas mūsu organismā. Katrās mūsu organisma šūnās ir organellas ribosomas, kur notiek olbaltumvielu biosintēze. Visas olbaltumvielas tiek sadalītas līdz aminoskābēm, ja vien tās nav sarežģīti lielmolekulāri savienojumi - polipeptīdi. Arī tās galu galā tiek sadalītas, tikai patērējot milzīgu daudzumu mūsu fermentu tādu kā pepsīns un tripsīns, kā arī lielu kuņģa sulas daudzumu. Kaut gan kuņģa sulas galvenā funkcija ir mūs pasargāt no vīrusiem, baktērijām un sēnītēm.

Biosintēzes procesi notiek vienādi gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem. Olbaltumvielu dzīvības forma visiem ir vienāda. 

  

Olbaltumvielas un ģenētiskā modifikācija (ĢMO)
Ar olbaltumvielām ir līdzīgi kā ar valodu, daudziem vārdiem ir sinonīmi. Atkarībā no konteksta, viena un tā paša vārda nozīme var būt ļoti dažāda, tas ir leksikoloģija, semantika (nozīme aiz vārdiem). Pārvietojot gēnus, kam bija strikti noteikta nozīme, jaunajā vietā tiem var  būt pat pilnīgi pretēja darbība. Kad dzīvnieka, auga vai baktērijas hromosomā ievada svešus gēnus, mainās kontekstuālā ainava. ĢM augiem var būt divas īpašības - izturība pret herbicīdiem vai augi paši izstrādā indes. Izturību pret herbicīdiem panāk transplantējot fragmentus no augsnes baktērijām un vīrusiem. Eksperimentu rezultāti ar pelēm un zivīm pārliecinoši parāda – jau otrajā paaudzē strauji samazinās pēcnācēju skaits, palielinās onkoloģija. Trešā paaudze faktiski izmirst.

 

Taukskābes
Ir piesātinātās taukskābes: mononepiesātinātās (satur vienu dubulto vai trīskāršo saiti) un polinepiesātinātās taukskābes (satur vismaz divas dubultās vai trīskāršās saites). Piesātinātajās taukskābēs oglekļa atomi piesātināti līdz maksimumam, tāpēc no bioķīmijas skatu punkta, tās ir mazaktīvas. Lielākā daļa no tām organismā asimilējas aptuveni no 70% līdz 90%. Vājāk asimilējas tās, kurām kušanas temperatūra ir augstāka par cilvēka ķermeņa temperatūru. Tie ir galvenokārt dzīvnieku izcelsmes tauki. Lai organismā pārstrādātos tauki ar kušanas temperatūru augstāku par cilvēka ķermeņa temperatūru, jāpatērē daudz fermenta lipāzes, ko izstrādā aizkuņģa dziedzeris. 

 

Omega-3, omega-6 un omega-9
Omega-3 sastāv no 11 veidu poli nepiesātinātajām taukskābēm. Galvenās no tām ir ALA (alfa linolēnskābe), EPA, (dokozapentaēnskābe), DHA (dokozaheksaskābe).

Dabā ALA visvairāk ir linsēklās, kaņepju sēklās, kāpostos, kastaņos, čia sēklās, upenēs un meža ogās. Piemēram, linsēklās, kas ir rekordistes, ALA ir gandrīz 100 reižu vairāk, nekā populārajā olīveļļā un saulespuķu eļļā, bet zivju eļļā gandrīz nav. Pastāv uzskats, ka EPA un DHA var iegūt tikai no dzīvnieku izcelsmes produktiem, taču tā nav, cilvēka organismā tās var sintezēt no ALA, ir tikai problēma vai pietiekošā daudzumā, un jāzina, kas to iespaido.

DHA ir svarīga loma sirds asinsvadu sistēmas un jo sevišķi galvas smadzeņu funkcionēšanā, kā arī redzei, tā kā sastāda gandrīz pusi no redzes šūnu kopējā sastāva. Ir bijis pat tā, ka it kā pilnīgi vesels cilvēks, kurš nav slimojis, vienkārši vairs nepamostas. Izrādās, ka asins plazmā pilnīgi nav bijis DHA.

Ja, piemēram, šī veida taukskābes pietrūkst, tās vieta tiek aizpildīta ar viskozākas konsistences taukskābēm un redze cilvēkam pavājinās. Smadzenēs DHA nepieciešama, lai nodrošinātu ātru nervu impulsu pārraidīšanu. No tā ir atkarīgas prāta spējas, cilvēka uzvedība, atmiņa, vārdu krājums, informācijas reproducēšana un redze, tā kā uzkrājas acu fotoreceptoros un darbojas starpšūnu signālceļos, pārveidojot gaismas signālus neironu signālos. Bērna redzes un smadzeņu attīstība vēl pirms piedzimšanas, kā arī pēc piedzimšanas zīdīšanas periodā ir tiešā veidā atkarīga no tā, cik saņem DHA un EPA taukskābes. Tāpēc, ja parasti cilvēkam diennaktī vajag vismaz 250 mg DHA, tad ar krūti barojošai mātei nepieciešams vismaz 300 mg. Ja dabīgā šo taukskābju sintēze organismā ir traucēta, cilvēkam lietojot uzturu, ko nav paredzējusi daba, tad šī norma jāpalielina līdz 1 gr. DHA samazina triglicerīdu daudzumu asinīs un paaugstina labā holesterīna (augsta blīvuma lipoproteīns) daudzumu, uzlabo endotēlija stāvokli asinsvados, kā arī samazina asinsspiedienu.

DHA deficīts provocē virkni psihiskos traucējumu, attīstās depresija, šizofrēnija, Alcheimera slimība, plānprātība. Lai kompensētu deficītu, pastāv uzskats, ka jālieto zivju eļļa, taču tas nav efektīvākais variants, jo eļļas ātri oksidācijas un satur piemaisījumus, tāpēc kvalitatīvāks variants – taukskābes iegūt no pirmavota, tas ir, no aļģēm, tehnoloģiski tas ir iespējams. Jāņem vērā arī tāds faktors, ja organisms saņem no ārpuses kaut ko, ko pats var izstrādāt, tad ar laiku samazina vai pārstāj tā izstrādāti.  

Dabā DHA visvairāk ir zivju produktos, sevišķi dažās zivju sugās, tāpēc bieži vien iesaka vairāk lietot zivju produktus. Taču kāds ir DHA rašanās mehānisms zivīs? Gan jūras, gan saldūdens mikroaļģes, cianobaktērijas un daudzšūnu aļģes, kas veido fitoplanktonu, spēj transformēt ALA par DHA. Kā zināms, daudzas sīkās zivis un vēžveidīgie barojas ar fitoplanktonu, tādā veidā DHA un EPA nonāk barības ķēdē un nokļūst līdz 2. un 3. tipa konsumentiem, lielajām plēsējzivīm, bet visvairāk uzkrājas aukstajos ūdeņos dzīvojušās zivīs. Visos produktos, kuros ir DHA, vienmēr ir arī EPA optimālajā proporcijā.

Vesela cilvēka sirds un asinsvadu sistēmā jābūt ap 10% omega-3, ja šis daudzums samazinās līdz 7%, tad šādu stāvokli dēvē par išēmisko sirds slimību, bet, ja ir 6%, tā ir hiperlipidēmija, kas palielina miokarda infarkta vai insulta risku.

Omega-6 arī ir 11 veidu. Galvenās no tām ir linolēnskābe un arahidonskābe, kura pietiekamā daudzumā var sintezēties no linolēnskābes. Omega-6 pie visām diētām vienmēr ir pietiekoši, drīzāk ir problēmās ar to pārāk lielo daudzumu. Ja omega-6 proporcionāli omega-3 ir pārāk daudz, apgrūtinās DHA un EPA sintēze, jo apgrūtinās konvertācijas fermentu aktivitāte, tādu kā desaturāze. Šo fermentu aktivitāti var uzlabot ar kurkumu. Sintēze ir apgrūtināta arī tad, ja cilvēks lieto produktus, kas satur transtaukskābes, ceptus produktus un jo sevišķi alkoholu.

Omega-9 ir mono nepiesātinātās taukskābes. Tās nav neaizvietojamas, jo var sintezēties cilvēka organismā no omega-3 un omega-6.  

Kāpēc taukskābes mums ir tik svarīgas? Tās veido šūnu membrānas pamatni, nodrošinot lokanību un nepieciešamo caurlaidību. Regulē vielu ienākšanu šūnās un kalpo kā barjera visam svešajam. Taukskābes būtiski ietekmē visus šūnā notiekošos procesus. Izrādās, ka nav tik svarīgs apēstais kopējais taukskābju daudzums, bet gan savstarpējā proporcija. Lai taukskābes darbotos veselības labā, polinepiesātināto taukskābju attiecība omega-6 pret omega-3 jābūt proporcijā 1:5 (ideālajā gadījumā). Tiek uzskatīts, ka pieļaujamā proporcija ir 1:1. Realitātē bieži vien ir 1:10, 1:30 vai pat  vairāk. Nepareiza proporcija ir viens no liekā svara cēloņiem, jo tiek traucēta hormonālās sistēmas darbība. Tīrā un sakārtotā zarnu traktā organisms pats spēj sintezēt visas nepieciešamās taukskābes, jo simbiozā mikroflora piedalās tauku apmaiņas procesos resnajā zarnā. Lai sintezētu omega-3, ir svarīgi, lai būtu izejvielas, tas ir ar hlorofilu bagāti augi. Zivīm tās ir jūras aļģes, dzīvniekiem tie ir zaļie augi.

 

Fitīnskābe
Fitīnskābe ir piesātināta cikliska skābe. Tā ir minerālā fosfora uzglabāšanas pamatforma augu audos. Arī citi minerāli, kā kalcijs, cinks un dzelzs koncentrējas augu audos.

Fitīnskābe veido nešķīstošus savienojumus ar minerāliem, kas slikti asimilējas organismā. Tādā veidā daba cenšas pasargāt barības vielas sēklās, līdz dīgšanai labvēlīgam brīdim, kad augs varēs uzsākt augšanu. Visvairāk fitīnskābe ir graudaugu, pākšaugu sēklās, riekstos (grieķu riekstos 7%, mandelēs 9%), kā arī kakao un kafijas pupiņās, bet vislielākā koncentrācija šim savienojumam ir tieši zem sēklu apvalka. Tāpēc, piemēram, miltos no rafinētājiem graudiem fitīnskābes ir maz, taču klijās līdz pat 8%, bet brūnajos rīsos līdz pat 12%, turpretī Basmati rīsos tikai 0,5%, turklāt ciete tajos ir rezistentā formā. Tāpēc Basmati rīsi ir visveselīgākie.

Lietojot produktus ar lielu fitīnskābes daudzumu, apgrūtinās dzelzs asimilācija, rezultātā var veidoties dzelzs deficīts. Uz graudaugu izstrādājumu iepakojumiem aprakstītais sastāvs tīri matemātiski visdrīzāk atbilst patiesībai, taču daudzi mikrolementi ir cilvēkam nepieejamā formā, piemēram, fosfora mēdz būt daudz, taču asimilācijas līmenis ir niecīgs.

Samazināt fitīnskābes ietekmi iespējams, sēklas diedzējot, tādā veidā olbaltumvielas sadalās, bet fitīnskābe noārdās un atbrīvojas barības vielas. Mazos daudzumos tā cilvēkam tomēr ir vajadzīga, piemēram, melanīna sintēzei un cukura daudzuma kontrolei vēža šūnās, jo tā vairākkārt palielina p-53 gēna izstrādi, kas neļauj ģenētiski bojātām šūnām vairoties. Arī iekaisuma procesi organismā fitīnskābes ietekmē mazinās. Taču par fitīnskābes deficītu, lietojot mūsdienu uzturu, raizēties nevajadzētu.

 

Fulvīnskābe
Fulvīnskābe ir viens no svarīgākajiem biosfēras produktiem, tā veic ļoti nozīmīgu lomu augsnes veidošanās procesā, kā arī samazina nitrātu daudzumu augsnē. Tā ir kā superantioksidants, jo satur milzīgu daudzumu brīvo elektronu.

Fulvīnskābe iesaistās reakcijā ar vienkāršām neorganiskām minerālvielu molekulām un sadala tās līdz biopieejamai jonu formai. Šādi joni viegli izkļūst cauri šūnas membrānai. Tas ir veids, kā minerālvielas kļūst pieejamas šūnai. Taukskābes un vitamīni ar fulvīnskābes līdzdalību šūnā var iekļūt divreiz ātrāk. Var teikt, ka tā pilda transporta funkciju, jo piedalās arī pie izvadīšanas, sasaista un izvada metabolītus, radionuklīdus un smagos metālus.

Fulvīnskābe var palīdzēt ievadīt šūnās arī ārstnieciskās vielas, tai skaitā vēža šūnās. Tā sekmē šūnu mitohondriju darbību, tā teikt, mūsu organisma energostaciju darbību.

 

Fermenti (enzīmi)
Fermenti sastāv no olbaltumvielām, minerāliem un vitamīniem.

Mēs dzimstam ar ģenētiski noteiktu fermentu enerģijas daudzumu. Jo ātrāk šis enerģijas daudzums izsīkst, jo ātrāk novecojam. Neviena ķermeņa kustība un pat doma nenotiek bez fermentu iesaistīšanas.

Kopumā cilvēka organismā var darboties līdz pat 4000 dažādu fermentu, vienā aknu šūnā to ir vairāki desmiti veidu. Katrai dzīvai šūnai ir iekšējie fermenti jeb bioķīmisko reakciju katalizatori. Tie vada minerālvielu nomaiņas procesu aminoskābēs, sintēzi un sadalīšanu. Savukārt vitamīni jeb olbaltumu sintēzes (no aminoskābēm) katalizatori aktivizē elementu nomaiņas procesus aminoskābēs.

Fermentus varētu iedalīt trīs savstarpēji saistītās grupās:
  ֍ Pirmā grupa – metaboliskie fermenti, kas iesaistīti jaunu šūnu, olbaltumu un audu veidošanā, kā arī veco šūnu un toksīnu noārdīšanā.

  ֍ Otra grupa – uztura pārstrādes fermenti, tas ir, zarnu trakts, aizkuņģa dziedzeris un siekalu dziedzeri.

  ֍ Trešā grupa - fermenti, kas atrodas tikai jēlā, dabīgā, termiski un ķīmiski nepārstrādātā uzturā.

Kuņģa sula neko nepārstrādā, tikai denaturē olbaltumvielas, atvieglojot gremošanu. Tās iedarbībā šūnu ribosomās esošais fermentu maisiņš pārplīst, un fermenti tiek atbrīvoti, lai veiktu barības pārstrādi. Tas ir ļoti svarīgi, jo, ja fermentu pārtikā nav, organismam barība jāpārstrādā ar saviem aizkuņģa dziedzera  fermentiem, tāpēc sākas hroniska kopējās fermentatīvās sistēmas iztukšošanās. Sekas ir aknu un aizkuņģa dziedzera pārslodze, nogurums, strauja novecošanās, toksiskie izsitumi uz ādas, un aterosklerotīskās pangas (plātnītes) asinsvados.

Fermentu trūkums organismā saistās ar galvassāpēm, aizcietējumiem, paaugstinātu nogurumu, gāzu veidošanos, paātrinātu sirdsdarbību kuņģa zarnu problēmām, priekšlaicīgu novecošanos, ķermeņa masas palielināšanos. Fermentu trūkuma rezultātā samazinās smadzeņu izmērs, palielinās aizkuņģa dziedzeris un palielinās vairogdziedzera izmērs, pat, ja pietiek joda. Varētu teikt, ka jūs esat tik vecs, cik aktīvi ir jūsu fermenti.

Var būt gan dzīvnieku izcelsmes gan augu izcelsmes fermenti. Fermentus nevar mākslīgi sintezēt. Jau mutē sākas uztura pārstrāde, kur amilāze sāk sašķelt ogļhidrātus. Piemēram, ananāsi satur fermentu bromelaīnu, papaija satur papaīnu, avokado - lipāzi. Šie fermenti labi sašķeļ dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielas. Ferments alkohola dehidrogenāze sašķeļ alkoholu, ja tā pietrūkst – alkohola nepanesamība.

Fermentu termoizturība nav liela, pamatā tie ir +430- 460C uz ko balstās dietoloģi, izstrādājot uztura rekomendācijas. Starp cilvēka organismā sastopamajiem fermentiem ir arī izņēmumi, kuri saskaroties vēl ar zemākām temperatūrām jau pārstāj funkcionēt un ir arī sastopami dabā termonoturīgāki fermenti, kas īslaicīgi iztur līdz pat +600C, kad jau sākas pilnīga un neatgriezeniska olbaltumvielu denaturācija.

 

Autolīze
Ābols, ja pirms tam neesam pieēdušies, pārstrādājas 30 minūtēs. Katrā šūnā ir lizosomas - ar membrānu norobežoti šūnu organoīdi, kuros glabājas fermenti. Apvalkam pārplīstot, fermenti atbrīvojas un sākas ķēdes reakcija. Notiek ābola pašpārstrāde. Līdzīgi tas notiek ar visiem dzīvajiem produktiem. Organismam nav jātērē savi fermenti.

 

Fermentu inhibitori jeb antinutrienti
Tās ir vielas, kas aizsargā uzturu, kas atrodas sēklu iekšienē (vitamīni, minerāli, olbaltumvielas, tauki, minerāli), lai pasargātu to no priekšlaicīgas izmantošanas, tāpēc, lai nesāktu priekšlaicīgi dīgt vai  tās apēstu dzīvnieki. Tas ir dabisks aizsardzības mehānisms. Sēklas satur fitīnskābi, lai tādā veidā fitātu formā varētu saglabāt fosforu, cinku, kalciju, dzelzi, magniju. Sēklai nonākot labvēlīgos apstākļos, parādās ferments fitāze, kas atbrīvo šos makroelementus. Faktiski inhibitori darbojas kā indikatori, kas pārbauda, vai ir pietiekoši mitruma, lai augs spētu attīstīties. Tie ir koncentrējušies auga sēklu daļā un nav, piemēram, lapās, kātā vai augļa mīkstumā. Grauzēji un putni, kas uzturā lieto daudz sēklas vai riekstus, tam ir piemērojušies. Grauzējiem kuņģī ir aizsargāts nodalījums, bet putniem guza, kur nonākušās sēklas aizkavējas uz 8 -12 stundām. Mitrā un siltā vidē inhibitori pārtrauc darboties un strauji palielinās fermentu daudzums. Tādā veidā grauzējiem un putniem paveras iespēja pie tiem piekļūt. Cilvēkam gremošanas sistēma nav uzbūvēta tā, tāpēc bez iepriekšējās mērcēšanas jeb diedzēšanas rieksti un sēklas pēc apēšanas visdrīzāk radīs fermentus nomācošu efektu un vēl vairāk iztukšos jau tā mūsdienās pārslogoto fermentatīvo sistēmu.

Inhibitori sadalās pie mērcēšanas, fermentēšanas vai termiskās apstrādes, tie ir veidi, kā to kaitīgo ietekmi var ievērojami samazināt. Taču dažas gadījumos tiem piemīt arī pozitīvās īpašības, piemēram, antipatogēnās, tādas kā pretsēnīšu, pretvīrusu un pretiekaisuma.

 

Inhibitori var nobloķēt arī citos produktos esošo fermentu darbību
Sagatavojot ēdienus, kuru sastāvā ir termiski neapstrādāti produkti, jāņem vērā vēl kāds svarīgs faktors. Piemēram, salātiem pievienojot riekstus, fermentu darbība tiks nobloķēta. Tie var būt jēlu olu baltums, kartupeļu asni, zirņi, pupas, lēcas, saulespuķu sēklas, zemesrieksti, grieķu rieksti. Šo problēmu var veiksmīgi atrisināt ar diedzēšanu, piemēram, diedzējot graudus, inhibitori pazūd. Mūsu senči to ievēroja. Kaut arī graudus termiski apstrādājot, kaitīgais efekts mazinās, tomēr, lai no tā pilnībā izvairītos, pirms vārīt putras, graudus iepriekšējā dienā izmērcēja.

 

Antibiotikas un konservanti
Vielas, kas nogalina baktērijas, medicīnā sauc par antibiotikām, bet pārtikas industrijā par konservantiem. Tās ir vielas ar analoģisku darbību. Antibiotiķu un konservantu uzdevums ir nospiest mikrofloras aktivitāti. Tātad attiecīgi cilvēka organismā - iekaisuma procesus un pārtikā pūšanas, rūgšanas procesus.

 

Minerālvielas
Cilvēkam, lai saņemtu un asimilētu minerālvielas, ir jāēd termiski neapstrādāti (līdz +650C) augu vai dzīvnieku izcelsmes produkti, tas ir – minerāliem jābūt helātu formā (kopā ar aminoskābi). Neorganiskās izcelsmes minerālus var asimilēt tikai augi, bet cilvēki, arī neviens dzīvnieks uz zemeslodes tos asimilēt nevar. Ja organisms tos noizvada, tie nogulsnējas sāļu veidā. Turpretī augiem ir mehānisms, kā asimilēt un veidot no tiem savienojumus aminoskābju helātu veidā. Neviena minerālviela, kura nešķīst ūdeni, cilvēka organismam nav derīga. Arī organismā tā nešķīdīs.

 

 

Minerālvielu bioloģiskā pieejamība
Piemēram, tādiem biežāk dzirdētiem minerālvielu avotiem kā kalcija glukonāts, dzelzs sāļi, krīts, pērļu pulveris, olu čaulas utt. bioloģiskā pieejamība ir ap 4%

Aptiekās nopērkamajam kalcija citrātam jeb kalcemīnam (kalcija karbonāts sajaukts ar citronskābi) pieejamība ir 15-20% robežās.

Helātu formā (kalcijs savienojumā ar aminoskābēm), kad, piemēram, kalcijs vai magnijs izgājis caur augiem un ir pievienota kāda no aminoskābēm, atkarībā no cilvēka vecuma, biopieejamība ir ap 40 – 60%.

Koloidālā forma – tas ir šķīdumos (jonu forma) minerāliem ir, kad tie ir izgājuši cauri augiem un tiem ir negatīvs elektriskais lādiņš. Tā kā zarnu sienām ir pozitīvs lādiņš, minerālu uzsūkšanās sasniedz 98% (augļi, svaigi spiestas sulas, negatīvi lādēts ūdens, kas satur organiskās izcelsmes minerālus).    

 

Vitamīni
Vitamīni ir mazmolekulāra organisko savienojumu grupa ar augstu bioloģisko aktivitāti. Tie nepieciešami normālai dzīvības procesu norisei cilvēka organismā. Vitamīniem ir dažādas funkcijas dažādu fermentu sastāvā, tie pilda katalītisko funkciju, piedalās humorālajā regulācijā kā hormoni un eksogēni prohormoni. Daudzi no vitamīniem darbojas kā antioksidanti.

Kaut arī vitamīni nav audu struktūras komponenti un organisma enerģijas avots, tiem ir liela loma vielmaiņā. Pirmā uz vitamīnu deficītu reaģē imūnsistēma. Avitaminoze ir patoloģisks stāvoklis, kad organismā absolūti pietrūkst viena vai divu vitamīnu, bet hipovitaminoze ir stāvoklis, kad daļēji pietrūkst kāda vitamīna. Ja vitamīnu nav vispār, organisms funkcionēt nevar. Hirpervitaminoze sastopama ārkārtīgi reti, ja nu vienīgi pārdozējot vitamīnus.

Vitamīni klasificējas taukos šķīstošajos - A (retinols), D (holekalciferols), E (tokoferols) un K (fillohinons, naftohinons) un ūdeni šķīstošajos - B1 (tiamīns), B2 (riboflavīns), B3 (niacīns), B5 (pantotēnskābe), B grupas vitamīns PP (nikotīnskābe, nikotinamīds), B6 (piridoksīns), B9 (folijskābe), B12 (kobalamīns), C (askorbīnskābe), B17 (amigdalīns).

B grupas vitamīni organismā neuzkrājas. Izņēmums ir B12, tāpēc tie katru dienu jāuzņem ar uzturu vai dabīgo uztura bagātinātāju veidā, jo sintētiskie neasimilējas. Stress, alkohols un smēķēšana strauji palielina vitamīnu patēriņu. Arī grūtniecības un slimošanas laikā ir lielāks vitamīnu patēriņš. Nu un, protams, industriāli ražotā pārtika, kas nāk no noplicinātajā augsnē audzētajiem dārzeņiem un augļiem, un mūsdienu nedabīgais uzturs prasa papildu vitamīnus. Vēl viena problēma - kaut arī simbiozā zarnu mikroflora spēj sintezēt daudzus vitamīnus, diemžēl mūsdienu cilvēkam šīs iespējas ir apgrūtinātas, jo to nelabvēlīgi ietekmē saistībā disbakterioze (SIBO jeb tievo zarnu baktēriju proliferācijas sindroms un SIBR pārmērīgas baktēriju augšanas sindroms zarnās).

Vitamīni sintezējas augos fotosintēzes rezultātā. Salīdzinājumā ar augiem, cilvēka organismā nenotiek fotosintēzes process, cilvēka organisms neražo pats savus antioksidantus. Taču augos saražotie antioksidanti mūsu organismā darbojas tādā pašā veidā, neitralizē brīvos radikāļus, tas ir iedod iztrūkstošos elektronus.

Zinātniekiem līdz šim ir izdevies ķīmiski sintizēt tikai vienu no 7 vitamīna C izomēriem - askorbīnskābi. Tāpēc ir jālieto tikai dabīgais C vitamīns. Savukārt vitamīnam E ir izdevies sintezēt tikai vienu izomēru no 8 - tokoferolu. Ir naivi cerēt, ka ar sintētiskajiem multivitamīnu kompleksiem, var atrisināt veselības problēmas. Tāpat jāņem vērā, ka vitamīnu transportēšanai līdz vajadzīgajai vietai ir nepieciešams transportlīdzeklis – aminoskābes. Ja to nebūs, vitamīni veiks tikai urīna smaržas uzlabošanas funkciju.

 

Nogurums
Augi ir organismi, kas saules enerģiju akumulē glikozes veidā. Dzīvnieki enerģiju uzkrāj glikogēna un tauku veidā. Saules enerģiju pa tiešo cilvēks uzņemt nevar. To var izdarīt tikai augi. Enerģijas akumulācija un izdalīšanās ir skābekļa un ūdeņraža mijiedarbība. Lai šis process cilvēka organismā notiktu optimālā režīmā, nepieciešama viegli sārmaina vide.
Šūnas nenogurst.
 
Nogurumam jeb apātijai, ko mēs izjūtam, var būtu vairāki cēloņi:
   skābekļa trūkums jeb hipoksija,

   ūdens trūkums,

   minerālu deficīts, sevišķi organisma iekšējo sārmaino vidi veidojošo minerālu - nātrija, kālija, magnija, kalcija, dzelzs un molibdēna trūkums, tikai šie minerāli spēj piesaistīt skābekli un izšķīdināt to ūdenī, taču tie tiek lielos daudzumos tērēti skābju dzēšanai, ko ar neveselīgo dzīvesveidu bagātīgi iegūstam,

   neveselīgs uzturs, pārēšanās,

   vitamīnu deficīts,

   anēmija jeb mazasinība (samazināts hemoglobīna līmenis),

   infekcijas (bakteriālās, sēnīšu, vīrusu, parazītu),

   liels cukura patēriņš,

   hipotensija jeb pazemināts asinsspiediens,

   hormonālā disfunkcija, kas visbiežāk saistās ar vairogdziedzeri (samazināta vairogdziedzera funkcija – hipotireoze) vai hormonu melatonīnu (neizgulēšanās),

   vides apstākļi,

   mazkustīgs dzīvesveids jeb hipodinamija,

   stresi un depresijas.

Tas ir pilnīgs absurds teikt, ka visas slimības no nerviem – tā ir lēta atrunāšanās cilvēkiem, kuri savā dzīvē neko negrib mainīt, stress var būt kā katalizators vai trigeris, kas palaiž ķēdes reakcijas, piemēram, autoimūna rakstura, onkoloģiskos vai kādus citus procesus, taču visdrīzāk pie vainas ir iepriekš minētie cēloņi,

Mākslīgie psihostimulatori (kafija, dažādas stiprās tējas, enerģētiskie dzērieni, kolas utt.) tas viss negatīvi ietekmē nervu sistēmu, paātrinot vielmaiņu, iztukšo dzīvības enerģiju, piemēram, pierasta situācija, kad cilvēks nogurst, ‘’ieņem dopingu’’ un darbojas tālāk, kas faktiski ir dārga cena par šo īslaicīgo mundrumu – tas ir taisnākais ceļš uz viņpasauli, jo tādā veidā tiek samazināts dzīves potenciāls.

Nogurums vai apātija ir šo iepriekš minēto cēloņu izpausme. Vai ar kafiju, cukuru, stipru tēju, šokolādi, nikotīnu vai pat narkotikām to var atrisināt?

 

Sēnes
Dabā ir dzīvnieki, augi un sēnes. Varētu pat teikt – sēnes ir cita civilizācija. Lai ar to sadzīvotu, jāzina to daba. Sēnes ir kā sanitāri, kas iznīcina jau bojātus kokus, savairojas tikai uz novājinātām šūnām.

Sēņu sporas (pelējumu, raugu utt.) ir it visur: gaisā, ūdenī, pārtikā. Sēnes var atrasties gan straujā augšanas periodā, gan miera periodā, kas var ilgt gadu tūkstošiem. Par to liecina arheoloģiskie izrakumi ar atrastajām dzīvotspējīgām sēņu sporām. Esošās sēnītes zarnu traktā pieskaitāmas pie patogēnās mikrofloras, un aizņem 1 - 2 % no kopējās  daudzuma. Raugi un pelējumi tiešā veidā organismā nerada simptomus, tos rada to izdalītie toksīni, cukura trūkums asinīs, kā arī hormonu trūkums, jo sēnītes ar tiem barojas. Rezultātā tiek pārslogotas virsnieres, aknas un aizkuņģa dziedzeris.  Sārmaina vide organismā ir tas, kas aptur raugu, pelējumu un citu sēņu augšanu.

Sēnes var vairoties ne tikai ar sporām, bet arī veģetatīvi - daloties. Piemēram, ievietojot sēņu micēliju substrātā, tas ir piemērotā vidē, sēnes sāk augt. Ja vide izrādās nepiemērota, sēnes atrodas latentā formā un gaida izdevīgu brīdi pat gadu desmitiem.

 

Mikoloģija
Mikoloģija ir zinātne par sēnēm (pārsvarā zemākajām), bet fungoterapija sena zinātne par augstākām sēnēm, to ārstnieciskām īpašībām. Mūsu senči sēnes izmantoja ārstniecībā kā antibiotiķus un citostatiķus, tikai tie bija dabīgie un tātad nekaitīgi. Arī visi dzīvnieki instinktīvi izmanto sēnes, lai ārstētos. Cilvēki no sēnēm iegūtos preparātus var izmantot kā imūnmodulatorus, adaptogēnus un terapijas līdzekļus, tādā veidā izvairoties no blaknēm un toksiskuma, ko parasti izraisa ķīmiski sintezētie medikamenti.

Zemākās sēnes sauc par mikromicētēm jeb mikroskopiskām sēnītēm (micromycetes), kuras pieder pie heterotrofiem jeb konsumentiem, tas nozīmē, ka barojas ar atmirušām organiskām vielām, veic dabā reducenta funkciju. Vairojas tās gan ar sporām, gan veģetatīvi. Salīdzinājumā ar aktinomicētēm jeb starainām sēnēm un baktērijām – tām ir daudz sarežģītāka uzbūve. Mikromicētes spēj izstrādāt vairāk,  nekā 20 veidu fermentus, kuri spēj, tā teikt, iedragāt šūnu membrānas, tai skaitā arī cilvēka. Mikromicētes ļoti ātri pielāgojas vides apstākļiem un necieš nekādu agresiju pret sevi. Mutācija notiek ar lielu ātrumu. Atceramies kaut vai antibiotiku vēsturi, sākumā tās bija ļoti efektīvas, tika izgābtas tūkstošiem cilvēku dzīvību, taču ar laiku antibiotikas kļuva neefektīvas mikroorganismu rezistences dēļ. 

Visas sēnes vairāk vai mazāk satur mikrotoksīnus, tādā veidā aizsargājot telpu sev apkārt.

Augstākās sēnes, ko mēs pazīstam, kā, piemēram, gailenes, baravikas, bērzlapes utt. sauc par bazīdijsēnēm (basidiomycota). Bazīdijsēnes pret zemāko sēņu fermentiem izstrādā antivielas. Seko reakcija antigēns – antiviela, kurā parasti uzvar augstākās sēnes.

Faktori, kas pazemina imunitāti (stress, antibiotikas utt.), veicina sēņu savairošanos. Piemēram, sievietes zina, ka, lietojot antibiotikas, kandida strauji aktivizējas. 

Mikromicētes ļoti ātri pielāgojas jebkuriem vides faktoriem. Sēnes necieš nekādu agresiju pret sevi, izstrādā aizsardzību un veic mutācijas ar lielu ātrumu, tas ir adaptējas.

Sēnes sastāv no hifām, tādiem kā savītiem diegiem, caur kuriem tās barojas. Hifu sakopojums veido sēņotni, augstākās sēnes obligāti veido simbiozi ar augiem, tādā veidā barojoties. Dabā ar zemākām sēnēm var tikt galā tikai augstākās.

Mikromicētes izdala fermentus, kas darbojas kā atslēga slēdzenē, iekļūst šūnā un nolasa informāciju. Tādā veidā  organisma šūna kļūst par daļu no sēnes micēlija.

Piemēram, pelējuma sēnes sintezē antibiotikas. Augstākās sēnes arī sintezē antibiotikas un vēl fitoncīdus, kā arī dažus stipras darbības polisaharīdus.

Dabā, veselos mežos starp augiem un sēnēm darbojas simbiozās saites. Mikorizas augiem, padara pieejamākas minerālvielas, piegādā dažus minerālus un palīdz uzsūkt mitrumu, ieaugot sakņu sistēmā, darbojas kā piltuve. Vienlaicīgi arī ārstē. Izstrādā fermentus, dabīgās antibiotikas un augu augšanu veicinošo hormonu giberilīnu. Neļauj augu nomācošos patogēno sēņu augšanu. Savukārt augi sēnēm piegādā, fitohormonus (augu hormoni), aminoskābes, ogļhidrātus. Bioloģijā šīs savstarpēji izdevīgās saites sauc par mutuālismu, jeb simbiozi. Tas viss iztrūkst konvencionālajā lauksaimniecībā, kur audzē monokultūras. Rezultātā augi ir vājāki un tos nomāc slimības. Tā vietā lai augiem veidotu labvēlīgāku vidi, ar pesticīdiem vēl vairāk pasliktina situāciju.

 

Visām sēnēm ir ārstnieciskā īpašības, tikai tās jāzina
Piemēram, gailenes ne tikai ārstē, bet arī atjauno aknu šūnas. Gailenes satur hinomanozi, kas izšķīdina spalīšu oliņas. Pie +400C hinomanoze sairst. Sēņu polisaharīdi un fitoncīdi izjūk jau pie +380C

Lietojot kādu no sēnīšu ārstnieciskajiem preparātiem, nedrīkst paralēli lietot citus sēnīšu preparātus. Tāpat jāievēro tā saucamais uzkāšanās periods, sēnīšu preparāti jālieto visu paredzēto laika posmu un ne mazāk, citādāk netiks panākts nepieciešamais efekts.

 

Vīrusi
Pastāv aplēses, ka pasaulē ir ap 2 miljoni dažādu vīrusu, bet izpētīti pagaidām ir tikai 4 tūktoši. Vīrusi ir viens no dabas instrumentiem jeb mehānismiem, ar ko tā cenšas veikt dabisko atlasi un nepieļaut atsevišķas sugas pārmērīgu savairošanos, lai saglabātu bioloģisko daudzveidību. Dzīvnieku pasaulē šo funkciju pilda arī plēsējdzīvnieki, piemēram, vilki, lūši, vanagi, līdakas utt., tomēr, ja cilvēks iznīcina plēsējus, it kā mēģinot nosargāt zālēdājus, notiek šo dzīvnieku strauja pavairošanās, samazinās barības resursi, un savu funkciju sāk pildīt vīrusi un baktērijas, lai nostabilizētu šo dzīvnieku populāciju un uzturētu līdzsvaru starp augiem un dzīvniekiem.

Arī augu pasaulē darbojas līdzīgi mehānismi. Ar vīrusu, sēnīšu, baktēriju, kaitēkļu (kukaiņu) starpniecību daba cenšas uzturēt bioloģisko daudzveidību. Labs piemērs vīrusu, baktēriju un sēnīšu darbībām ir monokultūras. Ar šiem organismiem daba cenšas novērst vienas sugas ekspansiju un saglabāt sugu bioloģisko daudzveidību. Tas ir ļoti sarežģīts mehānisms, kurā iesaistīti daudzi tūkstoši organismu, un katrs no tiem pilda savu noteikto dabas uzdoto funkciju, tai skaitā arī vīrusi, kaut arī tie ir nedzīvi, jo tie nevairojas, nesatur enerģijas rezerves un neēd. Vīrusi pārprogrammē šūnu, lai tā ražotu šo vīrusu kopijas.

Turpretī cilvēks, savās savtīgās interesēs, nevēloties izprast šos dabiskos mehānismus ar pesticīdiem, antibiotikām vai vakcīnām iejaucas šajā sarežģītajā mehānismā, līdzībās runājot, ar ‘’lielgabalu šauj pa zvirbuļiem’’.

                                                     biteend 

Who's Online

We have 139 guests and no members online

3biolvide

                             Biological Environment

According to the definition by the World Health Organization (WHO), life is a continuous rearrangement of amino acids in a living organism through water and amino acids.

The biological environment is the environment in which the cells of our organism live. Each type of living organism requires certain environmental conditions to live. Good bacteria (acidus, bifidus) also live in our organism. They play a significant role in digestion processes, especially in the synthesis of vitamin B, and are considered the largest organ of immunity. Pathogenic microorganisms, such as viruses, disease-causing bacteria, fungi, and parasites, prefer a different biological environment, which is more acidic. If the biological environment of a human changes in favor of pathogenic microflora, diseases inevitably begin.

Reducers
In nature, nothing is baked or boiled. Nature does not intend for food to be processed in this way. There are very few organisms in nature that can consume such food without harm. This includes a small group of bacteria, viruses, and fungi known as reducers. In nature, they are intended, for example, to decompose corpses after a forest fire.

Homeostasis
Homeostasis is the main condition for life and is the indicator of the autonomy and constancy of ongoing processes. It is also a necessary condition in the oxidation-reduction processes of life.

Bacteria
The oldest form of life on Earth is bacteria. They are mostly single-celled organisms that appeared about 3.5 billion years ago. They make up 90% of the living cells in the human body. Bacteria can influence our thoughts, cravings, mood, and cause stress. Each of us has our own individual strains of bacteria. There is even a practice of treating people with someone else's strains of bacteria.

The size of bacteria is 5 microns (1mm=1000 microns), but the reproduction rate, when in a favorable environment, can reach a million bacteria originating from one bacterium. This should be considered when getting infected. The human mouth primarily contains disease-causing bacteria. For instance, when kissing, people exchange several million bacteria, but the handles of shopping carts in supermarkets are the places where they are most abundant, and they have a great variety. It is also very important to observe hygiene when interacting with animals.

Bacteria tend to break down a product, feed on it, and proliferate in it, forming colonies. They decompose complex organic substances, such as polysaccharides, fiber, and proteins through hydrolysis, thereby obtaining energy. For bacteria, carbon, which is the main chemical element consumed by bacteria, is part of all amino acids that make up the human body. When bacteria decompose nitrogenous compounds, a smell always appears. From feet, mouth, armpits, sweat, sputum, pus - all this indicates that bacteria have settled there and are active. Therefore, it is pointless to fight unpleasant smells, for example, with deodorants or breath fresheners; the fight should be against bacteria.

There is a notion to consider bacteria as agents causing diseases. Yes, there are such pathogenic bacterial species. They cause infectious diseases, but there are not many of them – about a hundred. The majority of them help us process food, synthesize nutrients not obtained from food, help get rid of other harmful microbes and toxins. The full diversity of microbes accumulates in the body during the first five years of life. To properly form the microflora and thus ensure the immune system functions well, it is very important for a child to avoid using antibiotics as much as possible.

The most dangerous bacteria for humans are considered to be: Anthrax (Anthrax), Escherichia coli (Escherichia coli), Clostridium, Acinetobacter baumannii (Acinetobacter), syphilis caused by Treponema pallidum (Treponema pallidum), Salmonella, Staphylococcus, Streptococcus, Pseudomonas aeruginosa, tuberculosis, botulinum bacillus (Clostridium botulinum), Lyme disease (Borrelia burgdorferi), and cholera (Vibrio cholerae).

About Cell Life
The human body is made up of approximately 75 – 100 trillion (10^14) living cells. The mechanisms of life are not triggered by genes but by the cell's awareness of the environment. Environmental signals activate processes in the cytoplasm, which can change gene expressions and thus control the cell's fate, affecting cell movement, controlling their survival, or even deciding their death. Environmental signals select, modify, and regulate gene activity. Genes are the physical memory of the organism's learned experiences, which are autonomously transformed in response to environmental changes over time. Our lives, like individual cells, are determined not by genes, but by the reaction to environmental signals that stimulate life. Environmental information is entered into the cell's 'computer' through membrane receptors, which act as the cell's 'keyboard'. Receptors activate membrane effector proteins, which act as the cell's 'central processing unit'. Cells form tissues, tissues form organs, organs form 12 organ systems, which make up a person. Cells are similar to us, humans. They eat, work hard, and excrete waste, cells communicate with each other to ensure their tasks are fulfilled. A cell, like us, can have constipation, digestive disorders (if we consume few 'living' products), cells can be hungry (if we consume food that contains only calories) and thirsty (if we do not drink water). It is to be believed that every cell in the body is alive and even more, cells possess intelligence (for example, a sperm cell, once in a woman's body, immediately begins to fulfill its entrusted duty). Each of our cells is like a miniature factory that produces signal molecules, enzymes, and new cells. Each of our healthy cells can divide 30 times, but then, to prevent genetic deviation, a cell destruction mechanism is activated. This process is called apoptosis. The more calories we get from food, the more often cells divide.

A blood cell lives for 3 months, a heart cell for 2 years, a liver cell for 4 years, etc. Every day, 100 million cells die and just as many are formed anew. Therefore, it can be said, healthy is not the one who does not get sick, but the one who knows how to maintain health.

What do cells need?
Minerals.
Minerals are the only thing that neither the organism itself nor the symbiotic microflora can synthesize. They must be obtained with food. Unfortunately, in the soil used in conventional agriculture, the amount of minerals catastrophically decreases several times every 10 years. Just like water, minerals are the most important thing needed by the organism, because without them, it is impossible to rearrange amino acids in the necessary order. It is important that minerals are of organic origin, as inorganic ones are poorly assimilated and accumulate in the body. In nature, organic minerals that the human body can assimilate are found in the form of amino acid chelates. Only plants can synthesize them.
Amino acids.
They are the building material for all living beings: humans, animals, and plants. Humans receive proteins from plant and animal sources. During digestion, proteins are broken down into amino acids, and with the help of minerals, they are rearranged into human proteins; otherwise, we would look like those we eat. There are 28 amino acids, the same for both plants and animals. If even one is missing, the synthesis of complete protein becomes problematic.

Depending on the definition of what an amino acid is, the number 28 can be less. In some sources, it is 26 or 20.

Vitamins.
Activate the mineral exchange process in amino acids, provide energy to minerals for the rearrangement of amino acids. Only natural vitamins are assimilated. Synthetic ones very poorly.
Enzymes.
Enzymes or enzymes act as catalysts for chemical reactions – directors. They break down proteins into amino acids, thus participating in food digestion. Life energy from food can only be obtained with the presence of enzymes. The organism needs plant kingdom enzymes, not those bought in pharmacies, produced by the pancreas. Such preparations inhibit the natural synthesis of enzymes in the human body.
Essential and polyunsaturated fatty acids.
All fatty acids have an even number of carbon atoms. Unsaturated fatty acids differ from saturated ones in that these carbon atoms in unsaturated fatty acids are connected by one bond, but in saturated ones by two bonds. Fatty acids form the basis of cell membranes, ensuring the necessary permeability. Without a healthy membrane, cells lose the ability to retain water, amino acids, and other nourishing substances. The ability to transmit genetic information is lost. Moreover, essential fatty acids are very important for the functioning of the nervous system and the brain.
Energy.
All energy arises from the interaction of hydrogen and oxygen. Carbohydrates and fats are the main sources of energy, but if necessary, it can also be obtained from amino acids in the so-called gluconeogenesis process. One day of fasting occurs at the expense of glycogen (the form of glucose reserve storage). The cells of the heart, brain, and liver can receive energy directly from glucose. Other body cells (mainly muscles and adipose tissue) need an intermediary, insulin (a pancreatic hormone), which, so to speak, acts as a transporter. Insulin activates the expression of the GLUT4 glucose channel in the cell membrane, this channel then transports glucose, that is, introduces it into the cell.

Fats are the form of long-term energy storage. If a person has not eaten for more than one day, the body, to ensure energy, begins to use reserve fats, and the person feels normal up to 10 days. If the body is not polluted and there are enough enzymes, fats dissolve completely. If it is different, while the body switches to qualitative fat cleavage, on the second day of fasting, an acidic environment forms in the body, because when fats are cleaved, their metabolism forms ketone acids, for example, acetone. Weakness, headaches, etc., set in.

The body adapts to your daily routine, eating habits, and produces just as much insulin as needed. If we consume products containing sugar substitutes or, for example, marmalade (cannot be split because there are no such enzymes), taste buds signal that something sweet has been received, but we actually do not receive energy. There is a lack of energy and the body again sends a signal that something sweet would be desirable. You can eat and eat. As a result, depletion of strength and pollution of the body with harmful substances (for example, methanol), which arise as a result of the breakdown of sugar substitutes. It is different with honey. Energy and the necessary enzymes are indeed there. Therefore, you will not eat too much honey. Sweets can be replaced with fats (vegetable oils, butter).

All this together, and of course, water is needed by the body's cells every day. It is a unified chain. Enzymes activate vitamins, which with the help of minerals participate in the chemical reactions of amino acid rearrangement. The exchange of minerals in the amino acid matrix causes changes in the amino acid molecules themselves. If there are no enzymes, vitamins and minerals practically become ineffective. All nutrients must be received with food products. The diet should consist of at least 50% thermally unprocessed ('living') products. When consuming food with preservatives, flavor enhancers, flavoring agents, etc., the vitamins and enzymes already in the body are destroyed.

What fats do cell membranes need?
Regardless of the specificity of the functions performed, cell membranes are essentially organized according to one principle. Since human cell membranes have a liquid crystal structure, characterized by perfect order, fluidity, and lability or functional mobility in shaping. It is important that the microviscosity created by cholesterol is suitable for the saturation of membrane lipids, as lipids provide membrane mobility. These properties largely depend on cholesterol. If there is little cholesterol, the membranes will be more fluid, but if there is a lot, they will be more viscous and harder. Therefore, the condition of the liver and cholesterol metabolism in the body, which plays a primary role in the functioning of all organs and systems, is very important. Cholesterol metabolism regulation occurs in the hepatobiliary system, in the liver part, so the condition of the gallbladder, bile ducts, and liver is very important.

The membrane structure includes phospholipids, glycolipids (carbohydrate compounds with fats), and glycoproteins, which are complex carbohydrates in combination with proteins. This system is very mobile, for example, a phospholipid molecule in the membrane structure performs about a million movements in one second - this is a normal and necessary process for the functioning of ion channels, through which the necessary nutrients are absorbed and unnecessary waste products are excreted. If disturbances appear in this process, which occur if the chemical processes in the cell no longer proceed normally, this is the beginning of diseases. Therefore, to keep cell membranes in good condition, it is necessary to consume both plant and animal fats in the diet. If a person's diet is predominantly animal fats, blood vessels become more fragile, on the other hand, if they are only plant fats, cell membrane fluidity increases and the functioning of ion channels is disturbed.

Oxidation-Reduction Potential ORP
As a rule, a healthy child is born with a neutral biological environment. In the child's body, there are many negatively charged hydrogen ions (H-), which neutralize harmful radicals and promote normal biological reaction processes. With the first drops of mother's milk, the child receives the mother's immunity experience, antibodies, and good bacteria, which, entering the child's body, strengthen its immune system.

What then changes our biological environment? Firstly, a diet unsuitable for humans as a species, polluted environment, and stress. The body's internal environment pH becomes more acidic and such an environment becomes more favorable for pathogenic microflora. Secondly, many harmful radicals are formed in the body, their formation is facilitated by solar radiation (UVS), physical exertion, smoking (including passive), stress, chemical substances in food and water, antibiotics, food products containing hydrolyzed fats, and polluted air. Every day our cells withstand billions of free radical attacks. Free radicals are unstable molecules that lack one or more electrons. Moving through the body, they try to recover the missing electrons, damaging cell membranes. The biological environment is characterized by three main parameters: acid-alkaline balance, oxidation-reduction potential ORP, and the specific electrical conductivity of the organism. ORP characterizes the number of electrons that can be donated for the neutralization of free radicals. When there are enough free electrons (H-) in the blood, all biological reactions proceed at an optimal level. Conversely, if there are too few free electrons in the blood, the course of biochemical reactions is hampered or even becomes impossible. This causes cell damage. The average ORP in the human body is from minus -100 to minus -200mV (microvolts), within limits. ORP in the cell is from minus -100 to minus -150 mV, but in the intercellular fluid minus -80 mV. In the blood, it is -10 to -50mV, in saliva -50 to +50mV. In nature, water's ORP ranges from minus -400 to +700 mV. For tap water, this number is usually from +220 to +380mV, for distilled water +300 to +450mV, for juice in tetra packs +300mV, while for example, for freshly squeezed orange juice, it is +50mV and lower, but for fresh carrot juice - 75mV. To equalize this difference, the cell membrane's electrical energy is spent, which is actually the energy of food substance transformation in biochemical chains. Therefore, it is very important to use negatively charged water, so this difference is as small as possible and the body does not have to expend extra energy.

Photosynthesis
It is a unique natural process that occurs only in plants. No animal can accumulate solar energy, only plants can do this by fixing energy in macroergic bonds. The energy-rich chlorophyll bonds later transfer to macroergic bonds in carbohydrates, fats, and proteins, which can be stored in fruits, grains, nuts, root vegetables, becoming a source of biological energy for the life processes of animals and also humans.

In contrast, from thermally processed denatured animal-derived products, we receive heat calories, which are counted by dietitians. Since a human is not a heat machine but a complex biological system, heat energy has to be converted into biological energy, or 'revived' in our tissues, spending our enzymes and biological energy. As a result, a deficit of biological energy is formed. Consequences – premature aging and diseases.

Since humans do not have the physiological ability for complete fermentative cleavage of denatured animal-derived proteins, fermentation occurs in the gastrointestinal tract with the resulting consequences.

Solar energy and thermally unprocessed products
All edible parts of plants contain solar energy in the form of carbohydrates (glucose, fructose, starch, etc.). In all fresh thermally unprocessed fruits, vegetables, grains, nuts, solar energy is converted into macroergic ATP compounds, and then into chemical bonds of nutrients, thus becoming available to our body and is fully assimilable, because it is in an undegraded form. In fresh products, the unspoiled structure of biological molecules contains the maximum amount of energy resources, as well as the maximum amount of micro and macro elements in ion form, not in the form of salts, which are formed by boiling and baking products, that is, by thermally processing them above +650C. In thermally unprocessed products, the ionized state of microelements and other components – fatty acids, organic acids, carbohydrates, amino acids is a great advantage, because they directly integrate into our tissues and cells without the intensified action of our enzymatic systems, resulting in fewer enzymes being needed. This is because lysosomes in cells have lysing or cleaving enzymes - plant tissue proteases. A few drops of pancreatic or gastric juice are enough to start an avalanche-like self-digestion process (autolysis). The energy saved in enzymatic processes is redirected to the body's recovery, that is, to the degradation of inferior tissues and the renewal of organs.
Nothing is superfluous in nature
Exactly, because problems start when humans declare something as unnecessary and start to destroy it, reducing biological diversity. There are no weeds in nature. Dandelions get water from the earth up to 3m deep, but corn extracts minerals from the earth from the same depth. Old oaks send their roots down to 60m deep underground and also extract minerals, which are later used by other plants.

In mountains, where there are no trees, nature has foreseen another mechanism for enriching the soil with minerals. Mountain rocks disintegrate both in the form of dust and with water from the rocks, all possible minerals come out. This forms mountain valleys with very fertile soil.

Just 150 years ago, the amount of oxygen in the air was 26%, now it's only 21%, in cities, this number is even lower. Tropical forests and deciduous forests are neutral – they produce as much oxygen as they consume. Coniferous forests provide oxygen. Cutting down trees near rivers changes the groundwater level, etc. Any interference in nature inevitably causes further chain reactions.

In long-standing deciduous forests, very complex symbiotic relationships between plants and fungi form mycorrhiza, that is, when fungal hyphae take over plant roots.

 The plant root system together with fungal mycelium forms a complex symbiotic union. Plants give fungi proteins, nitrogen, sugar, but fungi synthesize natural antibiotics, polysaccharides, and fungal phytoncides, which protect plants from lower fungi effects, such as mold and yeast. The number of lower fungi species in nature is measurable around 500. Nature has developed a mechanism where higher fungi can suppress lower ones, such as yeast, mold, powdery mildew, rust fungi, etc. Many of these substances have been discovered and their chemical formulas are known, but when synthetically synthesized, these same substances turn out to be ineffective, similar to synthetic vitamins.

Pharmacy-bought medicinal plants are most often cultivated, that is, grown as agricultural crops and harvested with combines. The medicinal value of such plants will be significantly lower because they have not grown in complex symbiotic connections that exist between trees, plant root systems, and fungal mycelium. Thanks to these connections, unique nourishing elements, medicinal phytoncides, and other active components are formed. All these multifaceted connections cannot be replicated by humans in their backyard garden, let alone in laboratories, not to mention conventional agricultural fields. Only untouched nature can do this.

If the soil is alive, not depleted and 'killed' with pesticides, and there is a symbiosis between plants and soil microflora, i.e., synergy, then in such soil, vitamin B12 is synthesized by bacteria. Plants will also have this vitamin. Many substances in medicinal plants can only be formed in symbiosis with other plants and fungi. For example, carrot juice typically has an ORP of -50 to -80 mV, but carrots grown in mineral-rich soil can reach minus -400 mV.

Lectins
Nature has created plant defense mechanisms so they are not eaten by animals. All plants contain lectins in greater or lesser amounts. They are most abundant in legumes including peanuts, which are actually legumes, not nuts. Grains and nightshade family plants also have a lot of them.

Lectins are proteins that are poorly assimilated in animal organisms because enzymes can hardly process them. In the human body, their effect can be very diverse. They damage the epithelial lining of the intestinal villi, making the intestinal walls more permeable (leaky gut syndrome). Entering the bloodstream, they can damage erythrocytes, causing anemia, but entering the joints, they promote inflammatory processes, which is a very current problem today. Lectins spreading throughout the body can affect the brain, nerve cells, heart, thyroid, or promote autoimmune processes, as their cells are often similar to human cells. Lectins can also cause celiac disease, fibromyalgia, ulcerative colitis, and Crohn's disease.

Since lectins are water-soluble, they can be dissolved and poured out with water through soaking. Therefore, to avoid the undesirable effects of lectins, legumes - beans, soy, peas (except for green ones) should preferably be soaked in advance, best the day before, as our ancestors did. Nuts and grains should also be soaked in advance. Buckwheat does not need to be soaked. Therefore, to improve the value and safety of the dough being prepared, it should be made the day before.

Lectins are also in nightshade family plants, for example, in tomato skins and seeds. Each plant has different lectins. The negative effect of lectins is weakened by the thermal processing, soaking, and fermentation of the product. For example, to completely avoid their negative impact on tomatoes, one can peel off the skin and separate the seeds, as 95% of lectins are concentrated in the skin and seeds. In small doses, lectins also have medicinal properties, for example, in treating colorectal cancer.

Nitric oxide and nitrates
Nitric oxide (NO) operates throughout the body. It is necessary for all cells, organs, and systems because it inhibits (prevents) platelet aggregation and thrombus formation, regulates skeletal muscle contraction, promotes oxygen transport with erythrocytes, affects erythrocyte osmotic resistance, participates in information exchange between neurons (neurotransmitter function), and is an endogenous vasodilator (expands or dilates smooth muscles of blood vessels).

The body synthesizes nitric oxide from the amino acid L-arginine with the enzyme NO synthase (NOS). However, there is another way to obtain it - it can also be obtained through utilization and recycling. The produced nitric oxide oxidizes and turns into nitrates (NO3). Part of it is excreted with urine, but another part with blood reaches the salivary glands, where its concentration is dozens of times higher than in the blood. These nitrates, reaching the oral cavity, interact with the bacteria living there and turn into nitrites (NO2). With saliva, nitrites reach the stomach, in the stomach walls, they are processed into nitric oxide (NO) and further reach the small intestine, from where nitric oxide enters the bloodstream, and further into all tissues.

This mechanism also applies to vegetables and greens, which contain a lot of nitrates, so there is no need to fear nitrates, only they need to be chewed as long as possible to better mix with saliva, because in it there is not only the enzyme ptyalin, which begins to break down carbohydrates in the oral cavity, but there also work about 500 – 700 species of various bacteria and, to not disrupt the bacterial balance, it is important not only to use adequate nutrition but, for example, not to use toothpaste containing triclosan and laurel sulfate.

There is a myth in society that greens and vegetables with a high amount of nitrates are dangerous. However, they are only dangerous if used in conjunction with large molecular amino acid compounds (meat, cottage cheese, cheese, etc.), because it complicates the assimilation of oxygen from the air, may cause nausea and diarrhea. Otherwise, they are valuable and necessary. With naturally grown vegetables and greens, it is impossible to overdose on nitrates.

In youth, as long as the amino acid arginine and NO synthase enzyme are produced in sufficient amounts, there are no problems with nitric oxide, but over the years, this problem becomes relevant, so all possible ways of obtaining it in the body should be promoted. Daily physical activities are very important. It is necessary to use products containing nitrates (vegetables, greens). The champion in the amount of nitrates is beet juice. Only it must be freshly squeezed, because thermal processing causes nitrates to decompose. The juice should be drunk very slowly, maximally mixing it with saliva. On average, with 100ml of juice, an adult can provide the necessary daily amount (6.2mg of nitrates per 1kg of weight).

If there is a nitrate deficiency, physical endurance, work capacity decrease, blood pressure increases, but it should be taken into account that, if there is not enough nitric oxide, hypotensive preparations do not work, that is, blood pressure-lowering medications work worse.

If you still have concerns about any product that may contain excessively high amounts of nitrates, their possible negative impact can be well neutralized by products containing a lot of vitamin C, as well as vegetable oils, which contain a lot of unsaturated omega-3 fatty acids.

What is necessary to maintain health?
1.For a person following a traditional diet, approximately 30 ml of pure water per 1 kg of weight is needed daily - structured, weakly alkaline, enriched with free hydrogen molecules, non-carbonated, soft water. Of course, if a person consumes an adequate diet, as intended by nature, this number can be smaller.

Except for gastric juice, tears, sweat, and urine, all fluids in the body are alkaline. Unfortunately, nowadays 95% of drinks and 90% of foods are acid-forming. Starting with spermatozoa, all life processes need a slightly alkaline or alkaline environment, which is also necessary for about 3000 enzymes involved in all metabolic processes occurring in the human body. The body tries to maintain such an environment by using all possible mineral reserves. When they are lacking, diseases begin, or a warning that it cannot continue this way. If that does not help, the natural selection mechanism is triggered.

2.The human body needs about 65 minerals. It is practically impossible to fully describe what happens if one or several minerals are missing. These are long and very complex chain reactions.
Here are some examples:

   If there is a lack of silicon for tissue construction, it is replaced with calcium, which without silicon cannot stay long in the body, calcium disintegrates and is excreted through the kidneys, even if there is enough vitamin D3.

   Zinc is needed for magnesium. A lack of zinc in the body blocks about 80 different processes. A lack of copper – oxidation-reduction reactions. A lack of chlorine completely disrupts food processing. A lack of iodine promotes about 40 different diseases. To absorb iodine, selenium is needed.

   Selenium is part of very many enzymes and hormones, which means that the activity of the enzymatic and hormonal systems depends on the adequacy of selenium.

   Lithium is needed for energy exchange. If there is no lithium, adenosine triphosphate (ATP) will not be synthesized.

   If there is a lack of sulfur (in colloidal form), protein synthesis is disturbed.

   Calcium is like glue that holds the body together and is the most difficult element to assimilate because enough magnesium is needed. Magnesium and calcium are all around us, under our feet in green plants. The biggest deficiency of calcium in people

 is observed in March, but the least in August. Only in ion form can calcium enter the cell, carrying a number of nutrients, it participates in a huge number of reactions. By the way, kidney stones and gallstones consist of calcium taken from bones. To assimilate thermally processed products and obtain calcium, a lot of hydrochloric acid is needed in the stomach.

Many diseases are caused by a deficiency of trace elements, for example, a lack of chromium and vanadium can cause diabetes, a lack of iodine – thyroid diseases, potassium is necessary for normal heart function, a lack of copper promotes early graying of hair and the appearance of wrinkles, a lack of calcium can cause diseases such as osteoporosis, arthritis, hypertension, caries, etc. Selenium deficiency causes oncological, cardiovascular, and endocrine diseases, which is a big problem worldwide. Our body is a self-renewing system, in which all cells are replaced within 7 years. Therefore, it is important to provide them with all necessary building materials, so that new cells are healthier than the previous ones.

Periodic cleansing from fungi, viruses, bacteria, parasites, and toxins is necessary (sweating in a sauna, antiparasitic agents, for example, ant tree, black walnut leaves, propolis in water, etc.).

Antioxidant protection from free radicals. Use as many fresh fruits, vegetables, and sprouted grains in your diet as possible. Drink negatively charged water.

Rest in nature. Recovery in the open air, especially near water bodies, occurs not only because there is cleaner air. Due to the surface tension coefficient between water and air, free electrons are released, which can pass through the human body. Erythrocytes feed on free electrons, that is, they receive part of the energy in the form of aeroions. When a person is in nature, for example, in a pine forest after rain or near waterfalls, he feels an influx of energy, whereas in cities, the opposite happens.

In the store, with your choice, you influence the surrounding environment
If we want to take care of our health, then not only will we carefully consider which doctor to visit and which not to visit, what medicines to buy or not to buy in the pharmacy, we should also much more carefully consider – from which farmer to buy products and from which not. By purchasing products grown in depleted soil by conventional agriculture, you are not only ruining your health but also with your wallet, promoting further degradation of this agricultural land, leaving an unpleasant legacy for future generations.

Glucose
The cell's electrical potential is approximately 40mV. If it drops, the cell loses its strength. An energetic person is one who has energy reserves. The cell receives energy in the form of glucose, which the body obtains from fats and carbohydrates. Glucose is the main source of energy. It triggers the glycolysis process and the Krebs cycle, providing the body with energy. If fats and sugar are not received, then glucose can also be obtained from proteins by converting amino acids for a long time, but this is a very complex biochemical process. The presence of glucose is very important. For example, the brain cannot survive longer than a minute without glucose. Glucose deficiency is called hypoglycemia. If the sugar level drops below 5.5mmol/l, fatigue, headaches, nausea, lack of energy, apathy, and depression occur. Sugar in this situation will not save for a long time. After eating, for example, a teaspoon of sugar, sucrose will turn into glucose and quickly enter the blood, and the body will be forced to assimilate it. Therefore, to prevent fluctuations in blood sugar levels, it is better to consume so-called slow carbohydrates (cells enclosed in cellulose), for example, various muesli, oranges, sweet apples, various sweet fruits. This cellulose shell must first be broken down by the body, so glucose enters the blood gradually. Drinking freshly squeezed juice, a large amount of fructose enters the blood immediately. On the other hand, when eating dried fruits, this process is much more uniform.
Acid-Base Balance
All life processes occur in a water environment with a specific concentration of hydrogen atoms. Substances that release hydrogen atoms are called acids, while those that attract them are called bases. A certain acid and base ratio in any solution is referred to as acid-base balance. This is characterized by a special indicator, pH (power Hydrogen, meaning 'hydrogen power'), which indicates the number of hydrogen atoms in the given solution. The pH value depends on the ratio between positively charged ions (forming an acidic environment) and negatively charged ions (forming an alkaline environment). The human body autonomously strives to maintain a strictly defined pH level because disrupting the balance creates favorable conditions for many diseases.

Blood has a pH of 7.43, a constant magnitude. A shift in blood pH towards the acidic side promotes inflammatory processes, while a shift towards the alkaline side promotes faster healing and self-renewal processes. If pH decreases to 7.1, death occurs. On the pH scale from 1 to 7, the environment is acidic. 7 is neutral. From 7 to 14 – alkaline. Blood is alkaline, whereas lymph and interstitial fluid are acidic for the majority of modern humans. Disease thrives in acidity, but health in alkalinity. The vitality and health of a human lie in the alkalinity formed by minerals and trace elements. Saliva pH = 6.0 – 7.0 (which can be quickly and simply assessed by oneself with litmus paper, keeping it in the mouth for a few seconds in contact with saliva), the secretion of the small intestine pH = 7.7 – 8.0, gastric juice pH = 1.5 — 2.0, urine pH = 4.5 – 8.0, bile pH = 7.8 – 8.2.

What happens when the body's biological environment's acid-base balance changes?
1. When our internal environment becomes acidic, it becomes friendly to pathogenic microflora. The situation is further exacerbated by the fact that pathogenic microflora release toxins, increasing the acidity of the biological environment, making their surroundings even more pleasant. In an acidic environment, many free radicals are formed, damaging cell membranes as well as DNA and RNA structures, causing mutations at the cellular level, threatening with cell reprogramming to those that only know how to eat and reproduce, i.e., cancer cells.

2. Aging processes accelerate, for example, for the skin, this is directly related to the harmful impact of free radicals, which arise from the sun, wind, polluted environment.

3. In an acidic environment, oxygen atoms are in a bound state. Therefore, our cells, just like fish out of water, have nothing to breathe. Breathing more often won't help much. Oxygen can only be released by alkaline microelements (calcium, magnesium, sodium, potassium).

4. Heart attacks and strokes occur when there is an acidic internal environment in the body. In acidic blood, erythrocytes – red blood cells become stiff, stick together, cannot change their shape, get stuck in small capillaries, and block them. Cells die without oxygen (erythrocytes are oxygen carriers).

5. It was proven in the 1930s that the cancer formation process is anaerobic (without oxygen).

6. In an acidic environment, most enzymes rapidly lose activity. As a result, intercellular interaction is disrupted. The metabolic process is hampered.

7. Until acids are neutralized, they damage blood vessels, for example, lactic acid can cause damage in arteries, and the body ‘’patches’’ with low-density lipoproteins (‘’bad cholesterol’’) to prevent bleeding. So, the real culprit is acid. And the reason for its appearance – mineral deficiency. Remember how muscles ache after heavy physical work or sports activities. In this case, lactic acid is to blame.

8. The kidneys also suffer. It has been proven that stones in the kidneys and gallbladder most likely consist of calcium taken from your bones, not from calcium that entered the body with food.

How to test pH level at home?
The pH level in saliva can be tested with a pH level indicator - a special litmus paper – by keeping it on the tongue for a few seconds. Depending on the color using a scale, one can determine the pH level in the body.
What are these acids and how do they arise?
    Lactic acid – from physical exertion.

    Hydrochloric acid – from stress, fear, anger.

    Nitric acid – from salted meat, especially with the addition of potassium nitrate (colorant).

    Acetic acid – from sweets and fats.

    Formic acid – from black tea and coffee.

    Uric acid – from meat products.

    Nicotinic acid – from smoking.

    Oxalic acid – from cocoa and rhubarb (its amount increases in rhubarb in the second half of the summer).

    Painkillers also create acids.

To avoid chemical burns, the body neutralizes these acids with the help of minerals. As a result, salts or alkalis are formed. The body can take minerals from bones, nails (start to break), blood vessels, cartilage, joints (start to hurt), hair, blood, and skin.

The body excretes acids through sweat, urine, and exhaling through the lungs in the form of CO₂.

What ailments threaten when we are acidic (acidosis)?
Oxygen is retained by the four main minerals: calcium, potassium, sodium, and magnesium. There are also iron and molybdenum. If these minerals are lacking for acid neutralization, calcium is taken from bones, nails, connective tissues, and muscles (for example, osteoporosis and osteochondrosis are typical calcium deficiency diseases, because calcium is spent on neutralizing acids). Potassium – from the heart, brain, liver, and kidneys, magnesium - from blood vessels, etc.
Here are some typical problems.

  ֍ Musculoskeletal system: periodontitis, osteoporosis, dental caries, bone fractures, intervertebral disk damage, night cramps in legs, joint pain, brittle nails, etc.

  ֍ Urinary system: urethritis, cystitis, kidney stones, etc.

  ֍ Digestive system: dysbiosis, enteritis, colitis, etc. Fatigue after an acid-forming meal, mainly consisting of meat, fats, fish. Sweet food further increases blood acidity.

  ֍ Respiratory system: frequent colds, laryngitis, etc.

  ֍ Central nervous system: depression, increased irritability, headaches, etc.

  ֍ Reproductive system: itching in the genitals, vulvitis, infertility (very acidic vaginal pH and sperm die), etc.

  ֍ Circulatory system: stabbing and pressing in the heart area (angina pectoris). Heart rhythm disorders (arrhythmias). Unpleasant sensations in the heart area, lying on the left side. The consequences of acidification of the body are also high blood pressure, because the body simply has no other way but to raise blood pressure to push the thickened blood through the small capillaries.

What products create an alkaline and which create an acidic environment in the body?
Creating such a strict grouping is not so simple, because it turns out the same products can be both alkaline and acidic. For example, dairy products, while fresh, create an alkaline environment, but with a bit longer storage – acidic. Grains and products made from them create an acidic environment, but sprouted grains create a very alkaline environment. Freshly squeezed lemon juice – alkaline, but as soon as sugar is added, the opposite process occurs. Egg yolk (uncooked) – is alkaline, but the white is acidic. Fruits and vegetables, when thermally processed, become acidic environment-forming products. It is important to remember that all products heated above +65°C always create an acidic environment, because minerals that provide alkalinity (sodium, potassium, magnesium, calcium, etc.) transition to an inorganic form. Minerals must be in the organic, that is, water-soluble, ionic or colloidal form. Only in this form can both humans and all animals assimilate them.
How does baking soda work when it enters the human body?
In the stomach, baking soda reacts with hydrochloric acid to produce common salt, water, and carbon dioxide.

NaHCO3 + HCL → NaCL + H2O + CO2 (baking soda + hydrochloric acid → salt + water + carbon dioxide)

When baking soda enters the stomach and reacts with hydrochloric acid, it binds hydrogen ions, which have a positive charge. Neutralizing the charge produces water, but the stomach cells that produce hydrochloric acid polarize, as they give away the positive charge in the form of a proton (H+) and create a negatively charged stomach wall, in which the inner surface's mesothelial cells acquire a negative charge and further transmit it to other organs, including the spleen. The charge is also transferred to immune cells, including the large immune cells macrophages and regulatory T-cells, which are found in large quantities in the spleen and also synthesized there. Macrophages polarize and, by acquiring a negative charge, change their properties – from promoting inflammation to reducing it, while T regulatory cells are activated and suppress overly active immune cells and prevent the development of autoimmune diseases.

Drink slowly, so that carbon dioxide does not release rapidly, and no later than 20 minutes before eating, to maintain stomach pH, which is necessary for normal digestion. The water temperature should not exceed +60°C, so that the soda does not turn into calcined soda, which is used in industry and household as a cleaning agent.

Negative charged water works on a similar principle, thereby promoting the reduction of inflammation processes.

Resistant Starches
Resistant starches, or complex carbohydrates, compared to regular or fast carbohydrates, pass through the small intestine untouched because they resist the action of enzymes like amylase that break down complex starches. This means that a large amount of sugar does not enter the bloodstream, nor does the level of sugar and insulin in the blood increase.

With resistant starches, which are found in large quantities in greens, vegetables, legumes, as well as millet, basmati rice, the wheat variety "Spelt", our intestinal tract feeds the intestinal microflora or probiotics. As a result of metabolism, such short-chain fatty acids as butyrate are formed, which is a very good food source for brain neurons.

Fiber - The Basis of Good Health
Fiber is divided into soluble (e.g., fruits) and insoluble (e.g., bran), fermentable (e.g., mushrooms) and non-fermentable (e.g., psyllium).

Here are some valuable properties of fiber or roughage:

  •   promotes a feeling of fullness,
  •   normalizes the intestinal microflora,
  •   stimulates intestinal peristalsis,
  •   absorbs toxins and helps to remove them from the body,
  •   facilitates the synthesis of vitamins, amino acids, and fatty acids,
  •   normalizes bile excretion and delays the formation of gallstones,
  •   balances insulin and glucose levels in the blood
  •   promotes the excretion of ‘’bad’’ cholesterol.

Fiber is found in vegetables, apples, sprouted grains, properly prepared grain porridges, etc. It has been scientifically proven that fibers reduce the risk of cardiovascular and oncological diseases.

How Do We Differ from Each Other?
Looking at it primitively, everything is quite simple. Animals mainly consist of proteins, which are made up of amino acids, while plants consist of carbohydrates. Fats are long carbohydrate chains, but proteins - they are amino acids, which differ from carbohydrates in that they have nitrogen added to them. All amino acids are made up of four elements – hydrogen, oxygen, carbon, nitrogen, and only two amino acids contain sulfur (cysteine and methionine). To put them together with the help of vitamins and enzymes, about 65 macro and microelements are involved, but for them to be in the diet, it is necessary that the soil from which the food is obtained contains almost all elements of the Mendeleev’s table.

We differ from each other only in mineral and energy reserves, as well as in body pollution. This determines why one person gets sick and another does not. There is no other reason. I suppose someone might object to such a statement – but what about parasites, viruses, infections, etc. They act as additional factors that take minerals and energy but produce toxins.

Did you know?
  When planting monocultures (one type of plants), bacteria and especially fungi quickly adapt because there is nothing else. If soil microflora is disrupted by pesticides, pathogenic microflora predominates. Plants can only obtain vitamin B12 (cobalamin) from soil if its natural symbiotic microflora has not been destroyed with fungicides and mineral fertilizers, but this has long been done in conventional agriculture fields. This is where the B12 vitamin deficiency begins.

  The heavy metal mercury and zinc are in the same vertical row in the Mendeleev's periodic table. They have similar biochemical functions and properties, so often zinc is replaced by mercury. In the body, zinc is involved in about 80 biochemical reactions, including the formation of immunity.

  The intestines are home to about 100 different symbiotic bacteria, 60 types of E. coli, for example, nitrogen-fixing bacteria live in the folds of the colon, found in nature on some plants like alfalfa, nettle, and legumes. They can bind nitrogen from the atmosphere.

  Dietary fiber contains neither fats, proteins, nor carbohydrates. The human body lacks enzymes to break down dietary fibers, that is, tobreak down the polysaccharide cellulose. Herbivorous animals have such enzymes.

  The so-called good bacteria that live in the intestines and feed on dietary fibers eventually die, and as a result, all amino acids appear, including those called essential, and they are more readily usable than those in fruits.

  Bacteria live in both acidic and alkaline environments, but leukocytes only in an alkaline environment.

  Compared to predators, the human stomach has a mildly acidic environment.

  A frog in the stomach acid of a predatory animal dissolves within 1 hour, but a cooked frog does not dissolve for 24 hours because after thermal processing, it no longer contains its enzymes, and autolysis does not occur.

  Symmetric division type stem cells and cancer cells can divide indefinitely, are autonomous and independent from neighboring cells, as long as there is something to feed on. Other cells have a limited division potential, determined by specialized nucleoprotein complexes telomeres, located at the ends of chromosomes and acting as protective caps. They indirectly indicate the number of cell divisions because each time a cell divides, telomeres shorten until the cells can no longer divide. This limits the number of cell divisions.

  Minerals that have turned into carbonates and sulfates at temperatures above +65°C can only be assimilated by plants along with symbiotic microflora.

  If naturally occurring water is warmer than +100°C, there is a high likelihood of being infected with viruses and bacteria, hence the need for special filters.

  Natural fermentation can only occur if the liquid contains less than 11% alcohol. Alcohol is the feces of yeast fungi. At concentrations above 11%, the fungi die. In biology, this is called the norm of reaction.

  Fats oxidize nearly 10 times faster in direct contact with air than when they are in water.

  In small children, before the mechanism for glycogen synthesis has developed in the liver, galactose serves the function of glycogen.