21locitavasunsaist

 

                                      Saistaudi un locītavas

Visur vajadzīgs kolagēns

Kolagēnu maksimālā daudzumā cilvēka organisms izstrādā 20 gados, bet jau 50 gados tie ir 50% no maksimālā daudzuma, turpmāk ik pēc viena gada tā izstrāde samazinās par 2%.

Tik bieži dzirdētas kaites: sāp mugura, kāja, roka, disku trūce, saišu sastiepums, mugurkaula bruka, artrīti, nervu nosprostojums, katarakta, dzemdes noslīdējums, urīnizvadceļu darbības traucējumi un vēl daudzas citas. Tam visam kopīgi ir saistaudi. Tāpat kā citi orgāni, tie atjaunojas. Nemēdz būt tā, ka slima ir tikai kāda locītava vai orgāns, bet viss pārējais vesels. Var būt tā, ka, atjaunot saistaudus, tiek atrisinātas ļoti daudzas veselības problēmas, kas it kā savstarpēji nav saistītas.

Kolagēns un elastīns ir olbaltumvielas, kas pilda strukturālo funkciju, vienkāršāk sakot, satur visu kopā, lai tas neizjuktu. Ir zināmi ap 30 kolagēnu tipi. Tie ir aminoskābju un minerālvielu kompleksi, kuros katra trešā aminoskābe ir glicīns. Arī asinsvados ir kolagēns. Ja tos atšķetinātu un savienotu kopā, sanāktu šķiedra, ar kuru varētu apjozt visu zemeslodi. Katram kolagēnu tipam ir atšķirīgas īpašības. Audi, kas labi stiepjas, satur kolagēnu, kurā ir daudz elastīna. Daži cilvēki noveco ātri, citi lēnām, viņu āda paliek elastīga, nostiepta. Tas nozīmē, ka saistaudi atrodas normālā stāvoklī.

Fibroskrimšļi, želejveida skrimšļi, muguras starp skriemeļu diski, visi locītavu starpslāņi, arī zobi, acs radzene un acs kristāliņš, nieru membrānas, ausu bungādiņas, sirds vārstuļi, cīpslas utt. Tur visur ir kolagēns, atšķiras tikai tipi.

Dažiem cilvēkiem ir tendence uz trūcēm, citiem nav. Viens var nest lielus smagumus, otram cīpslas ir vājākas (piemēram, pēc smagas somas nešanas nevar saliekt un atliekt roku, sāp elkonis un ir velkoša sajūta plecos). Kādam draud katarakta, citam ne. Tas viss ir atkarīgs no saistaudu stāvokļa, ko ietekmē vajadzīgo aminoskābju un minerālvielu pieejamība, kā arī toksiskā slodze.

Mugurkaulam nepieciešami dažādi kolagēna tipi. Fibrozajam skrimslim jābūt biezam un elastīgam, lai amortizētu cilvēka kustības. Pulpozajam kodolam jābūt gludam, mīkstam un slidenam. Kad mugurkauls lokās, saistaudi iztiepjas un saraujas. Taču, ja trūkst kādas aminoskābēs, var gadīties, ka rodas grūtības noliekties vai atliekties.

Ja ir novērojama saistaudu mazspēja, bojājums notiek tur, kur ir ‘’plānāks’’. Gan saišu sastiepums, gan mugurkaula disku trūces, ir saistaudu vājuma pazīme. Tas liecina par sistemātisku saslimšanu. Parādās problēmas ar locītavām, ar dažādām locītavu saitēm, ar krustu daļu, ar kakla daļu, ar galvas smadzeņu asinsvadiem un nerviem, jo tie var tikt nosprostoti utt.

 

Osteohondroze

Osteohondroze ir deģeneratīvi destruktīvas visaptverošas izmaiņas organisma saistaudos, tāpēc ir bezjēdzīgi ārstēt atsevišķi kādu mugurkaula disku vai locītavu, muskuli, vai saiti. Jāiedarbojas uz visu saistaudu sistēmu kopumā. Cēloņi ir līdzīgi kā citām slimībām: minerālvielu deficīts, stress, kaitīgie ieradumi, ūdens trūkums, parazīti, organisma piesārņojums utt. Mūsdienās problēmas ar saistaudiem ir 70% cilvēku, tai skaitā arī bērniem.

 

Kolagēna veidošanās process

Tajā piedalās 5 aminoskābes: alanīns, lizīns, valīns, glicīns un prolīns, kā arī 5 minerālvielas: cinks, magnijs varš, sērs un silīcijs. Ir svarīgi, lai būtu visi šie mikroelementi. No minerālvielām svarīgākais ir cinks, kas piedalās 80 fermentu darbības procesos, ja tā trūkst, tad dažādos līmeņos tiek pārtraukta kolagēna sintezēšana.

Kolagēnu formēšanās notiek pēc speciāli noteiktas formulas. Mikroelementi ir nepieciešami pilnvērtīgam saistaudu veidošanās procesam visos līmeņos. Arī aminoskābes ir nepieciešamas. Piemēram, prolīns un lizīns piedalās oksidācijas procesā, kurā veidojas hidroksilizīns. Ja hidroksilizīna nebūs, neizveidosies saistaudi. Šajā procesā vajadzīgs varš un cinks, bez kuriem arī neveidosies hidroksilizīns. Olbaltumvielu veidošanās process ir gandrīz 50 pakāpju reakcija un katram no 30 kolagēna tipiem tiek izmantotas atšķirīgas sastāvdaļas. Turklāt arī ir svarīga vitamīnu klātbūtne, sevišķi šo četru: C, B6, A, E. Svarīgākais ir C vitamīns, kurš ietilpst, piemēram, asinsvadu iekšējā apvalka sastāvā.

 

Glikozes nozīme

Līdzās vitamīniem, minerālvielām un aminoskābēm, lai notiktu kolagēnu sintēze, ir vajadzīga enerģija un tā ir glikoze. Tā piedalās skrimšļaudu atjaunošanās procesā un pat ir to sastāvā (10-15%), tāpēc tos ir iecienījušas sēnītes. Tās saēd skrimšļus, irst kauli. Iespējamās diagnozes ir deformējošā artroze, deformējošā spondiloze, ankilozējošais spondilīts utt.

 

Nagi atklāj iekšējās organisma problēmas

Nagu veidošanās notiek no iekšpuses, barības vielas tiek piegādātas ar asinīm. Tie ir kā indikators, kas var liecināt par daudzām iekšķīgām problēmām. Galvenās no tām visbiežāk ir saistītas ar minerālu un vitamīnu deficītu organismā. Lūk, dažas pazīmes, kuras liecina par problēmām visā organismā:

  ►   baltas svītras un sīki plankumi uz nagiem liecina par cinka deficītu, ko veicina organisma novājināšana ar vīrusiem stress, alkohols un saldumi,

   trausli un noslāņojušies nagi visdrīzāk liecina par problēmām ar vairogdziedzeri (hipotireoze), tā var būt anēmija vai vitamīnu E un B9 deficīts, biotīna deficīts (veidojas, ja maz lieto zaļumus), silīcija deficīts, paaugstināts cukura līmenis asinīs,

   dziļas vertikālās rievas liecina par vitamīna B12 deficītu un pazeminātu vairogdziedzera funkciju vai pat dažos gadījumos par saindēšanos ar smagajiem metāliem,

  ►   lokveidīgas šķērslīnijas uz nagiem var liecināt par kalcija deficītu organismā (lai kalcijs uzsūktos, tas jālieto kopā ar magniju un vēlams pievienot D3 vitamīnu),

   Koilonīhija jeb karošveida nagi - dzelzs deficīta anēmija,

  ►   nags pelēcīgi brūngans vai balts, bet galā rozīgs iespējams ir saistīts ar vitamīna B12 deficītu,

  ►   ja naga gals ir piepacelts un ir stipri sabiezējis, tas var liecināt par problēmām ar aknām un nierēm,

   sīki mikropadziļinājumi uz nagiem (pitting nails), nagu dzeltēšana vai tumša šķērslīnija var liecināt par psoriāzi vai citām sēnīšu slimībām,

   ja nags ir pilnīgi balts vai dažas posmos iezilgans, tas var būt saistīts ar vitamīna B1 nepietiekamību,

  ►   nagu sēnīte saistās ar vāju imunitāti, var būt pazemināts kuņģa sulas skābums, disbakterioze, baktēriju pāraugšanas sindroms (SIBO), kairināto zarnu sindroms (sēnītēm patīk cukurs, produkti, kam pievienots cukurs, sevišķi piena produkti).

 

Āda ir zarnu trakta spogulis

Varētu pat teikt, ka āda faktiski ir zarnu trakta spogulis. Dermatoloģijā saskaitīts ap 1800 diagnožu. Populārākās zāles, ko dermatoloģi izraksta, ir prednizolons, difenhidramīns vai zāles pret galvassāpēm vai asinsspiedienu.

Ādas slimību (izņemot ektoparazītus, piemēram, utis un kašķi) lokālajai terapijai ir tikai simptomātiska nozīme. Efektīvāka ir organisma iekšējās vides attīrīšana no patogēnām baktērijām un sēnītēm, neveidojot tām barības bāzi.

 

Kas rada ādas problēmas?

Šūnām ir ierobežots dalīšanās reižu skaits, bet, ja vielmaiņas procesi organismā notiek paātrināti, ko sekmē neveselīgs dzīvesveids, dzīšanās pēc īslaicīgām baudām utt. Rezultātā ātrāk notiek novecošana, bet āda ir organisma iekšējo procesu spogulis.

Ādas problēmas rada:

  θ smēķēšana, alkohols, kafija,

  θ cukurs un izstrādājumi, kas to satur, rada paaugstinātu insulīna līmeni asinīs, kas sekmē epiderma šūnu vairošanos un pastiprina ādas tauku producēšanu, rezultātā aizsērējas poras, pa kurām iziet metabolisma galaprodukti, bet, aizsērējoties tauku dziedzeriem, veidojas iekaisuma procesi ādā,

  θ ar uzturu netiek pietiekami saņemti tauki un taukskābes, taukos šķīstošo vitamīnu A un E, kā arī taukskābju EPA un DHA deficīts,

  θ nepietiekama fiziskā aktivitāte, svarīgi ir dažādi stiepšanās vingrinājumi,

  θ aminoskābju deficīts,

  θ piens un tā produkti, sevišķi siers un biezpiens,

  θ sēra deficīts (āda paliek ļengana).

 

Pigmentācijas plankumi uz ādas

Ar gadiem, vitamīnu deficītam kļūstot izteiktākam, arī pigmentācijas plankumu kļūst vairāk. Ja attīrīšanās procesi nenotiek, piemēram, netiek regulāri veikta intervālā badošanās, netiek izietas pret parazitārās programmas, tāpēc autofāgijas process paliek vājāks. Rezultātā augšanas hormons gandrīz neizstrādājas, tas nozīmē, ka audi neatjaunojas. Tas ir loģisks rezultāts tam, ko vecumdienās cilvēki visbiežāk ēd. Tie ir kartupeļi, makaroni, rauga maize, gaļa. Dzīvā uztura gandrīz nav, bet C vitamīns ir termoneizturīgs. Tikai pateicoties tam, ka šo cienījamo vecumu sasniegušo cilvēku jaunībā mūsdienu kaitīgo faktoru nebija, viņi vēl ir dzīvi.

Pigmentācijas plankumu cēlonis var būt problēmas ar aknām un nierēm, kas, iespējams, saistās ar filtrācijas pasliktināšanos, ko rada, piemēram cistas un fibriozes. Pigmenti uz ādas visbiežāk parādās pieres augšdaļā un uz deniņiem. Viens no to parādīšanās cēloņiem ir C vitamīna deficīts. C vitamīns pasargā ādu no kaitīgā ultravioletā starojuma un piedalās ādas kolagēna formēšanā. Tas darbojas kā antioksidants un pasargā no oksidatīvajiem bojājumiem, taču vitamīns C nevar iekļūt caur ādas epidermu, piemēram, ar krēmiem, tas var iekļūt tikai ar asinīm, tas ir, ar uzturu, turklāt ar nosacījumu, ka netiek lietots cukurs. Pigmentu novēršanas krēmi, ūdeņraža pārskābe un sūkalas var dot tikai īslaicīgu efektu, ja cēloņi netiek izskausti.

 

Rūpējieties par saistaudiem

Locītavas 5-7 gadu laikā pilnīgi atjaunojas, nepaliek nevienas vecās šūnas. Atjaunojas arī gļotāda, smaganas, āda, 10 dienu laikā aizkuņģa dziedzeris. Veiksmīga atjaunošanās var notikt tikai tad, ja uzturā pietiekošā daudzumā ir visas uzturvielas, bet vēl svarīgākas ir kustības, lai saistaudi saņemtu barības vielas, ūdeni un varētu izvadīt atkritumvielas, jo viss kas nedarbojas, atrofējas. Mūsdienās vismazāk problēmu ir ar žokļu locītavām, jo tās daudz kustas, bet visvairāk ar kāju locītavām, pateicoties auto un liftiem.

Ja nepietiekami dzerat ūdeni, saistaudi kļūs neelastīgi, trausli un lūstoši.

Osteoporozes cēlonis var būt arī organisma piesārņojums: kalcija un fosfora vietā kaulos organisms izvieto lielmolekulāros toksiskos savienojumus, kurus neizdodas izvadīt parastā veidā ar urīnu, piemēram, ja maz dzer ūdeni. Rezultātā kauliem mainās mehāniskās īpašības.

Saistaudiem, piemēram, acīm, radzenei, ādai, krūšu galiem, plānai gļotādai, nepatīk arī saule. Brillēm jābūt ar ultravioleto aizsardzību. Arī aukstums saistaudiem nepatīk. Jāsaudzē kakla daļa, potītes, pirkstu gali.

 

Uzturs saistaudu atjaunošanai

Uzturam jābūt daudzveidīgam, “dzīvam” (fermentiem bagātam). Diemžēl mūsdienās šādu uzturu ir grūti atrast. Daļēji problēmu var risināt ar uztura bagātinātājiem, tomēr vismaz aptuveni jāzina, kas un, cik jums pietrūkst, citādi vajadzīgā efekta nebūs. Jāatceras arī, ka viena un tā pati viela ņemot atsevišķi, piemēram, kā uzturu bagātinātājs, darbojas citādāk nekā atrodoties uztura sastāvā.

Arī te iederas biškopības produkti. Sintēzes procesam nepieciešamo enerģiju var nodrošināt ar medu, no nelūgtiem ‘’viesiem’’ atbrīvoties palīdzēs propoliss, bet kolagēnu sintēzei nepieciešamās izejvielas ir dabas veidotajā universālajā uztura bagātinātājā – bišu maizē. Ar bišu maizi kļūdīties nevar, tur ir pilnīgi viss, dzīvības nodrošināšanai.

                                                                                                                                               biteend